Bartłomiej Popławski-Leatherworks

W Patronite od 03.02.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2171

Liczba Patronów: 2285

Zostań Patronem
Kup na prezent
2 patronów
60 miesięcznie
2 350 łącznie
Stworzenie produktu, który zostanie naszym przyjacielem na długie lata wymaga pełnego skupienia. Taka doskonałość może wyjść tylko z ludzkich rąk, z serca włożonego w wykonaną pracę. Nazywam się Bartłomiej Popławski, zajmuje się ręcznym szyciem produktów ze skóry. Zapraszam Cię do mojej pracowni!

O Autorze


Zacznijmy od początku: 

Nazywam się Bartłomiej Popławski. Pochodzę z małej wsi, która znajduje się na Mazowszu. Od dawna interesuje się rękodziełem, niepowtarzalną i unikalną pracą, którą człowiek może zaoferować drugiej osobie. Dokładnie, zajmuje się projektowaniem i szyciem produktów ze skóry naturalnej garbowanej roślinnej. Nie byłem na żadnym szkoleniu, kursie. Wszystkiego nauczyłem się sam, metodą prób i błędów... i uczę się cały czas, ulepszając swój warsztat! 

Po przeczytaniu wstępu, zapewne pomyślisz sobie, "hmm... no nic specjalnego"... lecz daj mi szansę i poświęć chwilę czytając tekst, w którym spróbuje Cię przekonać, że w każdy produkt opuszczający moją pracownię wkładam całe serce, tworząc produkt mający swoją duszę, który jest unikalny i jedyny, który z będzie z Tobą przez długie lata, na dobre i na złe.

Zapraszam do mojego warsztatu!


Wiesz jak wykonuje swoje produkty? 

Produkt opuszczający moją pracownie wykonywany jest od początku w pełni przeze mnie, począwszy od farbowania, po imregnowanie i szycie ręczne na dwie igły.

Zaczynamy:

Skóra, tylko naturalna garbowana roślinnie: 

Jednak zacznę od surowca z którego wykonuje produkty, czyli naturalnej skóry, garbowanej roślinnie. Tylko taką skórę możemy nazwać NATURALNĄ SKÓRĄ, ponieważ jej obróbka jest w pełni naturalna, i trwa czasami do 30 dni. Dzięki temu skóra nie traci swoich właściwości i odwdzięczy się swoimi walorami jakimi jest trwałość, piękny wygląd i wspaniałe starzenie się produktu. 

skóra naturalna, garbowana roślinnie, przygotowana do farbowania 

Farbowanie i imregnowanie:

Każdy skrawek skóry farbuje, na Twoje potrzeby, używając najlepszych farb. Następnie przechodzę do kilkukrotnego imregnowania naturalnymi olejami i tłuszczami. Dzięki temu gwarantuje Ci, że kolory mają odpowiednią głębię, i niesamowitą trwałość.

farbowanie skóry 

Wycinanie: 

Wszystkie elementy projektuje samodzielnie, następnie wykonuje szablon. W dalszej kolejności, po farbowaniu oczywiście :)  i wyschnięciu skóry wycinam każdy detal i zabieram się do pracy. 

wykonywanie odrysu szablonu na skórze 

Wykonanie otworów pod szew:

Skóra jest twardym materiałem, a dodatkowo nigdy nie używam stelaży, więc w torbach stosuje skórę o grubości nawet 3mm, po to aby torba zawsze trzymała formę. Taka grubość nie pozwala zszyć elementów ze sobą próbując przebić skórę ręcznie, tylko igłą. Zatem każdy otwór wykonuje specjalnym, ręcznym narzędziem, które po wykonaniu otworów, później odwdzięczy się pięknym, niepowtarzalnym ściegiem

narzędzie do wykonywania otworów pod szew 
zbliżenie na ścieg wykonany ręcznie, metodą na na dwie igły 

Szycie ręczne na dwie igły:

A dlaczego stosuje szycie ręczne na dwie igły? 

Taki sposób szycia jest najtrwalszym, i najlepiej wyglądającym połączeniem ze sobą dwóch kawałków skóry. Dla potwierdzenie tego napiszę, i zagwarantuje że do tej pory nie stworzono maszyny, która zastąpi szycie ręczne. Podam przykład i różnice: na pewno kojarzycie, jak w koszuli lub innym produkcie, pęknie szew... wtedy bardzo szybko pęknięcie postępuje i produkt nie nadaje się do użytku. W przypadku szycia ręcznego, przez każdy otwór przekładam igłę ( dwie igły na przemian) , i robię pętelkę wewnątrz. W przypadku pęknięcia, szew i jego uszkodzenie nie postępuję, pętelka w każdym otworze utrzymuję ścieg w tej samej postaci.. Do tego ten piękny wygląd ściegu, zobaczcie na zdjęciu powyżej:) 

szycie ręczne metodą na dwie igły 

Polerowanie krawędzi: 

Nie stosuje żadnych gum lub innych substancji na krawędzie, takie substancje są po prostu nie trwałe. Każdą krawędź szlifuje, fazuje, i obrabiam papierem ściernym o różnych gradacjach. W dalszej kolejności nakładam impregnaty i woski. Dzięki temu krawędź jest trwała, zabezpieczona przed wodą i obtarciami.  

fazowanie krawędzi 
proces szlifowania krawędzi
wypolerowana i zabezpieczona krawędź 

 

Co dalej? 

Zostając moim patronem, wspierasz nie tylko moją pasję, moją miłość która narodziła się z przypadku, ale również polskie rzemiosło, zawód, który upada.

Zostając moim patronem wspierasz Polskiego Kaletnika, który z Twoją pomocą chcę przekazać wiedze innym, chce aby coraz więcej osób wiedziało o tym , że piękny produkt, trwały produkt, może wyjść tylko z ludzkich rąk, i serca włożonego w pracę. 

Chciałbym dalej się rozwijać, rozwijać swój warsztat, a w tym roku zrealizować: 

-Przeprowadzkę do nowego, większego pomieszczenia

-Po przejściu do nowego miejsca chciałbym organizować kursy i szkolenia z kaletnictwa, założyć grupę dyskusyjną 

-Przygotowywać profesjonalne relacje z warsztatu i procesu produkcyjnego 

-I NAJWAŻNIEJSZE, zrezygnować z pracy na etacie, i poświęcić się w pełni pracy w pracowni, nie tylko dla siebie, ale również dla Was!

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 30 zł
Anna Przybylska
Anna Przybylska
Próg: 30 zł
Piotr Wesołowski
Piotr Wesołowski
Próg: 30 zł
Michał Winiarek
Michał Winiarek
Próg: 10 zł
Anna Przybylska
Anna Przybylska
Próg: 20 zł