Źródła do serii "Historia Polski w odcinkach"

Obrazek posta

W tym poście - dostępnym dla każdego - postanowiłem dodawać na bieżąco źródła, z których korzystam podczas prac nad serią "Historia Polski w odcinkach". Do tej pory źródła podawałem w opisie, jednakże chcę spróbować to bardziej uporządkować - mam wrażenie, że taki post w tym pomoże. Zacznę od najnowszego odcinka, który będzie miał premiere za kilka godzin - 15-stego, a w miarę możliwości postaram się uzupełnić ten post o starsze filmy. Post ten będzie także swego rodzaju sferą recenzencką, gdyż o każdym ze źródeł wypowiem się osobiście. 

15. Zamach na Bolesława Chrobrego i śmierć Ottona III - Historia Polski odc. 15

Andrzej Nowak - "Dzieje Polski. Tom I" - Synteza wiadomości o naszej historii, ogólne podejście do opisywanych wydarzeń, idealne na początek przygody. Z racji formatu projektu, książka zawiera sporo uogólnień.

Jerzy Strzelczyk - "Bolesław Chrobry" - najlepsza i wciąż najbardziej aktualna książka wybitnego polskiego mediewisty prof. Jerze Strzelczyka. Polecam serdecznie, pozycja nie jest przeładowana niepotrzebnymi teoriami, stara się stąpać po ziemi.

Thietmar - "Kronika biskupa merseburskiego Thietmara" - Najważniejsze źródło do materiałów o historii Bolesława Chrobrego. Przekład Mariana Zygmunta Jedlickiego wraz z naukowym komentarzem to kluczowa pozycja i wielokrotnie cytowana w tym materiale. 

Link:http://biblioteka.kijowski.pl/sredniowiecze/thietmar%20-%20kronika%20biskupa%20merseburskiego%20thietmara.pdf

Mariusz Samp - "Bolesław Chrobry. Król Polski, przyjaciel i wróg cesarzy" - Książka napisana jako balans między materiałem popularnonaukowym a naukowym. Bez spektakularnych odkryć, ale warto zerknąć.  

 

Na razie to tyle, ale w wolnej chwili uzupełnię post o źródła, które pomogły mi zbadać realia tej epoki. 

historia edukacja historia polski historyczny top

Zobacz również

Nowe progi, tytuły i nagrody dla Patronów
Porcja newsów i informacji dla Patronek i Patronów
Ankieta na temat 3-ego sezonu serii "Historia Polski w odcinkach" - zdecydują Patronki i P...

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...