"Piana czy wełna?"
Jaka izolacja na poddasze użytkowe?
W trakcie dyskusji, jeden z grupowiczów grupy Sucha zabudowa, napisał "podaj choć 3 wady piany".
Niejako zainspirowany tym pytaniem, uznałem, że warto podzielić się tymi uwagami z wami wszystkimi, głównie po to aby ułatwić przyszłym inwestorom podjąć tą jakże trudną decyzję.
Zaczynamy!!!
Minusy:
1. jest to jedyna izolacja "produkowana" bezpośrednio na budowie. W trakcie jej aplikacji nie ma możliwości wykonania kontroli jakości co w praktyce oznacza, że może zostać wykonana nieprawidłowo, a w rezultacie nie ma mowy o gwarantowanych właściwościach w odniesieniu do tych deklarowanych,
2. w połączeniu z 1. jeśli cokolwiek pójdzie nie tak jak powinno, bądź okaże się po np. wykonaniu badania właściwości, bo można takie badanie przeprowadzić na już zaaplikowanym materiale, to usunięcie produktu w 100% jest praktycznie niemożliwe,
3. w przypadku niewłaściwej aplikacji, a takowe zdarzają się często, pustki powietrza (braki w izolacji) świecą na termowizji, powstają mostki termiczne,
4. nierównomierna grubość izolacji - to brak możliwości jednoznacznego określenia izolacyjności termicznej przegrody,
5. niska gęstość objętościowa co negatywnie wpływa na pojemność cieplną oraz akustykę izolacji z piany.
"Plusy":
Aby rozwiązać wątpliwości na ich temat przytoczę to co inwestorzy słyszą z ust wykonawców pian na co dzień i jak to się ma do rzeczywistości.
1. szczelność powietrzna - inwestorzy słyszą argument "no Panie, przez pianę nie wieje wiatr, a przez źle ułożoną wełnę..." No właśnie, każda źle ułożona izolacja będzie zła, a przez pianę może wiać nie będzie, ale też będzie źle bo zimno (patrz minusy pkt.3),
A z technicznego punktu widzenia... Wiatroszczęlność to cecha, którą charakteryzować powinna się cała przegroda dachu, a nie sama izolacja, więc chyba jednak wcale nie taki plus, skoro prawidłowo zaprojektowana i wykonana przegroda dachu potrzebuje zarówno wiatro-izolacji jak i paro-izolacji,
2. brak łączeń / bezspoinowość - tak to oczywista zaleta jednak należy zwrócić uwagę, że gloryfikowanie w tym aspekcie izolacji pianą i tylko pianą, jest wprowadzaniem klienta w błąd! Piana nie jest jedyną izolacją, która posiada taką cechę, a tendencyjne porównywanie piany do "najgorszych wełen", to "brudny marketing" w najczystszej postaci.
3. piana nie osiada z czasem jak wełna - i tutaj znów nietrafione argumenty wycelowane w nieświadomego klienta robią na nim ogromne wrażenie i przekonują do słuszności wyboru piany, ALE... jak już zwróciłem wyżej uwagę, każda izolacja Źle wykonana będzie ZŁA, a używanie materiałów niskiej jakości spotęguje ten efekt.
W tym konkretnym przypadku instalatorzy zwyczajnie posługują się mitomanią, sugerując jakoby wełna sprzed 20-30lat, kiedy to produkty same w sobie podlegały zupełnie innym normom jakościowym, a wykonanie izolacji odbywało się najczęściej metodami gospodarczymi, przez ludzi kompletnie niewykwalifikowanych, co dawało tak bardzo negatywne rezultaty.
4. szybka aplikacja - tutaj znów na rynku są inne izolacje, możliwe do wykonania w równie krótkim czasie, znów gloryfikowanie "swojego produktu"
5. mityczna lepsza izolacyjność cieplna piany, a więc "wystarczy jej mniejsza grubość od np wełny"!
Każdy kto ma kalkulator potrafi to sprostować, ale jak widać pieniacze wciskający tę ciemnoty ludziom, bo być może jedyne co oni sami potrafią liczyć to kasa.
Często piana ma, nie wiadomo jaki współczynnik lambda oraz nie wiadomo jaką grubość, tak więc jakiej grubości inwestor faktycznie potrzebuje?
Jestem przekonany, że sami wykonawcy piany nie wiedzą, a nie wiedzą tym bardziej, że naprawdę nieliczni zdają sobie sprawę z tego jak prawidłowo policzyć takie wymagania dla danego dachu, czytaj przegrody.
Tu znów warto zauważyć jaka jest narracją podczas argumentacji... zwykle najlepsze piany, do najgorszej wełny i na dodatek przy założeniu, że wełna ułożona jest źle. Wtedy jest najlepiej :D
I tak na koniec jeszcze jedna uwaga. Izolacyjność termiczną przegrody liczymy z uwzględnieniem wszystkich jej warstw i elementów! Bardzo częstym błędem jest liczenie wyłącznie izolacyjności samej izolacji, a w przegrodzie nie występuje ona samodzielnie!
Więcej plusów nie widzę, a może jak widać nie ma ich w ogóle zbyt wiele lub wcale nie są takie mocno dodatnie
Dlatego na pytanie o to "piana czy wełna?" odpowiadam cokolwiek, byle nie piana
Na pytanie jaka izolacja "najlepsza?" odpowiem zależy, choć w większości przypadków zdecydowanie izolacje wdmuchiwane/nadmuchowe to dziś najlepszy wybór.
Bardzo dziękuję za uwagę.
Jeśli dotarłeś aż tutaj, to nie zapomnij odwiedzić nas na naszych pozostałych mediach społecznościowych.
Pozdrawiam inż. Tomasz Szlachta
Trwa ładowanie...