#49. Kopernik i jego tajemnice

Obrazek posta

Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne” - mówił ten, dla którego astronomia była źródłem zachwytu.

Czasy były niespokojne - i w przestrzeni politycznej, i religijnej - a on patrząc w niebo - przewrócił do góry nogami obowiązujący porządek rzeczy, dokonując rewolucyjnego odkrycia i na zawsze zmieniając myślenie człowieka o otaczającej go rzeczywistości, bo "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". 

W tym roku przypada 550 rocznica urodzin i 480 rocznica śmierci Mikołaj Kopernika. Co naprawdę wiemy o jednym z najsłynniejszych na całym świecie Polaków? Ale - czy na pewno Kopernik był Polakiem?

Prof. zw. dr hab. Krzysztof Mikulski - historyk, profesor nauk humanistycznych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN.  

Prof. dr hab. Andrzej Niedzielski - astronom, astrofizyk, odkrywca planet pozasłonecznych. Wykładowca w Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Instytut Astronomii UMK   

Prof. zw. dr hab. Michał Kokowski - fizyk, filozof, historyk nauki, filozof nauki, historyk idei - pracownik Instytutu Historii Nauki PAN     

Zapraszam do wysłuchania mojej audycji, którą realizowali Bartosz Panek i John Beauchamp.

Hanna Maria Giza

Zobacz również

#50. Halo! Jest tam kto?
#51. Kobiety rządzą - Eleonora z Akwitanii cz. 1
#52. Kobiety rządzą. Eleonora z Akwitanii cz. 2

Komentarze (4)

Trwa ładowanie...