Psychika a przetrwanie - fragment naszej książki

Obrazek posta

W tym miejscu powinna być zewnętrzna treść

Aby zobaczyć treść musisz zmienić ustawienia polityki prywatności


Rozdział II Psychika a przetrwanie

    
    W sytuacji zagrożenia życia najważniejszym elementem naszego przetrwania jest psychika, to ona powoduje w nas chęć walki o własne życie i pomaga podejmować radykalne decyzje. 

    Znacie z historii przypadki gdy alpinista utknął gdzieś w szczelinie podczas swojej wędrówki i musiał podjąć decyzję o odcięciu, złamaniu, wyłamaniu kończyny by przeżyć. Jest ciężko lecz często potrzebujemy impulsu który w nas uwalnia to iż życie mamy tylko jedno i niejednokrotnie ktoś na nas czeka w domu. 

    Takie zjawisko występuje w przyrodzie u kojotów które w sytuacji zagrożenia życia potrafią odgryźć sobie kończynę. 

    Nawiązując dalej do tematu musimy wypracować pewne odruchy, nawyki które nam pomogą zaspokoić komfort psychiczny i zwiększą nam szansę na przetrwanie.

    Człowiek do przetrwania potrzebuje głównie 
trzech czynników takich jak ogień, woda, pożywienie.

    W chwili gdy człowiek pozostaje sam sobie i nie ma do kogo otworzyć buzi najważniejszy jest komfort psychiczny żeby go uzyskać wystarczy czasami sam ogień bo ogień daje ciepło i światło oraz możliwość podgrzania jakieś strawy co za tym idzie musimy go jakoś zdobyć.

    Podczas sytuacji kryzysowej jest możliwe iż nasz mózg oraz nasza psychika będą osłabione i nie będziemy myśleli racjonalnie, znam przypadki gdzie w chwili jakiejś katastrofy mężczyzna mający przy sobie EDC nawet kilka godzin nie wiedział że go ma, bądź nie dopuszczał do siebie tego że znajdzie się w takiej sytuacji. Zazwyczaj w takim przypadku czas gra na naszą niekorzyść. 

    Podczas bytowania długoterminowego bez kontaktu z inną osobą ludzie często tracą poczucie czasu oraz dochodzi do zaburzeń jaźni. Jak sobie z tym radzić? Czy jesteśmy w stanie jakoś wpłynąć na to co się dzieje z naszym umysłem? 
Znane są przypadki gdzie osoba zagubiona tworzy coś na wzór pacynek (lalek) z którymi prowadzi monolog, inni notują skrupulatnie to co się dzieje w danym dniu oraz próbują notować ile czasu minęło.

    Niestety gdy nasz umysł płata figle jedyna sprawa która może coś zmienić to impuls i nastawienie się na przeżycie np mam dzieci i muszę do nich wrócić.

    Dopóki walczysz jest cień szansy że przetrwasz bądź dotrwasz do własnej ewakuacji.

    Warto nastawić myślenie na to iż nadejdzie ratunek i zrobić wszystko by grupa ratunkowa mogła nas znaleźć, musimy zostawiać widoczne znaki, do tego tematu wrócimy w innym rozdziale.

    Wracając do psychiki najważniejsze jest wierzyć w przetrwanie i ratunek jeśli na samym początku przegramy sami ze sobą nasze szanse na przeżycie spadają do minimum.

    Starajmy się nie przeceniać swoich  umiejętności lub sprawności, ludzie mają tendencje do tego schorzenia, myślimy iż jesteśmy supermenami w danej dziedzinie nic bardziej zgubnego, należy podejść racjonalnie do tematu i podejmować decyzję


    Pamiętajcie tylko głupiec się nie boi, strach jest wręcz wskazany do mobilizowania siebie do działania np. bojąc się niedogodnych warunków atmosferycznych będziemy próbowali jak najszybciej wybudować schronienie, obawiając się zwierząt wytworzymy jakąś podstawową broń lub spróbujemy pozyskać ogień.

     Opanowania strachu można natomiast się nauczyć, wyrobić pewne nawyki, a to, że się boimy i  będziemy podczas sytuacji kryzysowej, musimy zwyczajnie zaakceptować i starać się wyciągnąć z tego wnioski i korzyści.

    Dwa główne czynniki: upadek nadziei i brak pomocy, potęgują odczucie strachu, zredukować go możemy z kolei zapewniając sobie lepszy komfort psychiczny oraz budując zaufaniem  do sprzętu i wiedzy której posiadamy. Warto też wspomnieć o poczuciu braku kontroli nad tym, co się dzieje wokół nas w sytuacji krytycznej. Sytuacja, której nie jesteśmy w stanie ani przewidzieć, ani kontrolować i w której informacje są ograniczone, dla wielu osób – zwłaszcza tych z normalnym porządkiem dnia będzie ogromnym stresem.

    Przedstawimy wam 10 najważniejszych cech osobowościowych wpływających na nasze przetrwanie. Możemy nad nimi pracować samodzielnie i rozwijać je nawet w tej chwili:

umiejętność zachowania zimnej krwi (angielska zasada 3C: calm, cool and collected)
umiejętność podejmowania decyzji
umiejętność improwizacji
umiejętność samotnego, samodzielnego życia i radzenia sobie w każdej sytuacji
umiejętność zaadaptowania się do sytuacji
zakładanie najlepszego wyjścia z sytuacji, przy jednoczesnym przygotowaniu na najgorszy scenariusz naszych działań
cierpliwość
umiejętność akceptacji sytuacji
umiejętność przewidywania o czym myślą inni (np. szukający nas ratownicy) 
zdolność do interpretacji stresu i wiedza  o tym, jak go wykorzystać dla własnych potrzeb
 

 

psychika a przetrwanie inna strona instruktażu brygada operacyjno szturmowa przetrwanie surviva bushcraft wpływ psychiki na przetrwanie co wpływa na przetrwanie walka o życie

Zobacz również

Chemiczne rozpalanie ognia? Nadmanganian potasu + tarcie
Świeczka z konserwy rybnej :O ?
Testy podpałki oraz rozpałki - wojskowe, marketowe, naturalne

Komentarze (2)

Trwa ładowanie...