Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Twoja Pasja w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNajsłabiej “zaopiekowaną” przez system wsparcia grupą społeczną jest młodzież i młodzi dorośli. Postanowiliśmy stworzyć unikalne miejsce na skalę kraju, łączące usamodzielnienie zawodowe, terapię oraz naukę zawodów z pracą i z potencjałem indywidualnym, sensem życia i twórczym myśleniem.
Tak w 2016 roku powstał Klub Dobre Flow.
W tym czasie fundacja objęła wsparciem 300 młodych ludzi, w tym 150 podjęło stałe, holistyczne wsparcie, uczestnicząc w projektach, działaniach stałych czy wchodząc w kadrę fundacji, stając się wolontariuszem czy pracownikiem.
Nasza autorska metoda socjalizacji twórczej jest konkretna, przetestowana przez lata doświadczenia. Stawiamy na budowanie więzi, wspólnoty i lokalnej tkanki społecznej. Podstawą naszego myślenia o pomocy jest – miłość, potrzeby środowiska i mądra pomoc, która prowadzi do metanoi – zmiany myślenia o sobie i świecie, znalezienia powołania, potencjału, który ma KAŻDY człowiek i budzenia potrzeby do zmian.
Mamy jedenastoletnie doświadczenie w pracy społecznej, realizacji projektów i współpracy ze środowiskiem lokalnym i biznesowym. Od 2016 roku ponad 300 młodych ludzi i młodych dorosłych zostało objętych naszym wsparciem, z czego ponad 150 podjęło na stałe nasze programy pomocowe.
Stawiamy na jakość materiałów, wytworów, kompetencji kadry i stosowanych metod, które muszą być dobre, dawać poczucie wartości i profesjonalizmu.
W ten sposób zakładamy i budujemy własne brandy (np. Lament, Hope4Street, PGRU TEAM, NepalTyle, DobreFlowRecords, SayitLOUD, Artemaniacy), nagrywamy płyty, organizujemy festiwale.
To wszystko droga do:
• zdobycia doświadczenia zawodowego przez naszych absolwentów, podopiecznych i młodych liderów, wymaganego na początku ich ścieżki zawodowej,
• wsparcia kolejnych beneficjentów w nowej jakości funkcjonowania klubu, dzięki profilaktyce “młodzi dla młodych”, czyli mentoringu naszych liderów i kadry
• rozwoju 4 Pracowni Twórczych i Socjalizacji, w których zarówno uczestniczący jak i realizujący działania projektowe są beneficjentami zadania przy wsparciu “mistrzów” czyli kadry i ekspertów
• włączenia w prace klubu zaprzyjaźnionych z fundacją seniorów i wykorzystanie ich niewykorzystanego potencjału, wiedzy i doświadczenia poprzez czynny udział w pracach pracowni
To nic innego, jak ODPOWIEDŹ NA POTRZEBY zdiagnozowane w naszej codziennej pracy w klubie, lokalnym środowisku i w grupach docelowych naszych działań czyli:
• Młodych liderów klubu Dobre Flow, którzy współorganizują działania w pracowniach twórczych jako wolontariusze, ucząc się umiejętności zawodowych, które ich interesują np. realizator dźwięku i miks, mastering, producent muzyczny, księgowa, digital marketing, pomoc wychowawcy. Jest to grupa, która przeszła nasz program socjalizacji twórczej, mająca już pierwsze doświadczenia zawodowe zgodne z potencjałem własnym, kształcąca się w zawodach, w których pragnie pracować, dając przykład i inspirację kolejnym osobom i tworząc swoisty układ zamknięty, samopomocy i samowystarczalności na przyszłość.
• Młodzieży i Dorosłych w kryzysie ale i poszukujących swojego miejsca w społeczeństwie, pracy, możliwości rozwoju .
• Młodych ludzi z marginalizowanych środowisk, borykających się z problemem biedy, niezaradności, pochodzenia, przemocy, bezdomności, uzależnieniami, mający niskie kompetencje i poczucie własnej wartości, przez co ich start w społeczeństwie jest skazany na wykluczenie społeczne i powtarzanie tych samych błędów w rodzinach od wielu lat. Ich potencjał przestaje mieć znaczenie, wykształcenie nie jest czymś priorytetowym.
• Młodych ludzi z tak zwanych “dobrych” domów borykających się z presją sukcesu, samotnością, uzależnieniem od internetu i “hejtem”, narkotyków , zaniechaniem własnych planów i rezygnacją z marzeń na rzecz ambicji rodzinnych. Narastającym problemem jest tu depresja i drastyczny wzrost samobójstw;
• Osób skrajnie wykluczonych i młodych sprawiających ogromne problemy, z którymi nikt już nie chce pracować
• Starszych osób, które mieszkają niedaleko fundacji, są samotne, czują się wykluczone społecznie, niepotrzebne. Ich doświadczenie życiowe i mądrość nie są już wykorzystywane, co wzmaga u tej grupy stany depresyjnie i poczucie bezwartościowości.
• Odbiorców naszych social mediów), kanałów, strony internetowej, a także mediów streamingowych, szukających zaangażowanych treści, muzyki i sztuki alternatywnej, wartości i wiedzy na tematy społeczne, a także chcący się zainspirować.
• Osób szukających pomocy, zgłaszających się do nas poprzez media lub chcących się zaangażować jako wolontariusze, darczyńcy czy partnerzy projektowi.
Nasze cele realizujemy poprzez pracę w 6 pracowniach twórczych:
Otwarta Pracownia Twórcza – Brzeska 20, w której działania prowadzi grupa Arte_maniaków
Uczy i przygotowuje na studia artystyczne, pomaga stworzyć portfolio, używa metod socjalizacji twórczej i terapii przez sztukę, uczy technik malarskich, graficznych, programów graficznych. Organizuje wydarzenia artystyczne i kulturalne .
Zapewnia doświadczenie i umiejętności, perspektywę na rozwój jako artysty ale i organizatora wystaw, wernisaży, promocji sztuki.
W przyszłości planuje organizację wystaw indywidualnych i zbiorowych na skalę lokalną i krajową, slamów poetyckich, promocję prac podopiecznych i naukę ich sprzedaży w sieci, stworzenie kultowego miejsca promocji kultury i sztuki wartościowej i zaangażowanej na mapie Warszawy
Dobre Flow Records Kuźnia Talentów
Prowadzi studio nagrań i produkcji muzycznej, uczy obsługi programów do realizacji dźwięku, montowania teledysków, nagłaśniania koncertów, tworzenia aranżacji, miksu i masteringu. Promuje i wspiera lokalnych artystów, poszukuje potencjału. Używa metod terapeutycznych. Uczy zawodów tj.: realizator dźwięku, nagłośnienie koncertów, operator kamery, montażysta, producent muzyczny.
W przyszłości chce rozwijać swoje kanały streamingowe, wydawać płyty, nagrywać i realizować artystów niszowych, których nie stać na profesjonalną realizację, promować sztukę zaangażowaną i niosącą wartościowe treści pozostającą w podziemiu.
Pracowania taneczna Flow House
Prowadzi treningi z hip-hopu, house, freestyle, uczy zasad choreografii, pracy z ciałem, dietetyki, świadomości ciała i form relaksacji. Osoby działające przy pracowni uczą się technik, choreografii, dbania o ciało.
Uczestnicy stawiają sobie wyzwania w postaci konkursów, udziału w teledyskach itp. Mogą autentycznie dowiedzieć się jak zacząć być zawodowym tancerzem, choreografem, sędzią itp.
W najbliższej przyszłości planuje brać udział w licznych konkursach i pokazach tanecznych lokalnych i krajowych, tworzyć nowatorskie choreografie i oprawy taneczne do wydarzeń artystycznych wykorzystując elementy sztuki performance jak również organizować jamy taneczne zarażając innych pasją do tańca i ruchu.
Pracownia Głosu
Pomaga w poznawaniu własnego głosu, zaakceptowaniu go i pracy z nim, uczy oddechu i odkrywania siebie za pomocą dźwięku, wspiera leczenie traum wyparcia krzyku, płaczu.
Uczy śpiewu, emisji głosu, wypowiadania się, a także przygotowuje do zawodu: lektor, aktor, wokalista, podcaster.
Dąży do stworzenia chóru występującego na koncertach, tworzącego własne aranżacje i występującego z zespołami z różnych nurtów muzycznych.
Pracownia Podcastu “Ach ta dzisiejsza młodzież...”
Zajmuje się przygotowaniem podcastu mającego na celu przełamanie barier i stereotypów w społeczeństwie, a także będącego przykładem komunikacji międzypokoleniowej. Porusza ważkie tematy społeczne, pokazuje poruszane problemy z różnych perspektyw w ramach szerzenia prawdziwej, realnej tolerancji. Realizowana w całości przez podopiecznych. Wszystkie inne pracownie i kadra, a także seniorzy biorą udział w jej działaniach.
Pracownia zrealizowała już jeden cały sezon podcastu i opublikowała go w sieci. W trakcie nagrywania i publikowania jest już kolejny. W planach ma kontynuowanie nagrywania i publikowania, w miarę możliwości w przyszłości dodając do audio także nagranie video.
Pracownia bitów i tworzenia muzyki „GroovePol”
To nowo powstała pracowania zrzeszająca młodych muzyków i producentów.
Charakteryzuje się eksplorowaniem nowatorskich brzmień i oryginalnymi aranżacjami.
To nie tylko beatmaking, ale także tworzenie podkładów muzycznych i instrumentalnych.
Młodzi twórcy uczą się współpracy, delegowania zadań, tworzenia utworów muzycznych od podstaw, a następnie ich promowania i sprzedaży.
Pracowania przygotowuje do zawodów takich jak: DJ, producent muzyczny, kompozytor, aranżer, sound designer, muzyk sesyjny i reżyser dźwięku.
W przyszłości planuje realizować albumy profesjonalnych artystów w roli producentów, organizować koncerty z setami producenckimi, pozyskać nowych klientów biznesowych i rozpocząć z nimi współpracę, a także tworzyć muzykę komercyjną.
Wszystkie pracownie będą także kontynuować działania terapeutyczne, socjalizacyjne i profilaktyczne.
Poprzez takie działania oprócz jednostkowych i lokalnych efektów osiągamy także szeroki impact w postaci:
• podniesienia społecznej świadomości i wrażliwości na problemy innych
• wymiany dobrych praktyk i dostępu do dobrej sztuki zaangażowanej i niszowej
• budowania dobrych wzorców nie tylko w lokalnej młodzieży
• zwiększania lokalnej sieci społecznej
• popularyzacji idei socjalizacji twórczej przez rozwój potencjału i kompetencji w praktyce tworzenia - powstania nowych miejsc o podobnych założeniach i misji
• możliwości dotarcia do ludzi potrzebujących natychmiast pomocy
• zmiany wizerunku dzielnic Warszawy uważanych powszechnie za patologiczne i niebezpieczne
• integracji grupy społecznej seniorów - pokazanie im praktyk, miejsc, działań, które dają im możliwość samorealizacji, działań kreatywnych, bazowania na swoim potencjale i pasji.
• zwiększenia wykorzystanego potencjału społecznego
W latach 2016-2024 fundacja zrealizowała ponad 30 projektów, 2 prekursorskie konsorcja budujące lokalny system wsparcia.
Zbudowaliśmy i współrealizowaliśmy 19 partnerstw (współprac) z m.in. z instytucjami pomocowymi OPS, WCPR, Urzędy Dzielnicy, Rzecznik Praw Dziecka; z innymi NGO , projektami międzynarodowymi socjalizacji przez sztukę, firmami lokalnymi i korporacjami.
Zrealizowaliśmy ponad 15 projektów własnych oraz: ok. 160 koncertów, 84 klipów dla podopiecznych, 13 wystaw, 3 sztuki teatralne, 10 akcji charytatywnych
Wszystko po to by wynieść nasze działania na inny poziom pomagania u podstaw – dawania wędki zamiast ryby - wędki najwyższej jakości tak, by pasja mogła nie tylko łowić dobro ale i profesjonalizować działania, podnieść to „łowienie” do rangi zawodu, sposobu na życie, perspektywy na nowe życie.
Słuchaj Fundacja Twoja Pasja w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Twoja Pasja już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.