Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Żydoteka w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyŻydoteka pisze o wszystkim, co związane jest z literaturą żydowską. Przybliża najciekawsze tytuły z zakresu literatury pięknej, faktu, a także książki historyczne i poetyckie. Przekonuje, że kultura żydowska łączy się z polską i są sobie naprawdę bliskie. To ważne w prowadzeniu dialogu - by wskazywać to, co nas łączy, i budować mosty zamiast murów.
Dla Żydoteki niezwykle ważne są tematy związane z Izraelem. Szczególnie z jego współczesną prozą, dzięki której możemy dowiedzieć się, jakimi nadziejami żyją Izraelczycy, jacy są i czego się boją. To istotne, by poznawać inne narody nie tylko poprzez przekazy medialne, ale właśnie przez pryzmat życia zwykłych mieszkańców.
Żydoteka to nie tylko autorskie wpisy, recenzje, fragmenty powieści, liczne konkursy i polecenia nowości czy klasyki literatury. Dzięki niej można czytać niepublikowane w Polsce tłumaczenia opowiadań (na przykład Etgara Kereta) lub wypowiedzi polskich pisarzy (na przykład Mikołaja Grynberga).
Żydoteka zadebiutowała na Instagramie, gdzie szybko okazało się, że wiele osób także interesuje się tą literaturą i odczuwa pewien niedosyt. By odpowiedzieć na oczekiwania czytelników, Żydotekę można znaleźć dziś także na Facebooku, gdzie można dołączyć choćby do grup tematycznych i rozmawiać o swoich fascynacjach. Ponadto Żydoteka pracuje nad własną witryną internetową, by być współczesnym medium z krwi i kości.
Wydawcą Żydoteki jest Fundacja Żydoteka, której działalność skupia się na popularyzacji kultury żydowskiej, upamiętnianiu historii Żydów, prowadzeniu dialogu międzykulturowego i przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Jednym z projektów Fundacji jest Klub Książki Żydowskiej - comiesięczne spotkania klubu dyskusyjnego dla wielbicieli literatury żydowskiej we Wrocławiu.
Jednym z projektów Żydoteki jest też Żydowski Wrocław, czyli autorska witryna internetowa opowiadającą o żydowskiej tożsamości miasta. To projekt łączący historię, kulturę, architekturę i oczywiście także literaturę. Na stronie można przeczytać zarówno o życiu żydowskim w przeszłości, jak i w teraźniejszości. Projekt można śledzić także w mediach społecznościowych.
Za całość projektu odpowiedzialna jest Urszula Rybicka – publicystka, recenzentka i tłumaczka. Jest założycielką i redaktorką internetowej Żydoteki. Prowadzi także Fundację Żydoteka, której celem jest popularyzacja kultury i historii Żydów. Za swoje działania otrzymała wyróżnienie w konkursie Nagroda POLIN 2021, a jej projekt Żydowski Wrocław jest realizowany w 2021 roku w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia. Tłumaczyła opowiadania najważniejszych izraelskich prozaików: Etgara Kereta, Assafa Gavrona, Alexa Epsteina, Eshkola Nevo i innych. Jej artykuły można przeczytać także w „Chiduszu” i „Midraszu”. Współpracuje m.in. z festiwalem Literacki Sopot, festiwalem Conrada oraz krakowskim Festiwalem Kultury Żydowskiej.
Żydotekę znajdziesz tutaj:
Instagram - www.instagram.com/zydoteka
Facebook - www.facebook.com/zydoteka
Twitter - www.twitter.com/zydoteka
Żydowski Wrocław znajdziesz tutaj - www.zydowskiwroclaw.pl
Instagram - www.instagram.com/zydowskiwroclaw
Facebook - www.facebook.com/zydowskiwroclaw
Fot. Maciek Jaźwiecki / Muzeum POLIN
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.