baza wiedzy

10 najczęstszych błędów początkujących serwerów - część I

Darmowy!

10 najczęstszych błędów początkujących serwerów - część I


1 rok temu Strata Czasu 1 rok temu Brak komentarzy Brak komentarzy

Chyba każdy właściciel serwera na Discordzie zakłada go z myślą, żeby jego Discord był kiedyś naprawdę duży, aktywny i i przyjazny dla użytkowników. Jednym się udaje, innym nie. Jednak nie należy się zrażać. Na każde 10 błędów początkującego zawsze trafi się jeden świetny pomysł. Ba, czasem nawet więcej! Poniżej przeczytasz 5 błędów, które zdarzają się, według mnie, najczęściej. Pamiętaj, że to moje subiektywne i prywatne przemyślenia - nie musisz się ze wszystkimi zgadzać. 

Kradzione logo

Przykład złego logo.

Logo to jeden z najważniejszych elementów promocji i identyfikacji wizualnej serwera. Nigdy nie bierz gotowego logo (lub nie daj boże zwykłego zdjęcia lub obrazka) z Internetu. Po pierwsze w wielu przypadkach to kradzież. Po drugie bardzo rzadko wybrane logo lub obrazek będzie odzwierciedlało tematyki i nazwy twojego serwera tak jakbyś sobie tego życzył. Po trzecie w końcu: to bardzo, ale to bardzo nieprofesjonalne.

W takim razie co zrobić? Najlepiej poproś znajomego grafika lub rysownika żeby zrobił dla ciebie takie logo. Jeżeli nie znasz nikogo takiego, to poszukaj chętnych osób na serwerze lub portalu dla grafików. Wielu początkujących grafików i rysowników z chęcią zrobi dla ciebie takie logo za niewielkie pieniądze. W ostateczności możesz samemu zrobić proste logo. Na pewno będzie to lepsze rozwiązanie niż grafika "pożyczona" z Google Grafika.

Tu dla odmiany dobre.

Jakie logo jest najlepsze? Wbrew pozorom nie zawsze logo najładniejsze jest tym najbardziej efektywnym. Dobre logo powinno być przede wszystkim proste, czyli składać się z kilku, maksymalnie kilkunastu elementów. Liczba użytych kolorów również ma znaczenie. 2 lub 3 kolory to optymalna liczba, 4 czy 5 to już maksimum. Pamiętaj też, że logo powinno być dobrze widoczne na liście serwerów. Pomagają przy tym kontrastowe lub jaskrawe kolory. 

Nie próbuj też na siłę zmieścić nazwy serwera w logo. Dobre logo powinno zawierać nazwę serwera samym swoim wyglądem.

Sztampowa nazwa

W parze z logo zawsze idzie nazwa serwera. Jeżeli jedno jest złe, to będzie to rzutowało zawsze na drugie. Dobra nazwa nie pomoże jeżeli logo jest słabe. Dobre logo nic nie da, jeżeli nazwa jest zła.

Przykład sztampowej nazwy.

Nazwa powinna być w miarę krótka i łatwa do zapamiętania, ale jednocześnie chwytliwa i intrygująca, może nawet prowokująca. Musisz też pomyśleć o takiej nazwie, która będzie łatwa do "sprzedania" potencjalnym nowym użytkownikom, czyli taka którą łatwo możesz wykorzystać w materiałach promocyjnych.

Jakich nazw należy zatem unikać? Przede wszystkim takich, które zawierają słowa często używane na Discordzie. Wystrzegaj się takich słów jak "Community", "Polish", "Polska", "PL", "Discord", "Fun", "Serwer", "Gaming" czy "Games". Zapewne widziałeś co najmniej kilka serwerów, które zawierały w swoich nazwach niektóre z tych słów lub słowa podobne - dlatego właśnie nie idź tą drogą. Staraj się wyróżnić!

Niedopracowany regulamin

Jeżeli serwer to dom, to regulamin w takim układzie będzie fundamentami. Im liczniejszy i żywszy dom, tym silniejsze i trwalsze powinny być fundamenty. Nie wierzę osobiście w możliwość istnienia dużego, aktywnego i przyjaznego serwera, który nie posiadałby dopracowanych zasad.

Przykład złego regulaminu.

Dopracowany, czyli jaki? Przede wszystkim precyzyjny. Dobry regulamin powinien w miarę możliwości przewidywać każdą możliwą złą czynność, którą ktoś może zrobić. Nie możesz ograniczać się do zakazu obrażania, trollingu czy spamu. To tylko niektóre ze złych rzeczy, które przez lata będą się powtarzały na twoim serwerze. Warto wziąć pod uwagę chociażby takie zagadnienia jak udostępnianie czyichś danych, wysyłanie złośliwego oprogramowania czy gloryfikowanie przemocy. 

Po drugie: czytelny. Nie zawsze dobry regulamin to długi regulamin. Na naszym serwerze (Strata Czasu) od kilku miesięcy mamy nowy regulamin, który jest ponad 2 razy krótszy od starego - i to przy zachowaniu 90% starych zasad! Dzięki temu użytkownik ma mniej do czytania, a tym samym istnieje większa szansa, że przeczyta regulamin w całości, a nie tylko jego sam tytuł :)

Regulamin powinien też być zgodny z Terms of Service i Community Guidelines Discorda. Powinien zatem zabraniać m.in takich rzeczy jak loli czy pun, a także innych zakazanych postaw, takich jak homofobia, rasizm czy nazizm.

Pstrokato

Zbyt pstrokato.

Zdecydowanie odradzam stosowania odpustowej czy pstrokatej stylistyki kanałów czy ról na serwerze. To dość enigmatyczne określenia. O co tak naprawdę chodzi?

Przede wszystkim mam na myśli nadużywanie emoji i tekstowych "szlaczków" w nazwach kanałów. Widzę to dość często i przy każdej okazji łapię się za głowę. Pomijając już fakt, że wygląda to bardzo brzydko i nieestetycznie, to jest również szkodliwe dla samego serwera. Kanały są wtedy o wiele mniej czytelne przez co użytkownikom ciężej się z nich korzysta.

Musisz też zadbać o kolory ról na swoim serwerze. Nie mogą to być losowe kolory, ponieważ przy dużej liczbie ról będzie to gryzło w oczy.

Dobrze dobrana paleta kolorów czy nawet specjalnie opracowany system grup kolorów odpowiadającym konkretnym grupom ról będzie wyglądał nie tylko ładniej i czytelniej, ale również będzie spełniał dodatkową rolę: informował użytkowników do jakiej grupy należy dana rola. Niby nic, a robi wielką robotę.

 

Bez zapezpieczeń

Discord jest o wiele bardziej otwartą platformą komunikacyjną niż Skype czy TS3. Ma to swoje zalety i wady. Jedną z największych wad owej otwartości są internetowe trolle i szkodliwe boty, które na Discordzie mają naprawdę pokaźną i często groźną reprezentację.

Nie wiem jak jest w innych krajach, ale w Polsce raidy trollów, multikont i botów są dość powszechne i spotkałem się z nimi na co najmniej kilkudziesięciu serwerach. Czasem celem takich ataków jest zwykły bezmyślny spam obrazkami lub tekstem, innym razem coś groźnego, jak na przykład wysyłanie dziecięcej pornografii w celu zgłoszenia serwera do Supportu Discorda. Często są to też ataki, których celem jest reklama innego serwera. Te mniej groźne polegają na wysyłaniu reklam na czatach tekstowych, te groźniejsze kończą się na rozsyłaniu reklam na PW członków serwera.

Jak się uchronić przed takimi atakami? Są cztery podstawowe zapory:

1. Boty - dodaj na serwer boty z funkcjami antyraidowymi i dostosuj je do potrzeb swojego serwera. Polecam boty Dyno czy mee6. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również autorski bot.

2. Moderacja - liczna, aktywna i doświadczona drużyna moderatorów nierzadko lepiej chroni serwer przed atakami niż zwykłe boty.

3. Ustawienia i permisje - przemyślane ustawienia kluczowych kanałów i serwera często mogą wesprzeć moderację i boty w ochronie przed raidami. Takimi ustawieniami jest na przykład cooldown na wysyłanie wiadomości, blokada na wysyłanie plików czy wyłączenie pingowania ról. Blokada na używanie @here i @everyone to oczywiście podstawa.

4. Kanał weryfikacyjny - to bardzo wygodne rozwiązanie, które wymaga jednak przemyślenia i trochę czasu. Celem takiej zapory jest przekierowywanie każdego nowego użytkownika na jeden wydzielony kanał na którym musi przejść weryfikację. Może ona polegać na wpisaniu komendy czy zostawieniu reakcji pod wiadomością. O wiele bardziej czasochłonnym rozwiązaniem jest weryfikacja ręczna przez administrację. Jest ona o wiele skuteczniejsza, ale ma też spore wady - opóźnienia, czasem kilkunastominutowe, a czasem nawet kilkugodzinne. Nowi użytkownicy są bardzo niecierpliwi i jeśli będziemy im kazali czekać dłużej niż kilka minut to najprawdopodobniej wyjdą.

Kanał weryfikacyjny w praktyce.

 

Trwa ładowanie...