Karol Fjałkowski

W Patronite od 18.12.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 118

Liczba Patronów: 96

Zostań Patronem
Kup na prezent
240 patronów
4 915 miesięcznie
Byłem chrześcijaninem i wykładowcą etyki. Dziś publicznie wykazuję wady i zagrożenia religii, filozofii i ideologii oraz dzielę się doświadczeniem szczęśliwego życia bez jakiegokolwiek światopoglądu.

O Autorze

Kim jestem? Dlaczego działam publicznie?

Przez prawie 14 lat byłem chrześcijaninem. Byłem pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, gdzie przez 8 lat prowadziłem zajęcia z ekonomii i etyki.

Od 2017 r. publicznie działam na rzecz wnikliwego zrozumienia treści i ewentualnej wartości otaczających nas propozycji światopoglądowych. Chcę dotrzeć do wszystkich zainteresowanych osób z przestrogą przed wiarą w jakąkolwiek religię, filozofię czy ideologię. Chcę pokazać, że jest wyjście z każdego światopoglądu, i to wyjście każdemu zainteresowanemu ułatwić.

Jestem współzałożycielem Fundacji Forum Światopoglądów (Maciej Mikurda kontynuuje swoją działalność w Fundacji Panteon).

Nie należę do żadnej ze stron sporów światopoglądowych, nie mam ani żadnych uprzedzeń ani żadnych zobowiązań wobec którejkolwiek z nich.

Poruszam takie tematy jak:

 • Która religia albo filozofia jest prawdziwa?
 • Czy Bóg zasługuje na to, żeby go czcić?
 • Czy mamy duszę, wolną wolę itp.?
 • Komu ufać w sprawach światopoglądowych?

Pokazuję dlaczego jeżeli zaangażujesz się w jakąś religię, filozofię lub ideologię, i uwierzysz, że „to wszystko naprawdę”, to może się okazać, że zdecydowanie nie było warto, ale na wiele spraw może już być za późno. Szczególnie, jeżeli uważasz, że chrześcijaństwo jest religią moralnie lub intelektualnie pociągającą, to możesz okrutnie się zawieść.

 

Jakie są moje cele?

 • Dostarczanie opartych na źródłach, rzetelnych informacji na temat różnych propozycji światopoglądowych, profesjonalnie i bezstronnie skomentowanych i przystępnie, atrakcyjnie opracowanych.
 • Pomóc Tobie osobiście, jeżeli Ty lub Twoi bliscy borykają się z pytaniami światopoglądowymi, szczególnie dotyczącymi chrześcijaństwa.
 • Pomóc Ci rozróżniać fakty dotyczące treści religii, filozofii i ich możliwych skutków dla Twojego życia, od przekłamań, manipulacji, stereotypów i nieporozumień.
 • Zachęcanie Cię do zadawania pytań, które dla Ciebie są ważne, i nieustępliwego żądania odpowiedzi od osób, które twierdzą, że te odpowiedzi mają.
 • Pokazywanie Tobie i wszystkim zainteresowanym osobom możliwych korzyści, jeżeli dasz sobie spokój ze wszystkimi religiami, filozofiami i ideologiami.

 

Co już zrobiłem?

Do tej pory odbyłem 10 publicznych formalnych debat z przedstawicielami różnych religii i filozofii: z pastorami, apologetami, utytułowanymi teologami i filozofami akademickimi.

Wielokrotnie współprowadziłem interaktywny program na żywo Stacja Ateizm.

Występuję gościnnie na różnych kanałach na YouTube, m.in.:

 • Fundacja Panteon
 • Śmiem Wątpić
 • Racjonalista.tv

Występuję również z publicznymi wykładami na tematy związane z religią i filozofią.

Byłem nominowany do nagrody Ateisty Roku 2019 przez Fundację im. Kazimierza Łyszczyńskiego.

 

Co zyskują moi Widzowie, Słuchacze i Czytelnicy?

✓ Mogą zapoznać się i zrozumieć prawdziwą treść źródeł poglądów religijnych i filozoficznych: „świętych” tekstów, katechizmów, wyznań wiary, dokumentów kościelnych, prac teologów i filozofów.

✓ Mogą lepiej rozpoznawać i bronić się przed manipulacjami przywódców religijnych, filozoficznych i ideologicznych.

✓ Poznają mocne argumenty do dyskusji z bliskimi i znajomymi, oparte na rzetelnej znajomości i zrozumieniu faktów, źródeł i dokumentów.

✓ Mogą w sposób bardziej samodzielny i dobrze poinformowany podejmować fundamentalne decyzje dotyczące swojego życia.

✓ Mogą poznać i podyskutować z osobami o podobnych zainteresowaniach i poglądach.

Pod własnym nazwiskiem rozpoczynam aktywną i systematyczną obecność na Facebooku, na Twitterze i przede wszystkim otwieram własny kanał na YouTube.

Cała moja publiczna praca podczas spotkań otwartych, w mediach społecznościowych i na YouTube będzie zawsze bezpłatnie dostępna dla każdego, kto może być nią zainteresowany, niezależnie od tego, czy będzie stać go na regularnie wspieranie mnie, czy też nie.

 

Proszę Cię o wsparcie

Chcę coraz bardziej profesjonalnie dostarczać Ci najlepszą, niespotykaną dotąd w debacie publicznej w Polsce, jakość pracy sceptycznej i krytycznej wobec religii, filozofii i ideologii.

Absolutnie kluczowym zasobem dla osiągnięcia tego celu jest czas.

Proces przygotowywania materiałów i ich publicznej prezentacji koniecznie wymaga dokładnego wyszukania i wyselekcjonowania, a następnie szczegółowego przeanalizowania najistotniejszych, najbardziej wiarygodnych materiałów, źródeł i ich opracowań, dokumentów, danych statystycznych, wyników badań naukowych itp. na dany temat.

Proszę o Twoje wsparcie finansowe, żeby mój czas nie był zajęty przez inną pracę zarobkową, ale żebym mógł utrzymać się z mojej działalności i docelowo prowadzić ją na pełen etat.

 

Co zyskasz jako mój Patron?

Wszelkie prywatne formy korzystania z mojej pracy, a przede wszystkim wybór tematów, którymi będę się zajmował, są dostępne wyłącznie dla moich Patronów.

Wam, moim Patronom, oddaję do dyspozycji połowę tematów wszystkich moich filmów, komentarzy, recenzji, debat i książek. A w przypadku wykładów – to Wy zdecydujecie zarówno o tematach, jak i miejscach naszych spotkań.

Wszystkie szczegóły korzyści tylko dla Patronów – w sekcjach Progi i Cele.

Uwaga!

 • W celu uwolnienia jak największej ilości mojego czasu tylko do pracy merytorycznej, wszystkie korzyści tylko dla Patronów funkcjonują na zasadzie "na upomnienie". Jeżeli interesuje Cię coś, co przysługuje Ci z tytułu Twojego progu, proszę napisz do mnie i upomnij się o to – wtedy otrzymasz to, co Ci się należy. Bardzo proszę Was o pamięć i zrozumienie w tej sprawie.
 • Zastrzegam, że debat z pewnymi osobami oraz pewnych tematów mogę nie podjąć do realizacji, jeżeli będą one wykraczać poza zakres moich zainteresowań i działalności.
 • Nie mogę niestety oczywiście zagwarantować tematów debat, które wybierzecie, a to tylko z tego powodu, że nie każdy mój rozmówca zgodzi się na każdy temat. Zaproponuję wybrany przez Was temat, ale musi on zostać zaakceptowany przez drugą stronę. Podjęcie próby zaproszenia do debaty danej osoby oczywiście gwarantuję i będę zdawał z niej sprawę na naszej grupie na Facebooku jak z każdej innej mojej aktywności.
 • Wszystkie moje aktywności oraz korzyści dla Patronów wymagające fizycznych spotkań lub przesyłania fizycznych rzeczy, w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie nas wszystkich z powodu koronawirusa zawieszam do odwołania. Na naszej grupie na Facebooku znajdziecie informacje kiedy ograniczenia z powodu wirusa będę mógł odwiesić, i ewentualnie, co nie daj Boże, będę musiał przywrócić. Bardzo Cię proszę, nie rezygnuj z tego powodu z progu finansowania mojej działalności, na których przysługują Ci fizyczne spotkania lub rzeczy. Obecna sytuacja nie jest zależna ode mnie i nie mogę się doczekać, kiedy nareszcie będę mógł spotykać się z ludźmi i debatować jak dawniej, nie narażając nikogo na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli finansujesz mnie na progu, na którym przysługują Ci fizyczne spotkania lub rzeczy – wszystkie te korzyści będziesz mógł zrealizować kiedy tylko będzie to możliwe.

Wam, moim Patronom, oddaję do dyspozycji moją wiedzę i umiejętności, abym mógł rzetelnie i profesjonalnie omówić tematy, które dla Was są szczególnie ważne.

Jeżeli doceniasz to co robię i chciałbyś żeby moja działalność rozwijała się i osiągała coraz lepszą jakość i coraz większy zasięg, i chciałbyś mieć w niej Twój ważny udział, proszę Cię o wsparcie.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Spółka JakubSAS
Spółka JakubSAS
Próg: 20 zł
Bartosz Cieplak
Bartosz Cieplak
Próg: 10 zł
Grzegorz Komorowski
Grzegorz Komorowski
Próg: 50 zł
Anonimowy patron
Próg: 50 zł
Piotr Bienias
Piotr Bienias
Próg: 10 zł
Jowita Paradowska
Jowita Paradowska
Próg: 10 zł