Avatar użytkownika

Żydowski Koźmin

4
patronów
145 
miesięcznie
1 820 
łącznie
4
patronów
145 zł 1 820 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
To dobra kwota dla człowieka w podróży. Dzięki niej mogę zakupić kawę, a ta zawsze się przyda, gdy o świcie pędzi się do innego miasta buszować w archiwach. Pozwoli także kupić bilety komunikacji miejskiej, bo to mój sposób przemieszczania się. I za tę pomoc bardzo Ci dziękuję!
25 zł miesięcznie
Podczas moich wizyt w bibliotekach czy archiwach natrafiam na różne ciekawe znaleziska i odkrycia. Jest to możliwe dzięki takim osobom, jak Ty. W ramach możesz liczyć na wpis na liście Patronek i Patronów na mojej stronie internetowej.
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
12 dostępnych miejsc
Dziękuję, że dostrzegasz w mojej pracy sens i chcesz ją wspierać. Z mojej strony możesz liczyć na wydrukowane specjalne podziękowania oraz wpis na listę Patronek i Patronów na mojej stronie internetowej. A jeśli tylko będziesz w pobliżu Koźmina Wlkp. - daj znać! Oprowadzę Ciebie po cmentarzu żydowskim oraz pokażę ślady żydowskiego życia w przestrzeni miasta!
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
9 dostępnych miejsc
To dla mnie niesamowite, że chcesz wspierać mnie i moje działania taką kwotą! Ogromnie Ci dziękuję. Oprócz wszystkich poprzednich nagród (wpis na liście Patronek i Patronów na mojej stronie internetowej, drukowane specjalne podziękowania, oprowadzanie po cmentarzu w Koźminie Wlkp, jeśli tylko będziesz w pobliżu), otrzymasz ode mnie prezent w postaci mojej książki.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Żydowski Koźmin w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Dbam o żydowską przeszłość. Zbieram okruchy historii, informacji, składając je w jedną opowieść. Przemierzam polskie i zagraniczne archiwa, muzea, biblioteki, odkrywając w nich cząstki żydowskiego świata. Opiekuję się koźmińskim cmentarzem żydowskim.

Nazywam się Paweł Bajerlein i zajmuję się żydowską Koźmina Wielkopolskiego, Krotoszyna i okolic. Robię to z pasji, z wewnętrznej potrzeby dbania o lokalne dziedzictwo żydowskie, którego tak mało zachowało się w Polsce. Odszukuję potomków mieszkających tu dawniej Żydów, by dzielić się z nimi odkryciami, informacjami, ale także, by zapewnić, że pamięć o ich przodkach trwa.

Ukończyłem kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Byłem koordynatorem lokalnym „Muzeum na kółkach” – w 2015 roku w Krotoszynie oraz w 2023 roku w Koźminie Wielkopolskim. Za swoje działania – jako Stowarzyszenie Krotochwile – otrzymałem wyróżnienie w konkursie Nagroda POLIN 2020. Jestem także Liderem Dialogu, czyli członkiem ogólnopolskiej sieci osób dbających lokalnie o pamięć żydowską, prowadzonej przez Forum Dialogu. W październiku 2023 roku zorganizowałem czasową wystawę "(Nie)obecni. Historia koźmińskich Żydów" - pierwszą w historii tego miasta wystawę opowiadającą o mieszkających tu przez wieki Żydach.

Wiele działań przeprowadziłem w ramach projektów w Stowarzyszeniu Krotochwile. W latach 2020-2022, razem z wolontariuszami z całej Polski, prowadziłem inwentaryzację cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. Prowadzę także stronę www.jewishwlkp.pl, na której sukcesywnie publikuję kolejne opracowane nagrobki, ale także różne informacje dotyczące historii żydowskiej społeczności południowej Wielkopolski. Również ze Stowarzyszeniem zrealizowałem film dokumentalny o ostatnim koźmińskim Żydzie, Nathanie Mośkiewiczu.

Jednak większość działań prowadzę samodzielnie. Organizuję akcje porządkowania cmentarza. Oprowadzam po nim grupy szkolne, gości z innych miast. Dla mnie dbanie o cmentarz to nie tylko prace porządkowe, to przede wszystkim edukacja i przywracanie w powszechnej świadomości znaczenia tego zabytku. To miejsce wyjątkowe na mapie Wielkopolski, ale także w historii Koźmina Wielkopolskiego.

Co roku prowadzę otwarte dla mieszkańców spacery po Koźminie Wielkopolskim i Krotoszynie śladami społeczności żydowskiej.

Niedawno, na otwarciu mojej wystawy, zostałem zapytany, czy po uzbieraniu tak pokaźnej ilości materiału zamierzam napisać książkę... Nigdy wcześniej o tym nie myślałem, ale kto wie, może to będzie jeden z celów na przyszły rok.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Żydowski Koźmin już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
10 zł
Heidi Beryt
Heidi Beryt
25 zł
Ewa Łuczyńska
Ewa Łuczyńska
100 zł
Anonimowy patron
10 zł
Paweł Mikołajczak
Paweł Mikołajczak
25 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.