„Ptasie Radio”, „Bajki z dobrą energią” - podziękowanie za LAS Radia 357 i podsumowanie pierwszej akcji!

Obrazek posta

W podziękowaniu za akcję „Posadź z nami las” przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę - specjalne słuchowisko dostępne dla wszystkich. Być może już je widzieliście i słyszeliście, ale dziś chcielibyśmy Państwa raz jeszcze zachęcić do pokazywania go dzieciom i przyjaciołom - przypominając, że już jutro miną dwa tygodnie od sadzenia pierwszego naszego lasu na zawsze - Lasu Radia 357 :-)

Podcast z wyjątkową interpretacją wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”

To podcast z wyjątkową interpretacją wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Do nagrania wytypowane zostały osoby, których nazwiska mają ukryte nawiązania do gatunków ptaków. To symboliczne podziękowanie dla wszystkich, którzy włączyli się w akcję „Posadź z nami las”. W jej trakcie Wy - Patroni i słuchacze Radia 357 - w 10 dni zebraliście środki na posadzenie ponad 10 hektarów lasu. Nagrań dokonano w studiu Radia 357. - Tym razem nasze studio zamieniliśmy w radiowy las. Zaprosiliśmy do niego aktorów i dziennikarzy, ale był jeden warunek. Szukaliśmy osób, których nazwiska mają ukryte nawiązania do gatunków ptaków. Chcieliśmy wspólnie stworzyć mini-słuchowisko, które będzie bawiło, ale też przypomni, że lasy to ważna rzecz. Zareagowali bardzo pozytywnie, a ich interpretacji wiersza słucha się świetnie. Słucha i ogląda, bo nagraliśmy także wersję video oraz materiał o kulisach produkcji - mówi Paweł Sołtys kierujący pracami zarządu Radia 357.

 

W nagraniu udział wzięli: Paweł Drozd (autor podcastu „Brzmienie świata według Drozda”), Tadeusz Drozda (satyryk), Teresa Drozda (dziennikarka, podcasterka), Michał Gąsiorowski (Radio 357), Bartek Gil (Radio 357), Stanisław Jaskułka (aktor), Wojciech Sikora (aktor), Anita Sokołowska (aktorka), Igor Sokołowski (dziennikarz), Mariusz Szczygieł (dziennikarz, pisarz), Anna Sroka-Hryń (aktorka), Barbara Wrońska (wokalistka), Zenon Laskowik (satyryk) i Tomasz Rożek (dziennikarz).

Podcast wyprodukowała Gabi Darmetko z Radia 357. Nagrania reżyserował Bartosz Wesołowski. Wstęp opracował Filip Jaślar.

Podziękowanie za 10 hektarów lasu w 10 dni

Nagranie Ptasiego radia powstało w ramach finału akcji Radia 357 „Posadź z nami las”. Trwała ona przez 10 dni i w tym czasie 13 tysięcy osób ufundowało 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. - Chcemy w ten sposób podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tę wyjątkową zbiórkę oraz tym, którzy osobiście przyjechali do Suchowoli i pomogli nam w sadzeniu. Oraz zwrócić uwagę, że tego typu akcje są potrzebne i że warto dbać o lasy, sadzić nowe i myśleć o kolejnych pokoleniach - wyjaśnia Paweł Sołtys

W ubiegłą sobotę, 22 października - w Suchowoli łącznie prawie 200 osób spotkało się, by wspólnie zasadzić ufundowany przez Was - naszych słuchaczy - Las Radia 357. - A właściwie dopiero jego pierwszą część. Tyle terenu zabezpieczyliśmy i tyle byliśmy w stanie posadzić w ciągu jednego dnia. Prawie 4 hektary to 4250 tysięcy sadzonek. I cały dzień pracy dla niemal 200 osób. To rekordowo duża grupa jak na taką akcję. Większej nie dalibyśmy rady ogarnąć organizacyjnie, choć chętnych było kilkakrotnie więcej. Ale nic straconego - sadzimy teraz tylko pierwszą część z ponad 10 hektarów. Kolejne akcje w przyszłym roku - mamy nadzieję spotkać się z każdym, kto chce nam pomóc - mówi Anna Markowicz, koordynująca akcję sadzenia Lasu Radia 357.

Chętnych do udziału w sadzeniu więcej niż miejsc

Chętnych do udziału w akcji sadzenia lasu było wielokrotnie więcej niż miejsc. Jednak nic straconego - na wiosnę kolejne nasadzenia, bo tempo i rozmach zbiórki przekroczyły również podstawowe założenia i możliwości posadzenia wszystkiego za jednym podejściem.

Akcja „Posadź z nami las” nawiązywała do otwarcia zbiórki na start Radia 357 w dniu 5 października 2020 roku. Wtedy nasza społeczność słuchaczy w krótkim czasie zgromadziła środki umożliwiające uruchomienie projektu. - Wspólnie pokazaliśmy wtedy jak ogromna jest siła społeczności. Dwa lata temu chodziło o radio. Szukaliśmy pomysłu jak nawiązać do tamtych chwil, ale bez przesadnego  zajmowania się wyłącznie sobą. Chcieliśmy skupić siłę społeczności znowu na czymś, z czego skorzysta więcej osób. Tak pojawił się pomysł na zasadzenie 3,57 hektara lasu w miejscu, z którego wcześniej został wycięty. Ale Społeczność Radia 357 zdecydowała, że chce posadzić trzy razy więcej lasu. I tak zrobimy. Szukamy już terenu na kolejne hektary, bo nie spodziewaliśmy się takiego obrotu sprawy - tłumaczy Paweł Sołtys.

13 tysięcy osób ufundowało 106 450 metrów kwadratowych lasu 

Ostatecznie w ciągu 10 dni poprzez stronę las.Radio357.pl sfinansowali Państwo aż 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. W akcję włączyło się 13 tysięcy osób, wykonując 15 tysięcy transakcji. Dwie osoby sfinansowały obszar o wielkości 357 metrów kwadratowych ;-) - Nie spodziewaliśmy się aż takiej skali odzewu i zaangażowania. Cieszy nas też bardzo, że wiele osób dzięki tej akcji poznało Radio 357 i może zaprzyjaźni się z nami na dłużej. To dzięki finansowemu wsparciu naszej społeczności możemy robić takie akcje, docierać do nowych słuchaczy i rozwijać dobre, niezależne radio internetowe - mówi Paweł Sołtys.

Tomasz Rożek ambasadorem, pomagają fundacje

Ambasadorem akcji jest doktor Tomasz Rożek. Doktora Rożka można słuchać w Radiu 357 w stałym cyklu Pytania z księżyca (od poniedziałku do piątku około 7:15), w którym to odpowiada na pytania słuchaczy - często tych najmłodszych, ale także tych nieco starszych ;-) Akcja powstała w partnerstwie z fundacją Nauka. To Lubię. Partnerem merytorycznym akcji jest fundacja Las Na Zawsze.

W organizacji akcji sadzenia lasu Radio 357 wspierała nas też Fundacja PVE Dobra Energia, która przygotowała niespodzianki nie tylko dla osób będących na miejscu. - To świetny przykład na to jak działa nasza społeczność. Grudzień, na aukcji Pana Kuby czapeczki od czołowych kierowców Formuły I. Dzwoni pan Adnan i w morderczym finale kupuje je za 200 tysięcy złotych. Po czym - poza jedną - oddaje wszystkie czapeczki swojemu konkurentowi”, który zaoferował niewiele mniej. Od tamtej pory pan Adnan jest świetnie znany naszym słuchaczom, a teraz fundacja PVE Dobra Energia, założona przez jego rodzinę i przyjaciół, pomogła nam zorganizować i pokryć niemałe koszty całej akcji sadzenia. Takich mamy Patronów - dodaje Julia Kohman, zarządzająca w Radiu 357 sprzedażą i marketingiem.

Posadzone zostało 4250 sadzonek na obszarze 3,57 hektara.

Wraz ze słuchaczami Las Radia 357 sadzili dziennikarze Radia 357 - wśród nich Adam Zbyryt, Krystian Hanke, Marcin Łukawski, Iza Woźniak, Roma Leszczyńska, Halina Wachowicz, Paweł Sołtys, Ernest Zozuń, Beata Kwiatkowska i Olga Mickiewicz, a także znaczne grono osób, które można podejrzeć w zakładce Zespół > Poza anteną. Część radiowego zespołu dotarła z Warszawy samochodami elektrycznymi - dzięki uprzejmości ŠKODA POLSKA.

Łącznie las sadziło prawie 200 osób - dorosłych i dzieci - podzielonych na grupy oznaczone poprzez różne kolory: błękitny, żółty, granatowy, zielony i pomarańczowy. Udało nam się posadzić ponad 4 tysiące sadzonek, między innymi: lipy, graby, klony, dęby, jabłonki czy jesiony, ale także krzewy takie jak maliny, czy jeżyny. Mimo niełatwych warunków zdążyliśmy posadzić je przed czasem - tacy są właśnie nasi Słuchacze. 

Pogoda nie rozpieszczała śmiałków sadzących las. Co jakiś czas nasadzenia (razem z sadzącymi) były podlewane deszczem. Żeby nikt nie opadł z sił, w porze lunchu był ciepły posiłek, pyszna dyniowa oraz kopytka i coś na słodko - to także zasługa ekipy z fundacji PVE Dobra Energia. 

Akcję zakończyliśmy tanecznie - przy piosence Kwiatu Jabłoni „Miało być nic, a jest, a każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę torbę, między innymi z ołówkiem, który po wypisaniu można posadzić w doniczce i wyrośnie z niego roślina - na przykład słonecznik (to także uprzejmość fundacji PVE Dobra Energia).

Seria „Bajek z Dobrą Energią

Wspólnie z fundacją PVE Dobra Energia przygotowaliśmy także niespodziankę - serię Bajek z Dobrą Energią - dla najmłodszych, która jest dostępna dla wszystkich w Twoje 357. Katarzynę Torzewską, która jest autorką tych przepięknych słuchowisk mogli Państwo zobaczyć w wideo na naszym profilu w Patronite, gdy 27.05.2022 wraz z Agatą Czajkowską była bohaterką W cztery oczy Michała Olszańskiego (polecamy to spotkanie - jest dostępne w podcastach).

Wszystkim uczestnikom całej akcji - zarówno tym, którzy zakupili choć 1 m² lasu, jak i tym, którzy przyjechali go sadzić - bardzo dziękujemy!

Las 357 posadź z nami las Bajki z Dobrą Energią Ptasie radio lasy2022

Zobacz również

Dzień radiowy - 2 listopada 2022
Dzień radiowy - 5 listopada 2022
Dzień radiowy - 6 listopada 2022

Komentarze (6)

Trwa ładowanie...