16 i 17 marca gorzowski Teatr Mostów w klubie MagnetOffOn - zapowiadamy pokazy spektaklu „Romantyczki” według scenariusza i w reżyserii Konrada Pruszyńskiego.
Na scenie widzowie zobaczą trzy aktorki, które na podstawie biografii i twórczości m.in. Narcyzy Żmichowskiej, Ewy Felińskiej czy Józefy Prusieckiej opowiedzą historię kobiet zapomnianych – pisarek, działaczek i badaczek okresu polskiego Romantyzmu.
- To jest opowieść o kobietach, które znajdowały w sobie siłę, by już w XIX wieku przeciwstawiać się patriarchatowi, by walczyć o siebie w rzeczywistości nieprzyjaznej, niesprzyjającej samorealizacji, edukacji i twórczości – mówi autor sztuki i reżyser przedstawienia Konrad Pruszyński.
Spektakl Teatru Mostów zagrany został już kilkanaście razy, a marcowe pokazy będą szczególne, ponieważ odbędą się w rocznicę premiery „Romantyczek”. Z tej okazji Stowarzyszenie zaprezentowało nowy plakat tytułu, wykonany w technice kolażu. W centrum nowej grafiki promującej spektakl jest jedna z bohaterek opowieści – Jadwiga Łuszczewska „Deotyma”.
- O ich twórczości warto mówić, ponieważ Romantyzm w Polsce kojarzony jest tylko z artystami-mężczyznami. Mało kto wie, jak nazywały się kobiety tworzące w tamtych czasach, a one naprawdę miały trudno, by móc się przebić, przełamać stereotypy, schematy myślenia. W „Romantyczkach” pokazujemy ich świat i to, jak walczyły, by móc zostać poetkami – zapowiada aktorka Agata Iwaszko.
- „Romantyczki” są dla mnie bardzo ważnym spektaklem, ponieważ opowiadają o sprawach wciąż aktualnych. Opowiadamy o kobietach, które pisały o tym, co czują, pisały o swoich problemach i ja się z tym mocno utożsamiam – tłumaczy z kolei aktorka Natalia Skubiszyńska.
Spektakl Teatru Mostów zaprezentowany zostanie w kameralnej przestrzeni gorzowskiego klubu MagnetOffOn (ul. Jagiełły 11; budynek Łaźni Miejskiej) 16 marca (sobota) o 19.00 (BILETY) oraz 17 marca (niedziela) o 17.00 (BILETY). Liczba miejsc jest ograniczona.
Szczegółów dotyczących najświeższej aktywności Teatru Mostów należy szukać w social mediach Stowarzyszenia – przede wszystkim na facebookowym fanpejdżu. #KulturaProstoZMostu
Trwa ładowanie...