PWSTE w Jarosławiu i Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego podjęły współpracę w zakresie współdziałania na rzecz bezpieczeństwa, w tym z zakresu szkolenia i kształtowania postaw proobronnych wśród młodzieży i studentów.
Sygnatariuszami porozumienia z ramienia uczelni byli: Rektor prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman i prorektor ds. studenckich prof. ucz. dr hab. inż. Ryszard Pukała. Związek Strzelecki reprezentowali: Komendant Główny bryg. ZS Marek Matuła i zastępca Komendanta Głównego insp. ZS Miłosz Elgass.
W myśl porozumienia strzelcy z jednostek strzeleckich w tym Jednostka Strzelecka 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego w Jarosławiu będą mieli możliwość kontynuowania swojego rozwoju i zainteresowań na Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w oparciu o infrastrukturę uczelni, a studenci nabędą wiedzę, umiejętności i dodatkowe kwalifikacje sprzyjające rozwojowi osobistemu.
W miejscu, gdzie obecnie ma swoja siedzibę Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna imienia księdza Bronisława Markiewicza przez długie lata mieściły się koszary piechoty zwane Baracken Lager (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu koszary). Do tysiąc dziewięćset czternastego roku, a więc do rozpoczęcia pierwszej wojny światowej, w koszarach stacjonował 89. Pułk Piechoty Austro-Węgier. Przed drugą wojną światową w koszarach stacjonowała 24. Dywizja Piechoty, 2. pułk łączności, batalion telegraficzny, jednostka taborów, a także kompania łączności 24. Dywizji Piechoty. Po wojnie w miejscu tym kwaterował m.in. 40. Pułk Artylerii Lekkiej, wchodzący w skład 9. Dywizji Piechoty.
Trwa ładowanie...