Avatar użytkownika

Ekonomia i cała reszta

201
patronów
3 945 
miesięcznie
99 880 
łącznie
201
patronów
3 945 zł 99 880 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Nawet niewielkie wsparcie pokazuje, że doceniasz naszą pracę, za co jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni!
10 zł miesięcznie
Postanowiłeś wesprzeć nas równowartością kawy w kawiarni w średnim mieście. Mógłbyś te pieniądze wydać inaczej, ale zdecydowałeś się przeznaczyć je na nasz projekt, co tylko dopinguje nas do lepszego działania. Wielkie, wielkie dzięki!
20 zł miesięcznie
Zapraszamy Cię do patronackiej grupki na Facebooku, gdzie znajdziesz filmiki niedostępne nigdzie indziej, memy oraz rozkminy ekonomiczne. Wielkie dzięki!
50 zł miesięcznie
Poza tym, co otrzymują osoby z niższych progów, w każdym odcinku publikowanym na naszym kanale na YouTube zostaniesz także wymieniony na belce z podziękowaniami dla Patronów i Patronek. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie!
100 zł miesięcznie
Uzyskujesz wszystko to, co Patroni i Patronki w niższych progach, a do tego w każdym odcinku wyczytamy Twoje nazwisko lub nazwę Twojego projektu/firmy (o ile oczywiście sobie tego życzysz). To już naprawdę spora kwota, dzięki za wiarę w nasz projekt!
500 zł miesięcznie
Otrzymujesz wszystko to, co Patroni i Patronki w niższych progach. Dodatkowo wymienimy (oraz oznaczymy) Cię w social mediach podczas wrzucania każdego odcinka, jak również podziękujemy imiennie Tobie lub Twojemu projektowi/firmie dołączając slogan, który wspólnie uzgodnimy. Dzięki takiemu wsparciu znajdujesz się na liście naszych Stałych Partnerów, którzy mają pierwszeństwo w byciu wyczytanymi w naszych odcinkach. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wiarę w EICR!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Ekonomia i cała reszta w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Na YouTube oraz platformach podcastowych rozmawiamy o rzeczach, na które w mediach głównego nurtu jest mało miejsca. Obalamy mity. A czasem nawet szargamy świętości – w ekonomii i całej reszcie.

Preferujemy wsparcie przez operatorów iMoje i tPay, gdzie prowizje są niższe niż u konkurencji.

Nazywamy się Kamil Fejfer i Łukasz Komuda. Od maja 2021 roku tworzymy razem kanał Ekonomia i cała reszta (EiCR), który popularyzuje wiedzę z dziedziny nauk społecznych. Chcielibyśmy, aby świat stał się dla wszystkich trochę bardziej zrozumiały, a nasi odbiorcy zdobywali narzędzia samoobrony intelektualnej przed manipulacją i demagogią. Do połowy września 2023 roku osiągnęliśmy niemało: opublikowaliśmy 90 materiałów dostępnych swobodnie w wersji wideo na YouTube, a w wersji audio – na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i innych podobnych platformach streamingowych. To łącznie ponad 45 godzin oglądania i słuchania. Dodatkowo wyprodukowaliśmy 15 odcinków specjalnych, dedykowanych dla Patronów wspierających nas kwotą 20 zł i więcej. Mimo działania w niewielkiej niszy zgromadziliśmy już świetne grono 200 osób, które co miesiąc wspierają nas kwotą niemal 3,5 tys. zł. To jednak ciągle początek naszej drogi. Mamy nadzieję, że powędrujesz nią razem z nami.

Połowa Polaków nie ma świadomości, że płaci VAT. Prawie wszyscy uważamy się za klasę średnią – w tym większość przedstawicieli klasy wyższej. Opinie o tym, skąd mamy inflację, zależą od politycznych sympatii: zwolennicy opozycji obwiniają o nią rząd, stronnicy koalicji rządzącej – czynniki zewnętrzne. Większość sądzi, że w Indiach i Bangladeszu kobiety rodzą piątkę-szóstkę dzieci, a niewielka liczba urodzeń w Polsce to efekt trudnej sytuacji ekonomicznej mieszkających nad Wisłą rodzin. Żyjemy w świecie skomplikowanym, w którym łatwo się pogubić. Dzięki temu debata publiczna jest żerowiskiem demagogii i propagandy o różnych barwach. Próbujemy coś z tym zrobić. Dlatego sięgamy po najnowsze badania, o których istnieniu wiedzą głównie akademicy, bo rzadko docierają do nich media. Zaglądamy do źródeł, statystyk i metodologii, próbując opisać niuanse otaczającej rzeczywistości, interpretując dane i wskazując, gdy przeczą one przekonaniom dużej części społeczeństwa, albo gdy potwierdzają współdzielone intuicje. Nie boimy się także przyznać do tego, że myśleliśmy, iż świat wygląda inaczej i czas nam zmienić własne opinie czy oceny. A czasem sami wchodzimy ze sobą w polemikę, gdy pojawiają się nowe opracowania i kolejne fakty.Mamy świadomość, że funkcjonujemy w niszy. Zainteresowanie stosowaną w praktyce ekonomią, socjologią, psychologią i innymi naukami społecznymi nigdy nie będzie tak duże, jak plotkami o gwiazdach, awanturami politycznymi czy zdjęciami kotów. Ale wierzymy, że nasz kanał edukacji i popularyzacji nauki mógłby służyć dziesiątkom, a może setkom tysięcy ludzi. Marzymy o tym, by EiCR rozwijał się, zyskiwał na profesjonalizmie i docierał do coraz szerszego grona odbiorców – a jednocześnie pozwolił nam połowę naszego zarobkowego czasu pracy poświęcić wyłącznie na przygotowywanie materiałów, risercz, opracowywanie i promowanie opublikowanych treści. Praca po nocach i w weekendy, nawet jeśli napędza nas pasja, ma swoje ograniczenia i czasem przykre koszty. Tego celu nie osiągniemy bez wsparcia osób, którym nasza misja jest równie droga i którzy widzą sens w tym, co robimy.

 


Nasz profil na Facebook

=======================================================

 

Kamil Fejfer – dziennikarz piszący o ekonomii i gospodarce. Współpracuje z Newsweekiem, Krytyką Polityczną, NOIZZem, WP Opinie, Pismem, Dwutygodnikiem. Jego teksty ukazywały się również w Gazecie Wyborczej, OKO.press, Vice, F5. Autor książek „O kobiecie pracującej” oraz „Zawód”. Obecnie pracuje nad książką na temat przejawów zmiany klimatu w Polsce. Gra najntisową muzykę gitarową w dwóch zespołach. Występował nawet na głównej scenie Offa (ale przed 16:00), jednak największym jego muzycznym sukcesem był gig w Ostrawie, na który nikt nie przyszedł. Prowadzi projekt „Epicentra dziwności”, na którym jara się kundelkami przestrzeni. Obawia się, że jego opus magnum na zawsze pozostanie facebookowy Magazyn Porażka.

Łukasz Komuda – absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, dziennikarz ekonomiczny, publicysta, redaktor i ekspert w dziedzinie ekonomii z ćwierćwieczem doświadczenia pracy w prasie oraz mediach elektronicznych. W latach 2009-2012 zastępca redaktora naczelnego i p.o. redaktora naczelnego miesięcznika „Businessman.pl”. Od przeszło dekady w sektorze pozarządowym. Na stałe związany z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie pełni stanowisko eksperta rynku pracy. Jest członkiem rady Fundacji Aktywizacja oraz rady eksperckiej Orange Digital Center. Współpracuje m.in. z agencją zatrudnienia Randstad, Komitetem Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej, Towarzystwem „Więź” i OKO Press. Tłumacz z języka angielskiego – przełożył „Finanse po zawale. Od euforii finansowej do gospodarczego ładu” Paula Dembinskiego oraz „Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości” Simony Beretty i Paula Dembinskiego. Współautor gry fabularnej „Idée Fixe” w części opisującej rzeczywistość polityczną i gospodarczą Polski i świata ok. 2045 roku. Niespełniony Fun Manager w każdym zespole roboczym. Kolekcjoner bezużytecznych ciekawostek.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Ekonomia i cała reszta już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Sylwia Lubkowska
Sylwia Lubkowska
10 zł
Bartłomiej Turek
Bartłomiej Turek
10 zł
Marcin Szneider
Marcin Szneider
10 zł
Sabina Śliwka
Sabina Śliwka
100 zł
Paweł Dąbrowski
Paweł Dąbrowski
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.