Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Bartłomiej Popławski-Leatherworks w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNazywam się Bartłomiej Popławski. Pochodzę z małej wsi, która znajduje się na Mazowszu. Od dawna interesuje się rękodziełem, niepowtarzalną i unikalną pracą, którą człowiek może zaoferować drugiej osobie. Dokładnie, zajmuje się projektowaniem i szyciem produktów ze skóry naturalnej garbowanej roślinnej. Nie byłem na żadnym szkoleniu, kursie. Wszystkiego nauczyłem się sam, metodą prób i błędów... i uczę się cały czas, ulepszając swój warsztat!
Po przeczytaniu wstępu, zapewne pomyślisz sobie, "hmm... no nic specjalnego"... lecz daj mi szansę i poświęć chwilę czytając tekst, w którym spróbuje Cię przekonać, że w każdy produkt opuszczający moją pracownię wkładam całe serce, tworząc produkt mający swoją duszę, który jest unikalny i jedyny, który z będzie z Tobą przez długie lata, na dobre i na złe.
Produkt opuszczający moją pracownie wykonywany jest od początku w pełni przeze mnie, począwszy od farbowania, po imregnowanie i szycie ręczne na dwie igły.
Zaczynamy:
Jednak zacznę od surowca z którego wykonuje produkty, czyli naturalnej skóry, garbowanej roślinnie. Tylko taką skórę możemy nazwać NATURALNĄ SKÓRĄ, ponieważ jej obróbka jest w pełni naturalna, i trwa czasami do 30 dni. Dzięki temu skóra nie traci swoich właściwości i odwdzięczy się swoimi walorami jakimi jest trwałość, piękny wygląd i wspaniałe starzenie się produktu.
skóra naturalna, garbowana roślinnie, przygotowana do farbowania
Każdy skrawek skóry farbuje, na Twoje potrzeby, używając najlepszych farb. Następnie przechodzę do kilkukrotnego imregnowania naturalnymi olejami i tłuszczami. Dzięki temu gwarantuje Ci, że kolory mają odpowiednią głębię, i niesamowitą trwałość.
farbowanie skóry
Wszystkie elementy projektuje samodzielnie, następnie wykonuje szablon. W dalszej kolejności, po farbowaniu oczywiście :) i wyschnięciu skóry wycinam każdy detal i zabieram się do pracy.
wykonywanie odrysu szablonu na skórze
Skóra jest twardym materiałem, a dodatkowo nigdy nie używam stelaży, więc w torbach stosuje skórę o grubości nawet 3mm, po to aby torba zawsze trzymała formę. Taka grubość nie pozwala zszyć elementów ze sobą próbując przebić skórę ręcznie, tylko igłą. Zatem każdy otwór wykonuje specjalnym, ręcznym narzędziem, które po wykonaniu otworów, później odwdzięczy się pięknym, niepowtarzalnym ściegiem.
narzędzie do wykonywania otworów pod szew
zbliżenie na ścieg wykonany ręcznie, metodą na na dwie igły
A dlaczego stosuje szycie ręczne na dwie igły?
Taki sposób szycia jest najtrwalszym, i najlepiej wyglądającym połączeniem ze sobą dwóch kawałków skóry. Dla potwierdzenie tego napiszę, i zagwarantuje że do tej pory nie stworzono maszyny, która zastąpi szycie ręczne. Podam przykład i różnice: na pewno kojarzycie, jak w koszuli lub innym produkcie, pęknie szew... wtedy bardzo szybko pęknięcie postępuje i produkt nie nadaje się do użytku. W przypadku szycia ręcznego, przez każdy otwór przekładam igłę ( dwie igły na przemian) , i robię pętelkę wewnątrz. W przypadku pęknięcia, szew i jego uszkodzenie nie postępuję, pętelka w każdym otworze utrzymuję ścieg w tej samej postaci.. Do tego ten piękny wygląd ściegu, zobaczcie na zdjęciu powyżej:)
szycie ręczne metodą na dwie igły
Nie stosuje żadnych gum lub innych substancji na krawędzie, takie substancje są po prostu nie trwałe. Każdą krawędź szlifuje, fazuje, i obrabiam papierem ściernym o różnych gradacjach. W dalszej kolejności nakładam impregnaty i woski. Dzięki temu krawędź jest trwała, zabezpieczona przed wodą i obtarciami.
fazowanie krawędzi
proces szlifowania krawędzi
wypolerowana i zabezpieczona krawędź
Zostając moim patronem, wspierasz nie tylko moją pasję, moją miłość która narodziła się z przypadku, ale również polskie rzemiosło, zawód, który upada.
Zostając moim patronem wspierasz Polskiego Kaletnika, który z Twoją pomocą chcę przekazać wiedze innym, chce aby coraz więcej osób wiedziało o tym , że piękny produkt, trwały produkt, może wyjść tylko z ludzkich rąk, i serca włożonego w pracę.
Chciałbym dalej się rozwijać, rozwijać swój warsztat, a w tym roku i przyszłym zrealizować:
-Budowę warsztatu drewnianego
-Po przejściu do nowego miejsca chciałbym organizować kursy i szkolenia z kaletnictwa, założyć grupę dyskusyjną
-Przygotowywać profesjonalne relacje z warsztatu i procesu produkcyjnego
-I NAJWAŻNIEJSZE, zrezygnować z pracy na etacie, i poświęcić się w pełni pracy w pracowni, nie tylko dla siebie, ale również dla Was!
Wesprzyj działalność Autora Bartłomiej Popławski-Leatherworks już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.