Zastanawiałeś/aś się kiedyś czym jest klęska żywiołowa i jak sobie z nią [...]

Obrazek posta

Stan klęski żywiołowej – jeden ze stanów nadzwyczajnych.

Na podstawie Ustawy z 18 kwietnia 2002 o stanie klęski żywiołowej stan ten wprowadzany jest przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia na wniosek właściwego wojewody lub z własnej inicjatywy.

Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej, oraz w celu ich usunięcia.

Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony na obszarze, na którym wystąpiła klęska, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jej skutki. Wprowadza się go na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni. Stan ten może zostać przedłużony na czas oznaczony, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, za zgodą Sejmu (art. 4 - 6 ustawy).

W okresie 90 dni od dnia zakończenia stanu klęski żywiołowej nie mogą się odbyć wybory ani referendum[.

Na terenie objętym stanem klęski żywiołowej istnieje możliwość czasowego ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela (art. 20 - 26 ustawy).

Według Konstytucji RP z 1997 r. mogą być wprowadzone 3 rodzaje stanów nadzwyczajnych:

stan wojenny,
stan wyjątkowy,
stan klęski żywiołowej.
Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości (zasada legalności). Decyzje podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia (zasada proporcjonalności) i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa (zasada efektywności).

 

 

Co za tym idzie stan klęski żywiołowej o który często wołają polscy rolnicy nie jest tym czym myślą. Niczym nie różni się od stanu wojennego - wojsko oraz policja są na ulicy w celu utrzymania porządku i ochrony przed szabrownikami.

Do dnia dzisiejszego pamiętam obraz miasta Kłodzko które zostało spustoszone przez falę kulminacyjną w 97 roku, wtedy człowiek człowiekowi więcej zła uczynił niż żywioł a na ulicach chodziły patrole wojskowe i policyjne by odganiać szabrowników.

klęska żywiołowa przetrwanie survival jak przetrwać klęskę żywiołową jak przygotować się do klęski żywiołowej inna strona instruktażu brygada operacyjno szturmowa

Zobacz również

Świeczka z konserwy rybnej :O ?
Pałatka wojskowa to nie tylko płaszcz ochronny [...]
Opatrywanie ran na przestrzeni wieków

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...