Jako „Siostry Rzeki” miałyśmy opowiedzieć o miejscu, gdzie odsunięto wały od Odry, oddano rzece 600 ha terenów, by mogła się tam rozlewać w czasie wezbrań, gdzie utworzyły się niesamowite łęgi. A taki polder to jedyna skuteczna ochrona przed powodzią – i suszą - mówi ekolożka i aktywistka w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską.
👂 Słuchaj na TygodnikPowszechny.pl, Spotify, Google Podcasty, Apple Podcasts, Lectonie.
Cecylia Malik jest malarką, performerką, edukatorką, ekolożką i miejską aktywistką. Ukończyła malarstwo na ASP w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów kuratorskich na UJ w Krakowie. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle – „Wodnej Masy Krytycznej”. Inicjatorka akcji społeczno-artystycznych, takich jak „Matki Polki na wyrębie” przeciwko LEX Szyszko, „Warkocze Białki” w obronie rzeki Białki przed regulacją, „Siotry Rzeki” razem z Koalicją Ratujmy Rzeki – przeciw budowie zapory w Siarzewie, „Chciwość Miasta” – w obronie modernistycznego hotelu Cracovia przed wyburzeniem. Cecylia Malik organizuje protesty wspólnie z ekspertami i organizacjami, dbając o ich sens i skuteczność, a zarazem kreując je jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej. Autorka filmów dokumentalnych „Rak na ziemi" oraz „Siostry rzeki".
„Własny pokój” to nowy cykl rozmów Katarzyny Kubisiowskiej w Podkaście Powszechnym – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.
Dziękujemy Patronkom i Patronom za wsparcie. Bez Was byłoby trudniej.
Nazwiska najbardziej hojnych Patronek i Patronów znajdziecie pod adresem: powszech.net/halloffame
Fot. Grażyna Makara
Trwa ładowanie...