Historia przestępstwa. Nowa 15-odcinkowa seria podcastów

Obrazek posta

15 odcinków nowej serii audycji o HISTORII PRZESTĘPCZOŚCI. Już dziś udostępniam wszystkim zainteresowanym. Możesz ich słuchać na Patronite audio lub otrzymać ode mnie dostęp do plików, które skopiujesz na swoje urządzenie. Inna opcja to wykupienie subskrypcji tych odcinków na Spotify za 10 złotych miesięcznie. Dla Patronów także wersję do czytania, wszystkich 15 odcinków w formacie na czytnik albo jak ktoś bardzo chce do wydruku.

Zarówno materiał, który obejrzysz jak i seria wszystkich 15 odcinków i podcastów nie będą zawierały reklam, bo tak jak Ty, także… tego nie lubię. 

LISTA ODCINKÓW:

#01 PIERWSZE MORDERSTWO. SPRAWA STARSZA NIŻ LUDZKOŚĆ

Człowiek był mordercą zanim stał się człowiekiem? Archeologiczne ślady najstarsze zbrodni w dziejach świata mają aż 430 tys. lat i udowadniają, że przemoc wobec bliźnich i morderstwa przedstawicieli własnego gatunku były obecne wśród hominidów. Czy biblijny motyk Kaina i Abla to świadectwo tego, że za powstaniem społeczeństwa stało jakieś ważne morderstwo? Co ma do tego neandertalczyk i w czym mordercy z brazylijskiej żyjący nadal w epoce kamienia łupanego przypominają nas w umiłowaniu kryminałów i brutalnego sportu. Zapraszam na pierwszy odcinek będący wprowadzeniem do nowego cyklu podcastów “Historii, jakiej nie znacie”

#02 TAJEMNICZA ŚMIERĆ PATRYCJUSZA. ZBRODNIA I KARA W STAROŻYTNYM RZYMIE

Antyczny detektyw szybko wykrył sprawcę, ale nie zbrodnia była tu szokująca ale kara, która była bardziej drastyczna niż opiewane w “Quo Vadis” prześladowania chrześcijan. Czy korzenie naszej europejskiej cywilizacji (jak nazywamy Starożytny Rzym) zostały oparte na quasi kryminalnym, krwiożerczym i bezwzględnym łacińskim dziedzictwie? Jak do tego odnosi się słynne rzymskie prawo i jak wyglądała pierwsza policja w największej antycznej metropolii? W tym odcinku spróbujemy odkryć także kilka największych sekretów rzymskich władców, którzy ze statystycznego punktu widzenia bardzo rzadko umierali śmiercią naturalną.

#03 KAT, CZYLI PARAGRAF NA OSTRZU TOPORA

Pierwsze więzienie na ziemiach polskich założyli dla swoich braci zakonnych… dominikanie. Tam zamiast katowskiego topora popełniający przestępstwo otrzymywał w najgorszym wypadku dożywocie. To był dość nowatorski wymysł, wręcz fanaberia miłosierdzia. Średniowiecze pomimo doktryny chrześcijaństwa było jednak wobec przestępców bardzo surowe. W Anglii czasów Tudorów przez ponad trzy dekady wykonano aż kilkadziesiąt tysięcy kar śmierci, wieszając i ucinając głowę toporem za najmniejsze przewinienia. Co ciekawe w dawnej Polsce kat zajmował się nie tylko wykonywaniem wyroków, ale także prowadził licencjonowane miejskie domy publiczne. W odcinku poznamy także losy najsłynniejszego, słowiańskiego kata dawnych wieków.

#04 CECH RZEZIMIESZKÓW I PRZESTĘPCY DAWNYCH WIEKÓW. CZY ROBIN HOOD ISTNIAŁ NAPRAWDĘ?

Zorganizowane grupy przestępcze znała także średniowieczna Europa, choć dziś postaram się rozprawić z mitem Robin Hooda. Bo, czy słyszeliście kiedyś o gangsterze, który naprawdę z kimkolwiek podzieliłby się łupem? Historia Robina z Sherwood to naprawdę fascynująca zagadka z podtekstem politycznym. W odcinku opowiem także jak zorganizowane były średniowieczne cechy rzezimieszków i mająca swoje macki we Francji i Hiszpanii proto-mafia, czyli organizacja Muszelników. Choć Polacy też znajdowali się w kryminalnych kronikach dawnych wieków, choćby we włoskich kronikach, gdzie znajdujemy ślady rozbójnika grasującego po toskańskich gościńcach. Jak skończył legendarny Griffone? O tym w kolejnym odcinku “Historii przestępstwa, jakiej nie znacie”.

#05 NAJSŁYNNIEJSZA ZBRODNIA ŚREDNIOWIECZA

W roku 1407 doszło do morderstwa, które wstrząsnęło Paryżem. Sprawą zajął się średniowieczny Sherlock Holmes, protoplasta wszystkich późniejszych detektywów. Sprawa nie była błaha, gdyż dotyczyła brata panującego króla. Nie wiadomo, czy sprawcami byli wysłannicy wrogiej Anglii, zazdrosny mąż, któremu książę żonę, czy po prostu przypadkowy napad rabunkowy dokonany w mroku ulicy. Śledczy prowadzący sprawę stał się pierwszym dochodzeniowcem, który nie dość że metodycznie poprowadził postępowanie, to jeszcze wszystko opisał na zwojach pergaminu. Zapraszam na odcinek o prawdziwym średniowiecznym “true crime”

#06 PIRACI NIE TYLKO Z KARAIBÓW

Czy w naszej historii był prawdziwy Jack Sparrow, który wzbudzał grozę wśród załóg holenderskich i angielskich galeonów? W tym odcinku przybliżymy dzieje naprawdę najstarszego zawodu świata. Z punku widzenia kryminologii profesja pirata to prawdziwy fenomen, bo przecież gdy ktoś wynalazł pieniądze i chciał je przetransportować przez morze, zawsze znalazł się ktoś zainteresowany tym, aby ładunek nie dotarł do miejsca przeznaczenia. Zapominamy o tym, że piraci to nie tylko Karaiby, ale także nasze morze Bałtyckie, które już po zakończeniu epoki wikingów miało swoich własnych słowiańskich morskich rozbójników. W dzisiejszym odcinku weźmiemy ostry kurs na dzieje profesji piratów.

#07 PEAKY BLINDERS. HISTORIA GANGÓW WIKTORIAŃSKIEJ ANGLII

Prawdziwi „Peaky Blinders” byli przestępcami zupełnie innego kalibru niż ci, których znamy z brytyjskiego serialu. W tym odcinku poznasz korzenie XIX-wiecznej angielskiej przestępczości, a także metody którymi w czasach wiktoriańskich resocjalizowało się więźniów. Dla fanów serialowych postaci jednak bonus. Odwiedzimy pub, w którym po raz pierwszy padła nazwa „Peaky Blinders”.

#08 NARCOS EPOKI KOLONIALNEJ

Organizacja, która jako pierwsza na długo przed pierwszymi kartelami narkotykowymi zwąchała ogromny biznes związany z uprawą i sprzedażą środków odurzających. Pierwszy globalny kartel narkotykowy był instytucją handlową kolonialnej Anglii.

9# GDY MORDUJE KOBIETA. UPIORNA WDOWA Z DOMKU NA PRERII

Statystyki są nieubłagane dla mężczyzn. Na 9 morderców przypada tylko jedna morderczyni, w ponad 100 masowych  strzelaninach w USA sprawcą zbrodni ani razu nie była kobieta, a jednak… Seryjnych morderczyń wcale nie było tak mało. Kryminolodzy wyróżnili nawet ich typy: czarne wdowy, modliszki, anioły śmierci, mścicielki. Pierwsza seryjna morderczyni USA wychodziła jednak poza jakiekolwiek schematy.

#10 PIERWSZY SERYJNY MORDERCA AMERYKI

Fascynacja kultury popularnej seryjnymi mordercami to temat prawie tak stary jak sama kultura popularna i jej najbardziej atrakcyjny dziś produkt: kino. Liczba filmów i seriali, fabuł i dokumentów o mordercach sprawia, że powstał wręcz nowy gatunek bazujący na opowieściach tego typu.

#11 ODCISK ZBRODNI. JAK DAKTYLOSKOPIA ZMIENIŁA ŻYCIE PRZESTĘPCÓW  

W słynnej sprawie morderstwa trzyletniej June Anne Devaney w 1948 roku w angielskim Blackburn policja szybko zgromadziła aż 45 tys. odcisków palców większości mężczyzn z okolicy. Był wśród nich były żołnierz, pracownik młyna. Kompletnie pijany po wieczorze spędzonym w pubie wdarł się na oddział dziecięcy szpitala Queen's Park, porwał dziewczynkę, zgwałcił, a następnie rozbił jej głowę o ścianę. Największa w tych czasach daktyloskopijna obława zakończyła się szybkim ujęciem sprawcy i wyrokiem śmierci przez powieszenie.

#12 SERYJNE ZBRODNIE W BIAŁYM KITLU

Archetyp „Anioła Śmierci” urzeczywistniony został w wielu przerażających historiach opiekunek i pielęgniarek mordujących nie tylko pacjentów, ale także i niemowlęta. W literaturze, filmie i prawdziwych kartotekach znajdują się liczne przykłady sprawczyń które miały opiekować się bezradnymi bliźnimi, a odbierały im życie.

#13 OJCIEC CHRZESTNY NA WOJNIE. MAFIA W SŁUŻBIE ALIANTÓW

Mafia chroniła wschodnie wybrzeże USA przed atakami U-Bootów, infiltrowała nowojorskie luksusowe hotele wyłapując szpiegów, a na końcu znacznie pomogła armii amerykańskiej w desancie na Sycylii. Co dostała w zamian i skąd wziął się pomysł na współpracę bossów syndykatu z rządem Stanów Zjednoczonych? Wydarzenia z II wojny światowej pozwoliły na zbudowanie nowej, jeszcze silniejszej Cosa Nostry łączącej wyspę przodków z amerykańską ziemią obiecaną.

#14 ZBRODNIARZ VS DNA

Trudno mieć dostęp do rekordów wszystkich obywateli kraju takiego jak Polska, Niemcy czy Stany Zjednoczone. To jednak dla specjalistów z dziedziny kryminalistycznych badań DNA przestaje być problemem.

Po pierwsze DNA zawiera ponad 20 tys. genów. Te określają, jakie były płeć i rasa sprawcy, jego wzrost, budowę ciała, kolor oczu, kształt nosa predyspozycje do łysienia czy piwnego brzuszka. Dzisiejsze mechanizmy sztucznej inteligencji karmione danymi już potrafią stworzyć portret pamięciowy tylko na podstawie śladów pozostawionych na krawędzi filiżanki. To wydatnie usprawnia cały proces poszukiwania sprawcy.

#15 YAKUZA. MAFIA CZY ORGANIZACJA DOBROCZYNNA

Groźnych i bezwzględnych gangsterów Yakuzy kojarzymy troszkę z legendarnym stanem japońskich wojowników. Zakładamy przy tym, że jedni i drudzy posługiwali i posługują się jakimś „kodeksem honorowym” oraz są osadzeni w hierarchicznej strukturze, która jest podstawowym źródłem tożsamości. To oczywiście czyni gangsterów symbolicznie podobnymi do samurajów, ale prawda jest zupełnie inna.

 

Zobacz również

Zapraszam na dodatkową playlistę
Co nowego u mnie? Szykuję materiały o Monte Cassino
Polski as II wojny światowej. Niesamowita historia Gabby'ego Gabreskiego

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...