Avatar użytkownika

ŚWIAT WCIĄGA - Wojciech Piestrak

74
patronów
2 120 
miesięcznie
74
patronów
2 120 zł
miesięcznie

Progi wsparcia

Obrazek progu
5 zł miesięcznie
Limit Patronów osiągnięty!
❤️️ Witaj w gronie Patronów!

🌎 Bardzo się cieszę, że lubisz kanał Świat Wciąga.
Liczy się każde wsparcie.

✔️ Dziękuję Ci bardzo! ❤️️
Obrazek progu
10 zł miesięcznie
❤️️❤️️ Świat wciąga!
I chyba wciągnął Cię tak samo, jak mnie.

🌎 Widzę, że chcesz, by kanał się rozwijał.

✔️ Dzięki Twojemu wsparciu powstają nowe odcinki.
Obrazek progu
20 zł miesięcznie
❤️️❤️️❤️️ Skaczę z radości!
20 zł to niby dwie kawy - ale dla mnie to znak, że cenisz to, co robię.

🌎 Dzięki Twojej pomocy, mogę się skupić na wyszukiwaniu ciekawych informacji o świecie - i tworzyć nowe odcinki z pasją i wielkim zaangażowaniem.
Jestem zaszczycony i bardzo Ci za to dziękuję! ❤️

✔️ Twoje imię i nazwisko znajdzie się w odcinku na specjalnej planszy z podziękowaniami (chyba, że wolisz pozostać anonimowy - daj wtedy znać na swiatwciaga@gmail.com).
Obrazek progu
50 zł miesięcznie
❤️️❤️️❤️️❤️️ Jesteś Patronem Specjalnym.

🌎 Dzięki Tobie ten kanał istnieje.
Wiem, że Ci na nim zależy - i są to teraz nasze wspólne filmy.

50 zł to wielki symbol uznania.

DZIĘKUJĘ CI Z CAŁEGO SERCA! ❤️️

✔️ Twoje imię i nazwisko będzie wyróżnione w filmie w sekcji Patronów Specjalnych (chyba, że wolisz pozostać anonimowy - daj wtedy znać na swiatwciaga@gmail.com).
Obrazek progu
100 zł miesięcznie
❤️️❤️️❤️️❤️️❤️️ Jesteś Aniołem Kanału.

🌎 Widzę, że chcesz, by opowieści stawały się coraz lepsze, ciekawsze i dobrze zrobione. Twoja pomoc motywuje mnie do tego.

BARDZO CI DZIĘKUJĘ! ❤️️

✔️ Twoje imię i nazwisko będzie wyróżnione w filmie w sekcji Patronów Specjalnych (chyba, że wolisz pozostać anonimowy - daj wtedy znać na swiatwciaga@gmail.com).
Obrazek progu
200 zł miesięcznie
❤️️❤️️️❤️❤️️❤️️❤️️ Jesteś prawdziwym Mecenasem kanału.

🌎 Kłaniam Ci się z radością, ale też z wielkim wzruszeniem.

200 zł to ogromna kwota i nigdy nie sądziłem, że komuś, poza mną, może aż tak bardzo zależeć na rozwoju kanału i dzieleniu się na nim opowieściami o świecie.

Robię te filmy po to, by inni ludzie mogli poznać różne niezwykłe historie. Te historie wpłynęły lub nadal wpływają na świat, w którym wszyscy żyjemy. Tak naprawdę, w każdej z tych opowieści można też dostrzec fragment siebie, fragment jakiejś większej całości.

Chciałbym, by dzięki tym filmom, można było nie tylko lepiej poznać świat, ale też usiąść i zastanowić się nad tym wszystkim, co nas otacza. Bo świat jest fascynujący, świat jest zagadką. I oczywiście - świat wciąga.

DZIĘKUJĘ CI NAJMOCNIEJ, JAK SIĘ DA! ❤️️ JESTEM CI PRZEOGROMNIE WDZIĘCZNY ZA TWOJE DOBRE SERCE I BARDZO KONKRETNĄ POMOC.

✔️ Twoje imię i nazwisko będzie wyróżnione w filmie w sekcji Patronów Specjalnych (chyba, że wolisz pozostać anonimowy - daj wtedy znać na swiatwciaga@gmail.com).

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora ŚWIAT WCIĄGA - Wojciech Piestrak w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

"Świat Wciąga" to kanał z Opowieściami. To wciągające, prawdziwe historie o dalekich zakątkach świata - opowiadane z pasją.

Witajcie moi Drodzy!

Jeżeli fascynuje Was świat - i lubicie posłuchać dobrej opowieści - to mamy ze sobą dużo wspólnego.

Nazywam się Wojciech Piestrak - i prowadzę na YouTube kanał Świat Wciąga. To moja wielka pasja i wielka przygoda. Od zawsze fascynowały mnie różne zakątki naszej planety i dalekie wyprawy - a w pewnym momencie doszła do tego też fascynacja sztuką opowiadania historii.

Co znajdziesz na kanale?

Na kanale "Świat Wciąga" znajdziecie przede wszystkim Opowieści - to znaczy audiobooki napisane i nagrane przeze mnie - a bazujące na prawdziwych historiach.

Motywem przewodnim wielu z nich są podróże i eksploracja odległych zakątków świata.

Jest to też jeden z motywów przewodnich mojego życia. Przez wiele lat to właśnie podróże po dalekich krajach napędzały moją ciekawość - i oznaczały podążanie za tym, co podpowiada mi serce.

Dzisiaj - to samo serce rwie się najbardziej do tworzenia Opowieści - i jest mi bardzo miło, że są na świecie ludzie, którym się one podobają.

Jak powstają filmy?

Odkąd dałem sobie zielone światło na tworzenie długich audiobookowych odcinków (idąc właściwie "pod prąd" internetowym trendom - a będąc za to w zgodzie z samym sobą) - postrzegam to, co robię - jako coś bardzo podobnego do pracy pisarza.

Tworzenie każdej Opowieści trwa wiele tygodni i wymaga setek godzin pracy (przy czym trzeba przyznać - że jest to coś, co bardzo lubię).

Każdy nowy odcinek zaczynam od researchu - i to bardzo szczegółowego.
Powstaje wtedy mnóstwo notatek i cała masa pytań dotyczących danej historii - a to oczywiście skłania mnie do dalszych poszukiwań. Przekopuję zazwyczaj książki w różnych językach - a także wszystko to, co na dany temat dostępne jest w Internecie - a z tego wszystkiego powstaje rzecz jasna jeszcze więcej notatek (No dobra, powstaje chaos. Ale to chaos pozorny i bardzo twórczy. :) )

Potem jest etap wyławiania tego, co najważniejsze - weryfikacji faktów, odsiewania sprzecznych informacji, wyłaniania istotnych wątków i bohaterów- i przede wszystkim układania struktury opowieści. Wszystko musi zostać włożone wtedy we właściwe miejsce - tak aby słuchacz odkrywał tę historię w pewnej kolejności . 

Z chaosu powstaje wtedy pierwszy linearny szkic przyszłego audiobooka - choć jest to oczywiście dopiero początek jego kształtowania.

Wiele lat temu dzieła Ryszarda Kapuścińskiego nauczyły mnie tego, że jedną z najważniejszych rzeczy w opowieści jest rytm. Trudno jest to dokładnie zdefiniować i wytłumaczyć - ale właściwie w każdym zdaniu, które wkładam do opowieści, staram się znaleźć pewien rytm - bardzo świadomie dobierać słowa i budować zdania - zwłaszcza w kluczowych momentach historii.

Powstaje z tego długi tekst (ostatnio na przykład było to około 100 stron A4) - który następnie poprawiam i redaguję - zdanie po zdaniu, akapit po akapicie. Robię to zwykle kilka razy - a kiedy w końcu jestem zadowolony z tego, co napisałem - krzyczę zazwyczaj do domowników "Ho ho ho ho! Mam to! Skończyyyłem tekst!" :)

Wtedy zazwyczaj słyszę, że jest to już chyba dobry moment, abym odpoczął - i w sumie jest to racja... - ale coś w mojej głowie nie pozwala mi wtedy jeszcze tego zrobić - i zwykle godzinę później biorę się za kolejne prace nad audiobookiem.

Następnym etapem jest nagrywanie. Wymaga to przestawienia mebli w pokoju i sporych wyrzeczeń ze strony domowników (którzy nie mogą wtedy krzyczeć, śpiewać i zmywać) - i prawdę mówiąc jest procesem trudnym.

Staram się bardzo, aby efekt końcowy był dla słuchaczy prawdziwą ucztą - czymś, czego słucha się płynnie i z ciekawością... - a w związku z tym staram się przeczytać tę opowieść tak, aby każde zdanie i każde słowo miało dokładnie taką intonację, jaką chcę, żeby miało.

Czasami idzie mi to całkiem płynnie - ale czasami, gdy jakiś chochlik zapląta mi się do gardła (albo co gorsza do głowy) - muszę powtarzać poszczególne fragmenty w kółko i w kółko - czasem po kilka razy.

Jeżeli film docelowy ma np. 3,5h - to zwykle samo nagrywanie (gotowego już tekstu) zajmuje mi jakieś 7 sesji po 2-3 godziny. Powstaje z tego kilkanaście godzin materiału, które następnie muszę zmontować - tzn. wyciąć wszelkie pomyłki (a jest ich bardzo dużo) i skrócić przerwy pomiędzy zdaniami - a także stworzyć odpowiedni rytm, dyktowany podkładem muzycznym.

Tło muzyczne nie jest rzecz jasna przypadkowe. Zmienia się co 1-2 minuty i jest dostosowane do nastroju danego fragmentu. Inna muzyka towarzyszy np. chwilom smutku, inna radości, a inna chwilom grozy.

Potem jest jeszcze tworzenie map oraz innych ilustracji i wstawianie ich do filmu.

Na koniec trzeba jeszcze oczywiście przesłuchać całość, poprawić coś tu i ówdzie - aż w końcu, po kilku tygodniach pracy - można zakrzyknąć "Jest! Gotowe! Zrobiłem!".

Po kilku dalszych krokach technicznych naciskam wreszcie przycisk "Publikuj" i cieszę się z tego, że mogę podzielić się tą historią...

a także z tego, że już niedługo, zazwyczaj następnego dnia - wciągnę się w nowy niezwykły temat. :)

Wsparcie

Kiedy piszecie mi w komentarzach, że moje Opowieści są dla Was wartościowe i ważne - powoduje to wielki uśmiech na mojej Twarzy i poczucie szczęścia. Audiobooki na kanale "Świat Wciąga" są dostępne dla każdego za darmo - i bardzo się cieszę, że żyjemy w czasach, kiedy jest to możliwe.

Przyznam się jednak, że aby cały ten projekt mógł funkcjonować - potrzebne jest Wasze wsparcie - także w formie finansowej.

 

Dlatego - jeśli możecie i chcecie przyczynić się jakoś do powstawania tych Opowieści - będę Wam bardzo, bardzo wdzięczny.

Dziękuję Wam wszystkim z całego serca!
I bardzo się cieszę, że razem poznajemy świat.

Filmy

A oto niektóre filmy, jakie możecie znaleźć na kanale:

► W 75 dni dookoła świata - czyli historia niesamowitego wyścigu dwóch kobiet dookoła globu:

 

► Dramat w Arktyce - niesamowita historia statku Karluk i dramatycznej akcji ratunkowej:

 

► Dramat w Arktyce 2 - czyli jak to jest zostać odciętym od świata na Wyspie Wrangla?:

 

► Bunt na Bounty - 5h audiobook o żeglarzach, Tahiti, Pitcairn i kilku niezwykłych bohaterach

 

► Przeklęta Wyspa Marzeń - czyli jak przeżyć z szóstką dzieci na bezludnej wyspie?

 

► Dramat na Antarktydzie - pionierska wyprawa Scotta i Shackletona na statku Discovery

 

► Zakazana wyprawa - drugi odcinek z serii o Shackletonie - wyprawa na Biegun Południowy

 

► Kto odkrył Antarktydę? - czyli opowieść o kilku pierwszych podróżach na Dalekie Południe


 

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora ŚWIAT WCIĄGA - Wojciech Piestrak już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Paweł Głębowski
Paweł Głębowski
100 zł
SMok Niewawelski
SMok Niewawelski
10 zł
Joanna Gabiś
Joanna Gabiś
20 zł
Edyta Kościelniak-Karpińska
Edyta Kościelniak-Karpińska
10 zł
Piotr Wrzeciono
Piotr Wrzeciono
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.