MIŁOŚNICY

W Patronite od 13.01.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 351

Liczba Patronów: 494

Zostań Patronem
Kup na prezent
39 patronów
1 780 miesięcznie
149 270 łącznie
Nie jesteśmy zwykłym stowarzyszeniem. Miłośnicy Ziemi Tarnogórskiej to szanowana i rozpoznawalna w świecie organizacja pozarządowa zrzeszająca pasjonatów dziedzictwa kulturowego i zarządzająca samodzielnie jedynymi na Górnym Śląsku zabytkami światowego dziedzictwa UNESCO.

O Autorze

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), to szanowana i rozpoznawalna organizacja pozarządowa, zrzeszająca pasjonatów dziedzictwa kulturowego, stawiająca sobie za cel przekazywanie kolejnym pokoleniom wartości i tradycji związanych z przemysłowymi dziejami Tarnowskich Gór - Wolnego Miasta Górniczego, leżącego na południu Polski, w województwie śląskim. Nasze cele statutowe realizujemy nieprzerwanie już od czterech pokoleń.

Kreujemy otaczającą nas rzeczywistość, inicjując ponadprzeciętne projekty związane z naszym wspólnym dziedzictwem. Ze zdaniem Stowarzyszenia liczą się zarówno samorządowcy, jak i ludzie kultury oraz nauki.

Nasi dziadkowie udostępnili do zwiedzania polską podziemną Wenecję, czyli Sztolnię Czarnego Pstrąga. Nasi rodzice oddali społeczeństwu Zabytkową Kopalnię Srebra. Najmłodsze pokolenie „Miłośników” podniosło te obiekty do rangi światowej. Jesteśmy jedyną na świecie organizacją pozarządową, która zainicjowała, sfinansowała i przeprowadziła samodzielnie skomplikowaną procedurę wpisu zabytku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nasza struktura organizacyjna opiera się na łączeniu pracy społecznej z działalnością gospodarczą i odpowiedzialnością za nasze wspólne dziedzictwo. Jako organizacja bardzo poważnie i świadomie podchodzimy do tematu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Zawsze ponad zysk stawialiśmy i stawiamy utrzymanie dziedzictwa kulturowego, zapewnienie przestrzeni do wymiany myśli oraz utrzymanie miejsc pracy.

Pracą społeczną i olbrzymią determinacją pokazujemy światu, iż można samodzielnie utrzymywać się z turystyki, zarządzać obiektami podziemnymi, inicjować  wydarzenia kulturalne.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej pozostaje właścicielem i samodzielnie utrzymuje Zabytkową Kopalnię Srebra, Skansen Maszyn Parowych i Sztolnię Czarnego Pstrąga, co jest ewenementem na skalę światową. Naszym jedynym źródłem dochodu pozostają wpływy z biletów wstępu do obiektów. Nie bez znaczenia pozostaje także społeczne zaangażowanie naszych członków w różnego rodzaju przedsięwzięcia i zadania wykonywane przez Stowarzyszenie.

Korzystając ze wszystkich możliwych rozwiązań oraz wsparcia wielu instytucji i tysięcy zwykłych osób, udało się uratować tarnogórskie zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mamy nadzieję, że najgorsze już za nami, choć kolejne wyzwania wciąż przed nami. Dlatego nadal można zostać patronem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i pomóc w utrzymaniu Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga, czy też organizacji unikatowych wydarzeń. Dlatego nadal prosimy o wsparcie. 

Zostań patronem SMZT! Pomóż zorganizować Święto Pary!

Pod koniec września 2019 r. na terenie kopalni odbyła się pierwsza edycja Święta Pary. W kolejnych dwóch latach nie udało się zorganizować imprezy z powodu pandemii. Teraz chcemy do niej powrócić.

Ponad 230 lat temu w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą w tej części Europy maszynę parową. Podczas festiwalu można było zobaczyć, dotknąć, a nawet przejechać się w sumie kilkunastoma pojazdami napędzanymi parą. Większość z nich przyjechała z muzeum starych maszyn w czeskim Zamberku. Organizacja kolejnej edycji wydarzenia z tak wielkim rozmachem, to koszt minimum ponad 100 tys. zł (szczególnie że udział jest dla każdego bezpłatny).

Święto Pary to jednak dopiero ostatni weekend września. W ostatnich miesiącach otrzymaliśmy wsparcie, dlatego nie mogliśmy przejść obojętnie obok cierpienia innych. Po wybuchu wojny na Ukrainie dach nad głową uchodźcy znaleźli w Hostelu Młotek i Perlik. Dziś w naszej bazie noclegowej przebywa średnio ponad 20 osób (większość z nich to kobiety z małymi dziećmi). Ich podstawowe potrzeby jesteśmy w stanie zaspokoić dzięki wsparciu państwa. Jednak bieżące remonty lub zakup doposażenia musimy finansować z własnych środków.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
ul. Gliwicka 2
42-600 Tarnowskie Góry

www.smzt.pl
www.kopalniasrebra.pl
patronite@smzt.pl

KRS:0000041094
NIP:6450010326
REGON:001054216


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Klara Machoj
Klara Machoj
Próg: 10 zł
Robert Kruk
Robert Kruk
Próg: 25 zł
SpoilerMaster
SpoilerMaster
Próg: 10 zł
AGATA Kozielska
AGATA Kozielska
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 25 zł