Jacek Podsiadło

W Patronite od 08.03.2023

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1040

Liczba Patronów: 1282

Zostań Patronem
Kup na prezent
10 patronów
420 miesięcznie
1 260 łącznie
Wolna literatura, wolne radio, wolna wola, wolne życie. jacpo.pl

O Autorze

Jestem pisarzem, radiowcem, reporterem i trochę podróżnikiem. Na ostatniej prostej, co szczególnie istotne.

Artyści są utrzymankami ludzi, którzy ich kochają: słuchaczy, widzów, czytelników... Taylor Swift od lat jest w czołówce najlepiej zarabiających artystów dzięki pieniądzom milionów zakochanych w niej nastolatków takich jak moja córka. Ja nie umarłem jeszcze z głodu dzięki kilkuset wiernym czytelnikom moich wierszy. Kiedy artysta zakłada konto na portalu w rodzaju Patronite, wyciąga rękę bezpośrednio do swoich „fanów”, z pominięciem pośredników (piosenkarz – managementu, poeta – wydawcy itd.). Zwykle powołuje się wtedy na niezależność, którą taki bezpośredni mecenat odbiorców pomoże mu zachować. Muszę i ja to powtórzyć, ale żeby dyżurny banał nie wyglądał na cudowne dziecko Kopiuja i Wkleja, chcę go uzasadnić.

W moim przypadku chodzi o niezależność nie tylko twórczą, ale i „życiową”. Bardzo wielu ludzi nie jest w stanie robić dobrych i mądrych rzeczy, do jakich są powołani, z powodu uwiązania przy garach, przy biurku, przy katedrze, przy łopacie... Coraz częściej całym sensem ich życia jest samo utrzymanie się przy życiu. A swoją niezależność rozumiem jako możliwość robienia tego, co lubię i co wydaje mi się potrzebne, w odróżnieniu od konieczności robienia tego, co u mnie zamówią albo mi zlecą. Coraz trudniej mi ją zachować w obliczu czarnej sytuacji w kulturze i Czarnek-sytuacji w edukacji, również z powodu nienadążania za kolejnymi odmianami autocenzury narastającej w mediach i z powodu „niszowości” wielu moich zainteresowań. I wydaje mi się, że właśnie portale w rodzaju Patronite’a mogą pomóc artystom takim jak ja wydostać się z dwóch Czarnych Dup za jednym czołganiem. Próbuję tego dokonać na stronie autorskiej jacpo.pl.

Moim patronem można zostać na jednym z pięciu poziomów, których symboliczne nazwy na pewno będą dla Was czytelne. Na każdym z tych poziomów patron otrzymuje coś w zamian, ale traktuję tę wymianę nie jak transakcję handlową, ale jak wsparcie z jego strony i wyraz wdzięczności z mojej strony.

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika