Avatar użytkownika

Żydowski Koźmin

3
patronów
225 
miesięcznie
250 
łącznie
3
patronów
225 zł 250 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
To dobra kwota dla człowieka w podróży. Dzięki niej mogę zakupić kawę, a ta zawsze się przyda, gdy o świcie pędzi się do innego miasta buszować w archiwach. Pozwoli także kupić bilety komunikacji miejskiej, bo to mój sposób przemieszczania się. I za tę pomoc bardzo Ci dziękuję!
25 zł miesięcznie
Podczas moich wizyt w bibliotekach czy archiwach natrafiam na różne ciekawe znaleziska i odkrycia. Jest to możliwe dzięki takim osobom, jak Ty. W ramach możesz liczyć na wpis na liście Patronek i Patronów na mojej stronie internetowej.
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
12 dostępnych miejsc
Dziękuję, że dostrzegasz w mojej pracy sens i chcesz ją wspierać. Z mojej strony możesz liczyć na wydrukowane specjalne podziękowania oraz wpis na listę Patronek i Patronów na mojej stronie internetowej. A jeśli tylko będziesz w pobliżu Koźmina Wlkp. - daj znać! Oprowadzę Ciebie po cmentarzu żydowskim oraz pokażę ślady żydowskiego życia w przestrzeni miasta!
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
8 dostępnych miejsc
To dla mnie niesamowite, że chcesz wspierać mnie i moje działania taką kwotą! Ogromnie Ci dziękuję. Oprócz wszystkich poprzednich nagród (wpis na liście Patronek i Patronów na mojej stronie internetowej, drukowane specjalne podziękowania, oprowadzanie po cmentarzu w Koźminie Wlkp, jeśli tylko będziesz w pobliżu), otrzymasz ode mnie prezent. Oczywiście związany z kulturą żydowską.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Żydowski Koźmin w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Dbam o żydowską przeszłość. Zbieram okruchy historii, informacji, składając je w jedną opowieść. Przemierzam polskie i zagraniczne archiwa, muzea, biblioteki, odkrywając w nich cząstki żydowskiego świata. Opiekuję się koźmińskim cmentarzem żydowskim.

Nazywam się Paweł Bajerlein i zajmuję się żydowską Koźmina Wielkopolskiego, Krotoszyna i okolic. Robię to z pasji, z wewnętrznej potrzeby dbania o lokalne dziedzictwo żydowskie, którego tak mało zachowało się w Polsce. Odszukuję potomków mieszkających tu dawniej Żydów, by dzielić się z nimi odkryciami, informacjami, ale także, by zapewnić, że pamięć o ich przodkach trwa.

Ukończyłem kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Byłem koordynatorem lokalnym „Muzeum na kółkach” – w 2015 roku w Krotoszynie oraz w 2023 roku w Koźminie Wielkopolskim. Za swoje działania – jako Stowarzyszenie Krotochwile – otrzymałem wyróżnienie w konkursie Nagroda POLIN 2020. Jestem także Liderem Dialogu, czyli członkiem ogólnopolskiej sieci osób dbających lokalnie o pamięć żydowską, prowadzonej przez Forum Dialogu. W październiku 2023 roku zorganizowałem czasową wystawę "(Nie)obecni. Historia koźmińskich Żydów" - pierwszą w historii tego miasta wystawę opowiadającą o mieszkających tu przez wieki Żydach.

Wiele działań przeprowadziłem w ramach projektów w Stowarzyszeniu Krotochwile. W latach 2020-2022, razem z wolontariuszami z całej Polski, prowadziłem inwentaryzację cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. Prowadzę także stronę www.jewishwlkp.pl, na której sukcesywnie publikuję kolejne opracowane nagrobki, ale także różne informacje dotyczące historii żydowskiej społeczności południowej Wielkopolski. Również ze Stowarzyszeniem zrealizowałem film dokumentalny o ostatnim koźmińskim Żydzie, Nathanie Mośkiewiczu.

Jednak większość działań prowadzę samodzielnie. Organizuję akcje porządkowania cmentarza. Oprowadzam po nim grupy szkolne, gości z innych miast. Dla mnie dbanie o cmentarz to nie tylko prace porządkowe, to przede wszystkim edukacja i przywracanie w powszechnej świadomości znaczenia tego zabytku. To miejsce wyjątkowe na mapie Wielkopolski, ale także w historii Koźmina Wielkopolskiego.

Co roku prowadzę otwarte dla mieszkańców spacery po Koźminie Wielkopolskim i Krotoszynie śladami społeczności żydowskiej.

Niedawno, na otwarciu mojej wystawy, zostałem zapytany, czy po uzbieraniu tak pokaźnej ilości materiału zamierzam napisać książkę... Nigdy wcześniej o tym nie myślałem, ale kto wie, może to będzie jeden z celów na przyszły rok.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Żydowski Koźmin już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Heidi Beryt
Heidi Beryt
25 zł
Justyna Maciejewska-Dębska
Justyna Maciejewska-Dębska
100 zł
Ewa Łuczyńska
Ewa Łuczyńska
100 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.