HOPE4STREET powstało 10 lat temu jako innowacyjna idea socjalizacji twórczej dzieci i młodzieży na warszawskiej Pradze. Autorka wyszła z założenia, iż każdy ma w sobie indywidualne, ważne i piękne powołanie, a wyjściem na prostą jest odkrycie sensu własnych przeżyć, cierpienia, talentów, miłości - wszystkiego.
Szukając języka w którym mogła by o tym pogadać z młodym pokoleniem wybrała kulturę hip hop.
Dlaczego?
Z kilku powodów:
- ma on w sobie umiłowanie do wsparcia "lokalnego getta" przez członków community, którym się udało osiągnąć sukces - taka międzypokoleniowa wspólnota wsparcia (wrażliwość i empatia społeczna, siła autorytetu, przykładu, mocny fundament do którego wracasz i doceniasz );
- wszystkie elementy kultury stawiają na przekaz - prawdziwy przekaz - czyli treść, którą tworzysz sobą i dla innych jest ważna i związana z tym co w "tu i teraz" przeżywasz;
- Hip hop promuje indywidualność, swój własny styl, który trzeba odkryć i się nim wyróżnić w tańcu, poezji, street arcie, dj'ingu - czyli jesteś jak najdalej stereotypów i schematów - ważna jest inicjatywa i siła pomysłu
- ostatni terapeutyczny element to "bitwa na umiejętności" - twórcy tej kultury (swoją drogą dzieci) wyszli z założenia że chcą zamienić pistolety, dragi, walkę o przetrwanie na puszkę farby, mate do tańca czy mikrofon by siać ziarno pokoju i dobrego przekazu, dając na przykładzie własnego świadectwa i progresu umiejętności inspiracje dla innych. Samo sprawdzenie się w bitwie kształtuje charakter, uczy działań fair play, daje pozytywne podejście do wyzwań i zmierzenia się z oceną/krytyką no i przede wszystkim pochwałą.
Czy to nie brzmi jak gotowy plan pracy terapeutycznej?
Dokładnie tak
I to idealny, posiadający wszystkie potrzebne elementy, które spaja ze sobą coś tak ważnego jak kreatywność - struktura twórcza. Kreatywność to wyobraźnia, emocje, motywacja, pamięć i twórcze myślenie. W zasadzie wystarczyło do tego dodać miłość, CZAS, poważne traktowanie młodego człowieka i tego co sobą reprezentuje, zaufanie i ducha artystycznego aby proces mógł się rozpocząć.
Poszło.
Dawno już przerosło oczekiwania twórców.
Trwa do dzisiaj.
Z tego dzieła skorzystała armia ludzi: dzieci, młodzieży, dorosłych. Te, które wyszły już z pod naszej opieki mówią o wielu ważnych zmianach, które dzięki wyzwaniom, pracy, wsparciu stały się ich udziałem i pomogły im w pracy zawodowej i prywatnym życiu.
Rozwinięte kompetencje społeczne, odwaga i konstruktywna autoprezentacja, aktywny udział w życiu społecznym, lokalnym, kulturalnym, realizacja marzeń edukacyjnych, zawodowych np studia, zdana matura, własny biznes. Przyjaźnie na lata, związki i wspólne pomysły na życie.
To wspaniałe patrzeć na tak dobre owoce i być ich częścią.
Dziś hope4street to grupa artystów, którzy zdecydowali się iść drogą kariery muzycznej. Dwa lata trwało poszukiwanie kolejnej postaci, rozwoju tej idei. Młodzi postanowili tworzyć i dzielić się z kolejnym pokoleniem świadectwem, wsparciem i sztuką. Jeżdżą na warsztaty do placówek opiekuńczo-wychowawczych, aktywnie działają jako wolontariusze w akcjach społecznych i lokalnych - mnożą dobro dalej.
Postanowili podsumować te 10 lat płytą miXtape, która dedykują wszystkim młodym, wolontariuszom, artystą i kadrze, która przez te 10 lat rozwijała ideę Hope4Street. Teraz dzielą się także z Państwem - drodzy patroni.
Kochajmy to co robimy i róbmy to co kochamy.
www.fundacjatwojapasja.pl
Trwa ładowanie...