Maciej Tomaszewski

W Patronite od 20.02.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 1642

liczba Patronów: 1216

2 patronów
12 zł miesięcznie
18 zł łącznie
Wspierając ten profil, będziesz wspierał dążenie do prawdy, ustalenia faktów i sprostowania dla dotychczas lansowanych błędnych informacji. Na podstawie badań dokumentów archiwalnych, zdjęć historycznych, relacji świadków i wszelkich dostępnych źródeł, staram się pisać książki rzetelne historycznie.

O Autorze

Dzień dobry,

Nazywam się Maciej Tomaszewski i jestem autorem.

 

Popularne jest powiedzenie, że jak ktoś nie stworzy czy nie osiągnie czegoś do czterdziestki, to już nic w życiu nie zmieni i nie osiągnie. Jestem zaprzeczeniem tego utartego sloganu. Cztery lata temu, gdy wykryto u mnie nowotwór złośliwy, zdawało się, że znalazłem się na skraju przepaści (z dnia na dzień straciłem popłatną pracę o wysokich premiach, ale niskiej podstawie). Przez to z dnia na dzień stałem się inwalidą na głodowej rencie. Jednak uspokoję tu potencjalnych Patronów: nie poddałem się i nie poddam. Mimo nawrotów nadal zwyciężam,  jestem w okresie reemisji. Pomogło mi to przewartościować moje życie. Zamiast uganiania się za stanowiskiem i pieniędzmi, postanowiłem zająć się tym co najbardziej kocham i co naprawdę chce robić. Zacząłem pisać książki historyczne, których dotychczas wydałem pięć (stan na dzień 30  stycznia 2020 r.) a kolejne są w przygotowaniu. Tak więc, w wieku niemal o połowę wyższym niż w przytoczonym sloganie przełamałem stereotyp i jestem teraz autorem. Poniżej przedstawiam już wydanie przeze mnie książki. Zapraszam do lektury :)

Pierwszą wydaną moją książką stała się praca omawiająca historię Flotylli Rzecznej a szczególnie jej Oddziału Wydzielonego rzeki Wisły (OW Wisła) poprzez pryzmat używanych w niej kutrów meldunkowych KM 12 do KM 15. Bardzo ważną postacią jest tu jej dowódca kmdr Roman Kanafoyski, który dowodził oddziałem na tyle skutecznie by bez strat uzyskać maksimum oczekiwań co do oddziału. Wyjaśniłem w niej konstrukcję tych jednostek i ustaliłem rzeczywisty wygląd, który dotychczas był nieznany.

 

 

Druga moja książka, to coś dla osób uwielbiających meandry historii. W 2019 r. trafiła do sprzedaży książka o zamówionych przed wojną w W. Brytanii ścigaczach torpedowych dla polskiej Marynarki Wojennej. Książka wyjaśnia czy były to nowatorskie okręty i powinniśmy być z nich dumni? Ich zaplanowany oryginalny wygląd dotychczas był praktycznie nieznany. Dlaczego nie zostały ukończone według polskiego projektu? Ich historia na początku wojny była ciekawa i dramatyczna. W książce znajdziecie 94 ilustracje i rysunki techniczne – w tym barwne – oraz 2 rozkładane tablice kolorowe z rysunkami technicznymi ścigacza. Niezastąpiony materiał dla modelarzy.

 

 

Trzecia wydana w 2019 r. książka omawia kontrtorpedowce typu Huragan.

 

 

Czwarta książka wydana jeszcze w 2019 r. omawia bardziej szczegółowo temat, znacznie rozszerzony o problemy rozbudowy naszych portów i stoczni w okresie międzywojennym. Dla odróżnienia omawianych okrętów od innych, użyłem w tytule rozpowszechnionych w literaturze nazw. Każdy, kto interesuje się tą tematyką od razu wie o co chodzi. Czy jednak użyto by tych nazw? Może byłby to Piorun i Orkan? Książka traktuje o kontrtorpedowcach, które zaczęto budować w Polsce, ale też o tym z czego powinniśmy być najbardziej dumni, czyli o niebywałym rozwoju portów, warsztatów portowych a w końcu stoczni. Powstały w krótkim okresie międzywojennym jakby zupełnie z niczego. W książce znajdziecie 134 zdjęcia, dokumenty historyczne i rysunki techniczne – w tym wiele barwnych – oraz 4 rozkładane tablice kolorowe z rysunkami technicznymi planowanych kontrtorpedowców.

 

Piąta moja książka ukazała się 30 stycznia 2020 r. Omawia szczegółowo kultowy motocykl Sokół 1000.

 

Kolejna książka, która ukazała się 20 marca 2020 r. opisuje motocykl Sokół 600. Jest to tom 188 Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia.

 

Maciej Tomaszewski motocykl Sokół 600

 

Nie zwalniam tępa i 7 maja 2020 r. ukazała się kolejna moja książka Motocykl Sokół 200 jako tom 191 WLU.

 

 

Kolejne książki już są w drodze :)

 

Zawsze interesowałem się wojskowością, historią a szczególnie sprawami technicznymi ale zawodowo zajmowałem się czymś zupełnie innym, wbrew wykształceniu. Jak innych ukształtowała mnie korporacja. Historyczne materiały archiwalne, bibliograficzne, zdjęcia zbierałem całe życie. Od 2011 roku prowadzę nieustannie Portal Internetowy army1914-1945.pl:

www.army1914-1945.pl

 

Oraz profile tej strony na Facebook. Mają one po 6000 do ponad 12000 obserwujących: 

https://www.facebook.com/pages/Rekonstrukcje-historyczne-1914-1945/277659042358078?ref=hl

 

https://www.facebook.com/pages/Army1914-1945/831665000193553

 

https://www.facebook.com/pages/Wojsko-Polskie-1918-1945/871895869528425?ref=hl

 

https://www.facebook.com/pages/Armie-%C5%9Bwiata-1914-1945/9210

 

Nie jestem jednak militarystą a poprzez historię staram się dotrzeć do prawdy i zrozumieć dlaczego tak się stało. Pomaga mi to też zrozumieć to co dzieje się obecnie. Chciałbym abyśmy uczyli się na cudzych błędach a nie na własnych i odnosili świadomie sukcesy, wspierając się wiedzą o tym jak inni do tego dochodzili. Z tych samych powodów analizuję problemy techniczne, gdyż większość urządzeń i przedmiotów, którymi się posługujemy, powstała w wyniku ewolucji a nie rewolucji i doskonaliły je całe pokolenia. Oczywiście wydarzeń rewolucyjnych nie mam zamiaru pomijać, bo to jak ktoś wynalazł lub stworzył coś zupełnie nowego jest równie pasjonujące.

Nie jestem youtuberem i filmy powstały przy okazji zbierania materiałów do artykułów i książek. Jest to dla mnie działalność uboczna, gdyż skupiam się na pisaniu i wydawaniu książek. 

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Maciej Tomaszewski 

 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni