Newsletter This is IT #3

Obrazek posta

Dr Gerard Gierliński, dokonał przełomu w archeologii, odkrywając najstarsze znane ślady praczłowieka sprzed 6 milionów lat na Krecie. To odkrycie podważa teorię narodzin człowieka w Afryce i sugeruje, że istoty dwunożne są starsze, niż dotychczas sądzono. Badania naukowe i recenzje trwały 7 lat, a odkrycie zostało uhonorowane tytułem "naukowego osiągnięcia roku" przez National Geographic Traveler. 

Inżynier Tomasz Dobrzański, po sześciu latach intensywnych prac, dokonał przełomu, tworząc pierwszy na świecie bioreaktor medyczny. Urządzenie to jest w stanie przechowywać drukowane organy, zapewniając im kompleksową dostawę wszystkich niezbędnych substancji chemiczno-biologicznych oraz precyzyjnie kontrolując ich parametry wewnętrzne. Celem tego osiągnięcia jest zwiększenie wytrzymałości tkanek i organów na czas ich przeszczepienia do innego człowieka, co ma znaczący wpływ na sukces takich operacji.

Dr. Magdalena Kordon z Uniwersytetu Jagiellońskiego poświęciła swoje życie badaniom nad modyfikacją ludzkiego genomu, skupiając się na jednoniciowych pęknięciach DNA. Stworzyła metodę STRIDE, która umożliwia precyzyjne rozpoznanie i oznakowanie pęknięć w łańcuchu DNA, co ma ogromne znaczenie w onkologii oraz medycynie spersonalizowanej. Stworzyła również startup IntoDNA, którego zadaniem jest przyspieszyć rozwój leków przeciwnowotworowych i zmieniać życie ludzi poprzez modyfikację ich wewnętrznych genomów.

Custos to polski startup, który tworzy kompleksowy system przeznaczony dla osób niewidomych i niedowidzących, który umożliwia im samodzielne postrzeganie otoczenia. Składa się on z okularów, które rejestrują otoczenie i przekazują dane do procesora wykorzystującego sieć neuronową, a następnie informacje są przekazywane użytkownikowi za pomocą odzieży haptycznej, czyli odzieży przez, którą jesteśmy w stanie “poczuć” otaczający nas świat przez wbudowane sensory. Zadaniem tworzonego przez nich produktu jest poprawić jakość życia osób z zaburzeniami wzroku, umożliwiając, im bardziej intuicyjne funkcjonowanie w codziennym otoczeniu czy dużych miejskich aglomeracjach.

Dr hab. inż. Gabriel Wlazłowski, korzystając z superkomputera LUMI, przeprowadził zaawansowane badania w dziedzinie mechaniki kwantowej. Jego projekt koncentrował się na rozwiązaniu złożonych problemów związanych z turbulencją kwantową w nadcieczach, szczególnie w kontekście gwiazd neutronowych. Użycie ogromnej mocy komputerowej pozwoliło mu na przeprowadzenie licznych symulacji układów kwantowych z setkami tysięcy cząstek. Te badania mają zastosowanie w zrozumieniu układów nadciekłych oraz w przyszłych badaniach gwiazd neutronowych, czyli pozostałości jakie znajdują się po eksplozji i śmierci “tradycyjnych” gwiazd. 

 

#newsletter #thisisit #nauka #technologie

Zobacz również

Newsletter This is IT #1
Webinar This is IT
Webinar This is IT

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...