Avatar użytkownika

Żydoteka

27
patronów
2 075 
miesięcznie
59 190 
łącznie
27
patronów
2 075 zł 59 190 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękuję 💙

Od dziś jesteś częścią Żydoteki, witaj na pokładzie!
Zapraszam Cię do prywatnej grupy Patronów na moim Facebooku, gdzie będę dzielić się premierowymi i zakulisowymi materiałami, niepublikowanymi na innych kanałach. Będziemy mogli też wymieniać się pomysłami, dyskutować o książkach i ważnych dla nas sprawach.
Jeśli nie masz konta na Facebooku, materiały wyślę Ci mailem. Wybór należy do Ciebie.
20 zł miesięcznie
Porozmawiajmy 🧩

Jeśli tu jesteś, to znaczy, że literatura żydowska jest dla Ciebie naprawdę ważna. Chciałabym Ci pomóc w poszukiwaniach.
Napisz mi, jakie książki lubisz, a ja podpowiem kolejne tytuły, które z pewnością Ci się spodobają. Będę Twoim doradcą także jeśli wybierasz się do Izraela i chciałbyś wiedzieć, jakie miejsca warto odwiedzić, by wycieczka była niezapomniana. A Twoje imię napiszę po hebrajsku!

✔️ Zapraszam Cię też do prywatnej grupy Patronów!
30 zł miesięcznie
Mam coś dla Ciebie 🎁

Wchodzimy na wyższy poziom miłości do literatury! Będę dostarczać Ci niepublikowane nigdzie indziej infografiki, fiszki, cytaty i artykuły, a także moje tłumaczenia hebrajskiej prozy; słowem - wszystko, co pozwoli Ci jeszcze lepiej poznać literaturę żydowską. Obiecuję, że będzie kreatywnie i niebanalnie!
Wybór należy do Ciebie - będę wysyłać Ci treści na maila lub dołączysz do mojego Dropboxa.

✔️ Nagrody z poprzednich progów także wędrują do Ciebie!
50 zł miesięcznie
Niech świat się o nas dowie ⭐️

Na tym poziomie Twoje wsparcie jest naprawdę cenne. Dziękuję, że wierzysz w mój projekt. Od teraz jesteś Mecenasem Żydoteki - wymienię Cię z imienia i nazwiska w specjalnym poście na Facebooku i Instagramie. Jeśli wolisz pozostać anonimowym darczyńcą - nie ma problemu. Za Twoje wsparcie i tak należy Ci się moja wdzięczność.

✔️ Nagrody z poprzednich progów także wędrują do Ciebie!
75 zł miesięcznie
Oddaję Ci głos 📣

Wierzę, że znasz się na rzeczy, więc sam zadecyduj, o czym napisze Żydoteka. Zasugeruj dwa ważne dla Ciebie tytuły, o których powinnam napisać. Jeden z nich obiecuję zrecenzować na moich kanałach. Już teraz dziękuję za Twoje wsparcie i inspirację.

✔️ Nagrody z poprzednich progów także wędrują do Ciebie!
100 zł miesięcznie
Razem zmieniamy świat 🏆

To, że wspierasz mój projekt, ma wielkie znaczenie nie tylko dla mnie, ale także dla tysięcy czytelników Żydoteki. Mam dla Ciebie specjalny dyplom z podziękowaniem, który możesz wydrukować lub pochwalić się nim w sieci. Dołączę do tego osobisty list z podziękowaniem i listą rzeczy, które uda się osiągnąć dzięki Twojemu wsparciu.

✔️ Nagrody z poprzednich progów także wędrują do Ciebie!
150 zł miesięcznie
Zapraszam na kawę ☕️

Ten poziom wsparcia wymaga rozmowy! Jeśli mieszkasz lub wybierasz się do Wrocławia, to chciałabym Cię poznać i porozmawiać o książkach, inspiracjach, Izraelu oraz projektach na przyszłość. Jeśli nie jest Ci tu po drodze, to możemy spotkać się przy okazji w Warszawie lub na jednym z festiwali literackich - świat wielbicieli dobrej literatury jest mały.

✔️ Nagrody z poprzednich progów także wędrują do Ciebie!
300 zł miesięcznie
Przed nami wspólny projekt 🤩

Twoje wsparcie oznacza, że jesteś tak samo zaangażowany w literaturę jak ja. Uczcijmy to wspólnym projektem! Jeśli masz pomysł na działanie z zakresu literatury, edukacji lub kultury, to opowiedz mi o nim. Wspólnie zastanowimy się, jak połączyć nasze działania, by razem osiągnąć więcej.

✔️ Nagrody z poprzednich progów także wędrują do Ciebie!
500 zł miesięcznie
Oficjalny Sponsor Żydoteki 🤝

Ten próg wsparcia oznacza, że zostajesz Oficjalnym Sponsorem Żydoteki. Podczas prywatnej rozmowy ustalimy, jaki chcesz mieć wpływ na jej rozwój i jak wspólnie możemy działać, by Twój wkład finansowy był widoczny i przyniósł obu stronom pozytywne rezultaty. A moja wdzięczność będzie kosmicznie wielka!

✔️ Nagrody z poprzednich progów także wędrują do Ciebie!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Żydoteka w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Żydoteka to pierwsze polskie medium o literaturze żydowskiej

Żydoteka pisze o wszystkim, co związane jest z literaturą żydowską. Przybliża najciekawsze tytuły z zakresu literatury pięknej, faktu, a także książki historyczne i poetyckie. Przekonuje, że kultura żydowska łączy się z polską i są sobie naprawdę bliskie. To ważne w prowadzeniu dialogu - by wskazywać to, co nas łączy, i budować mosty zamiast murów.

Dla Żydoteki niezwykle ważne są tematy związane z Izraelem. Szczególnie z jego współczesną prozą, dzięki której możemy dowiedzieć się, jakimi nadziejami żyją Izraelczycy, jacy są i czego się boją. To istotne, by poznawać inne narody nie tylko poprzez przekazy medialne, ale właśnie przez pryzmat życia zwykłych mieszkańców.

Żydoteka to nie tylko autorskie wpisy, recenzje, fragmenty powieści, liczne konkursy i polecenia nowości czy klasyki literatury. Dzięki niej można czytać niepublikowane w Polsce tłumaczenia opowiadań (na przykład Etgara Kereta) lub wypowiedzi polskich pisarzy (na przykład Mikołaja Grynberga).

Żydoteka zadebiutowała na Instagramie, gdzie szybko okazało się, że wiele osób także interesuje się tą literaturą i odczuwa pewien niedosyt. By odpowiedzieć na oczekiwania czytelników, Żydotekę można znaleźć dziś także na Facebooku, gdzie można dołączyć choćby do grup tematycznych i rozmawiać o swoich fascynacjach. Ponadto Żydoteka pracuje nad własną witryną internetową, by być współczesnym medium z krwi i kości.

Wydawcą Żydoteki jest Fundacja Żydoteka, której działalność skupia się na popularyzacji kultury żydowskiej, upamiętnianiu historii Żydów, prowadzeniu dialogu międzykulturowego i przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Jednym z projektów Fundacji jest Klub Książki Żydowskiej - comiesięczne spotkania klubu dyskusyjnego dla wielbicieli literatury żydowskiej we Wrocławiu.

Jednym z projektów Żydoteki jest też Żydowski Wrocław, czyli autorska witryna internetowa opowiadającą o żydowskiej tożsamości miasta. To projekt łączący historię, kulturę, architekturę i oczywiście także literaturę. Na stronie można przeczytać zarówno o życiu żydowskim w przeszłości, jak i w teraźniejszości. Projekt można śledzić także w mediach społecznościowych.

Za całość projektu odpowiedzialna jest Urszula Rybicka – publicystka, recenzentka i tłumaczka. Jest założycielką i redaktorką internetowej Żydoteki. Prowadzi także Fundację Żydoteka, której celem jest popularyzacja kultury i historii Żydów. Za swoje działania otrzymała wyróżnienie w konkursie Nagroda POLIN 2021, a jej projekt Żydowski Wrocław jest realizowany w 2021 roku w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia. Tłumaczyła opowiadania najważniejszych izraelskich prozaików: Etgara Kereta, Assafa Gavrona, Alexa Epsteina, Eshkola Nevo i innych. Jej artykuły można przeczytać także w „Chiduszu” i „Midraszu”. Współpracuje m.in. z festiwalem Literacki Sopot, festiwalem Conrada oraz krakowskim Festiwalem Kultury Żydowskiej.

Żydotekę znajdziesz tutaj:
Instagram - www.instagram.com/zydoteka
Facebook - www.facebook.com/zydoteka
Twitter - www.twitter.com/zydoteka

Żydowski Wrocław znajdziesz tutaj - www.zydowskiwroclaw.pl
Instagram - www.instagram.com/zydowskiwroclaw
Facebook - www.facebook.com/zydowskiwroclaw

Fot. Maciek Jaźwiecki / Muzeum POLIN

Cele Autora

Budujemy dom
  • 2 000 zł miesięcznie
  • Cel osiągnięty!
100%
Pierwszy krok jest najważniejszy. Dzięki Twojemu wsparciu będę mogła rozwijać Żydotekę i sprawić, by była coraz ciekawsza. Co mam na myśli?
-Budowę domu, czyli pracę nad profesjonalną witryną internetową,
-Zaproszenie gości, czyli publikowanie postów przygotowanych przez innych dziennikarzy i pisarzy,
-Piękne przyjęcie, czyli codzienne interesujące wpisy dla wszystkich odwiedzających Żydotekę.
Naturalny rozwój
  • 3 000 zł miesięcznie
  • 925 zł brakuje
69%
Chciałabym, by Żydoteka miała jak najwięcej odbiorców i by mogli oni korzystać z niej tak, jak lubią. Dlatego dzięki Twojemu wsparciu planuję rozszerzyć nie tylko tematykę, ale także rozwijać ją na nowych platformach. Co to oznacza?
-Jeszcze szersze spojrzenie na literaturę żydowską i podejmowanie nowych, dotąd nieobecnych wątków lub rozwijanie tych, które mają wielki potencjał (na przykład Żydzi w prozie amerykańskiej, elementy judaizmu lub kultura jidysz),
-Komunikację treści poprzez nowe media (jak choćby rozpoczęcie prowadzenia podcastu - dla tych, którzy wolą słuchać),
-Więcej relacji z festiwali i wydarzeń o tematyce żydowskiej.
Wiatr w żagle!
  • 4 500 zł miesięcznie
  • 2 425 zł brakuje
46%
Ten cel jest naprawdę wielki! Dzięki Twojemu wsparciu uda mi się wyjechać w przyszłym roku do Izraela i przygotować specjalną relację z podróży dla Żydoteki. Jak to będzie wyglądać?
-Izraelscy pisarze opowiedzą o swojej pracy lub podzielą się fragmentami swojej twórczości,
-Obok literatury zaprezentuję Wam także inne aspekty kultury i życia w Izraelu,
-Pokażę Wam, gdzie warto bywać i co warto zwiedzać,
-A może nawet pouczymy się razem hebrajskiego?

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Żydoteka już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Joanna  Anuszko
Joanna Anuszko
20 zł
rob sunbird
rob sunbird
50 zł
Anonimowy patron
20 zł
Piotr Piasecki
Piotr Piasecki
75 zł
Karolina Ziobrowska
Karolina Ziobrowska
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.