#181. James Webb. Teleskop kosmiczny

Obrazek posta

W podcaście gościmy profesora Marka Demiańskiego, który kontynuuje temat, który rozpoczął rok wcześniej, gdy pojawiły się pierwsze zdjęcia teleskopu Jamesa Webba. Ten ogromny teleskop został wystrzelony na daleką orbitę 25 grudnia 2021 roku i jest niezwykłym osiągnięciem technologicznym.

Podczas odcinka rozmawia się o specyfikacji teleskopu Jamesa Webba, który ma średnicę z wierciadła 6,5 metra i składa się z 18 elementów. Wykonanie takiego teleskopu było wyjątkowo skomplikowane ze względu na potrzebę jego rozłożenia w przestrzeni kosmicznej i ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Teleskop jest wyposażony w pięciowarstwową osłonę o rozmiarze kortu tenisowego, co pozwala na utrzymanie bardzo niskiej temperatury potrzebnej do obserwacji w podczerwieni.

Ważnym tematem podczas odcinka jest porównanie teleskopu Jamesa Webba z teleskopem Hubble'a. Hubble był bardziej dostępny dla napraw i ulepszeń, ale James Webb jest na orbicie oddalonej o ponad milion kilometrów od Ziemi i nie jest możliwe wysłanie tam ekipy naprawczej. Dlatego projektowanie teleskopu musiało być bardzo precyzyjne, aby zapewnić jego funkcjonalność bez możliwości interwencji.

Ponadto, omawiane są zalety obserwacji w podczerwieni, które pozwoliły na odkrycie nowych informacji i zjawisk astronomicznych. Profesor Demiański wspomina, że nowe obrazy z teleskopu Jamesa Webba przyniosły obserwacje bardzo dalekiego Wszechświata, w tym pierwszych młodziutkich galaktyk. W związku z tym pojawia się pytanie, skąd w tych galaktykach pochodzą masywne czarne dziury, których masa jest porównywalna z masą całej galaktyki.

Ostatecznie odcinek podkreśla, że teleskop Jamesa Webba dostarcza niezwykle cennych i ważnych danych, które mogą pomóc w odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, frapujących środowisko astronomiczne. Pomimo początkowych obaw, zdjęcia podczerwone prezentują niezwykłe bogactwo nowych informacji i zjawisk w kosmosie, co stanowi kolejny przełomowy moment dla rozwoju astronomii.

Opis wygenerowany przez chat GPT na podstawie transkrypcji.

Zobacz również

#179. Wielkie maszyny molekularne
#178. Nanoelektronika
Szanowni Patroni

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...