Przygotowaliśmy małe podsumowanie najważniejszych projektów i działań Fundacji.
Co robimy? Jak to robimy? Jak pomagamy?
1. Wydawka przed dworcem centralnym.
Od tego właśnie się zaczęło: od wydawania gorącej herbaty, a potem posiłków, przed dworcem centralnym w Warszawie. Niezmiennie od kilkunastu lat jesteśmy z naszą wydawką w każdy poniedziałek wieczorem. Bez względu na porę roku, pogodę czy okoliczności. Jedyny poniedziałek, który opuściliśmy, był tuż po wybuchu pandemii, kiedy nikt z nas nie wiedział co jest bezpieczne, a co nie. Mamy na swoim koncie wydawki w ulewnym deszczu, podczas śnieżycy, wichury, upału… Pamiętamy wydawkę, kiedy termosy wieźliśmy pociągiem i tramwajem, bo centrum Warszawy było zablokowane przez protesty. Na przestrzeni lat nasza wydawka zmieniła się i powiększyła. Początkowo wydawaliśmy kilkadziesiąt misek zupy. Teraz każdorazowo karmimy kilkaset osób (często ok. 500), a oprócz gorącego posiłku mamy też kawę, herbatę i małe paczuszki na wynos, które dają nam pewność, że nasi beneficjenci następnego dnia nie będą głodni. Do paczuszek wkładamy kanapki z sercem , owoce, i jeśli mamy to też słodycze i konserwy. Pomagamy nie tylko osobom w kryzysie bezdomności. Na dworcu odwiedzają nas osoby zagrożone kryzysem, seniorzy, którzy nie radzą sobie z problemami dnia codziennego, osoby w trudnej sytuacji życiowej.
2. Centralny Punkt Integracji.
Od kilku lat prowadzimy także Centralny Punkt Integracji - miejsce dziennego pobytu dla osób w kryzysie bezdomności. Dziennie pomagamy w Punkcie ponad 20 os (grupa się rotuje). Jest to miejsce wyjątkowe, skoncentrowane na pomocy indywidualnej, dostosowanej do potrzeb każdego z beneficjentów.
W CPI dostępne są broszury, gdzie szukać pomocy - pomagamy też pokierować np do.: noclegowni czy ośrodka. Każda z osób w kryzysie bezdomności może również skorzystać z m.in: wyrobienie zdjęć do dowodu, możliwości napisania CV z pomocą pracownika, możliwości napisania pism do sądu, możliwość spotkania z prawnikiem, radcą prawnym, psychologiem, możliwość zjedzenia czegoś ciepłego, herbaty itd, możliwość otrzymania (interwencyjnie) czystych ubrań, możliwość skorzystania z prysznica, pralki, telefonu.
W ramach CPI organizujemy m.in: wyjścia do kina, teatru, itp, arteterapię, wycieczki lub pikniki, konsultacje z psychoterapeutką uzależnień, psychoterapeutką, psychotraumatologiem, dni spotkań tylko dla Pań
3. Antykryzysowy Klub Filmowy
Współpracujemy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Antykryzysowy Klub Filmowy dla osób w kryzysie bezdomności. W ramach projektu oglądamy dokumenty filmowe, chodzimy na wystawy, itp.
4. Projekt FREEDOM
Projekt mieszkaniowy oparty na metodzie “Najpierw Mieszkanie”. Obecnie w tym projekcie uczestniczą 3 wytypowane osoby.
5. Pomoc doraźna.
Projekt, ma na celu wsparcie materialne / socjalne / medyczne / psychologiczne dla osób, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji ekonomicznej, bytowym lub kryzysie psychicznym.
6. Indywidualny Projekt Wychodzenia z Bezdomności.
Indywidualny program wychodzenia z bezdomności to projekt, w którym uczestniczą zarówno osoby przebywające w przestrzeni publicznej, które mają gotowość do zmiany jak i osoby, które trafiły do lokali mieszkalnych (wynajętych przez Fundację lub są w programach mieszkaniowych miejskich).
7. Studio DE_HA
Studio DE_HA to przedsiębiorstwo społeczne, czyli miejsce aktywizacji zawodowej dostosowane do potrzeb osób wychodzących z kryzysu bezdomności oraz przestrzeń do działań arteterapuetycznych i redukcji szkód. Mamy ponad 12 lat doświadczenia w zakresie pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Naszym celem jest poszukiwanie i tworzenie jak najbardziej kompleksowych oraz innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb osób doświadczających bezdomności. Nasze wsparcie opiera się na wielopłaszczyznowej, holistycznej pomocy na rzecz naszych podopiecznych.
8. WłączaMY kobiety.
12.12.2022 rozpoczęliśmy realizację projektu „WłączaMY KobieTY” realizowanego w ramach Innowacji Społecznych ROPS. Głównym celem uruchomienia „WłączaMY KobieTY”, czyli asystentury jest poprawa stanu zdrowia kobiet w kryzysie bezdomności i zagrożonych nią, zwłaszcza w obszarze zdrowia psychicznego. Cel ten rozumiemy jako umożliwienie uczestniczkom programu wykonania badań lekarskich, zarówno zaliczanych do profilaktycznych, jak i wynikających z już wcześniej zdiagnozowanych chorób. Zamysłem innowacji jest uwrażliwienie kobiet na potrzebę zadbania o siebie. Bez względu na rodzaj bezdomności (tzw. uliczna lub schroniskowa), odbywanie wizyt u lekarza nie jest priorytetowym działaniem. Wynika to z powodów technicznych (braku ubezpieczenia upoważniającego do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, braku telefonu, braku pieniędzy na wykupienie leków) oraz jednostkowych (braku wiedzy dotyczącej dbałości o siebie, braku prozdrowotnych nawyków, życia z dnia na dzień, tzw. pomniejszania wartości siebie i przekonania, że „jakoś to będzie”).
9. Kampania “KOBIECOŚĆ TEŻ BYWA BEZDOMNA”.
W marcu 2023 wraz z Fundacja Serce Miasta zrobiliśmy kolejną wspólną kampanię „Kobiecość też bywa bezdomna”. Kobiety w kryzysie często żyją krócej, chorują i trudniej wyjść im z bezdomności. W związku, iż my – organizatorki jesteśmy kobietami powyższy temat jest dla nas szczególnie ważny, dlatego zaprosiłyśmy kilka kobiet doświadczających bezdomności. Obie organizacje chciały, aby nasze podopieczne poczuły się kobieco – zapewnione zostały im intymne warunki, żeby zadbamy o ich wygląd i poczucie piękna, gdyż na co dzień nie mają takiej możliwości żyjąc na ulicy. W ramach akcji zaprosiliśmy do współpracy fryzjerów, wizażystki, manikiurzystki, stylistki, braffiterki aby nasze panie poczuły się kobieco i mogły wykonać sobie niepowtarzalną sesję zdjęciową. Chciałybyśmy, aby akcja uwydatniła ich kobiecość, która znika w przestrzeni publicznej. Oprócz pamiątki w postaci zdjęć otrzymały prezenty i możliwość skorzystania na stałe z pomocy naszych specjalistów. Nasza akcja sprawiła, że społeczeństwo zauważyło problemy kobiet doświadczających bezdomności.
Trwa ładowanie...