Piotr Czarniecki

8 patronów
310 zł miesięcznie
5 110 zł łącznie
1,5 miliona Polaków trafia w ciągu roku do szpitala psychiatrycznego. Gdyby ustawili się w kolejce, ta zaczynałaby się w okolicach Gdyni, a kończyła w Zakopanem!!! Pomóż mi prowadzić regularne zajęcia artystyczne dla pacjentów chorych psychicznie. Wesprzyj ich w powrocie do zdrowia!

O Autorze

Nazywam się Piotr Czarniecki. Jestem bębniarzem, terapeutą i Małpkiem Pietrkiem w niezłym cyrku. Nie będę zanudzał sobą. Zobacz film i przeczytaj tekst niżej :-)

 

DJEMBE na oddziale

zajęcia twórcze w szpitalu psychiatrycznym

 

To projekt zainicjowany przez Andrzeja Minora, lekarza Oddziału Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy.

Andrzej uczestnicząc w prowadzonych przeze mnie warsztatach gry na djembe dostrzegł w nich potencjał terapeutyczny dla pacjentów szpitala, w którym pracuje. W kwietniu zaprosił nas do siebie na kawę, przedstawił pomysł i od razu ruszyliśmy do działania.

W pierwszym spotkaniu przeszło 20 uczestników uderzało wspólnie w naciągi afrykańskich bębnów djembe, ucząc się wydobywać podstawowe dźwięki, grać proste rytmy i prowadzić rozmowę bębnów.

Jeszcze w kwietniu zorganizowaliśmy 2, a do końca roku odbyło się 18 spotkań, w których uczestniczyło bagatela kilkadziesiąt pacjentów, a także w ramach obserwacji, inni lekarze, włącznie z ordynatorem, zyskując pozytywne opinie.

Wyzwaniem okazało się finansowanie. Szpitale szukają oszczędności, nie kolejnych kosztów. Ciągle widoczna jest w Polsce stygmatyzacja ludzi po kryzysie psychicznym, przez co trudno jest szukać pomocy u sponsorów - to mało medialny problem, z którym nie chcą być kojarzeni.

Od początku zajęcia prowadziłem wspólnie z Pawłem Kotem - animatorem, muzykiem i Kotem Bożydarem w niezłym cyrku. By obniżyć koszty od grudnia pracujemy w mniejszym składzie - ja prowadzę zajęcia, Andrzej dba o komunikację z pacjentami i personelem szpitala.

Zajęcia cieszą się popularnością wśród pacjentów. Sam widzę potrzebę kontynuowania tej pracy i chcę robić to dopóki dam radę albo do czasu, w którym ludzie przestaną chorować.

Każdy wyjazd to duża satysfakcja i radość, że mogę pomóc robiąc to, co lubię. To jednak też koszty transportu, kolejnych napraw leciwego auta, konserwacji, a czasem też naprawy instrumentów. To też praca, za którą (jak chyba każdy człowiek pracujący) chciałbym dostać wynagrodzenie.

Jeśli jeszcze to czytasz, to może tak jak my widzisz sens i potrzebę kontynuowania naszej pracy :-)
A może nie masz jeszcze 100% pewności, że warto? To pomyśl o szarej codzienności pacjentów depresyjnych, wycofanych, zamykających się w czterech ścianach sali, na której leżą. A teraz wyobraź sobie tych samych pacjentów spotykających się w świetlicy, a w ciepłe dni wychodzących poza budynek szpitala, by pograć wspólnie w kręgu bębniarskim. Wyobraź sobie, że po skończonych zajęciach dopytują o następne spotkanie.

Dzięki Twemu wsparciu pacjenci będą mogli systematycznie korzystać z tej aktywności w ramach procesu rekonwalescencji.

 

Możesz pomóc przynajmniej na dwa sposoby:

♥️ zostań Patronem ♥️ - wybierz taki próg wsparcia, który nie będzie dla Ciebie obciążeniem

♥️ pomóż znaleźć Patronów ♥️ - opowiedz o nas znajomym, udostępnij link do tej strony, wspominaj o nas od czasu do czasu, to nic nie kosztuje :-D

Liczy się każda, nawet najmniejsza pomoc!

 

Jeszcze nie uciekasz? Z zobacz, jak wyglądały nasze zajęcia podczas IV Ogólnopolskich Dni Djembe.

 

I poznaj spoko strefę - zajęcia muzyczno-plastyczno-relaksacyjne, które prowadziliśmy w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

 

 

To dopiero początek!

Knuję nad kanałem :-)

To znaczy, że marzę o tym, by regularnie pokazywać Ci swój świat korzystając z dobrodziejstw filmu i internetów. Nie puszczam marzeń samopas, ale żeby nie zaśmiecać sieci kolejnymi gigabajtami kiepskiej jakości nagrań, na razie zgłębiam tajniki sztuki filmowej i poddaję swoje realizacje filmowe surowej krytyce najbliższych.

 

Dziękuję za poświęcony mi czas i pozdrawiam słonecznie,
Piotr Czarniecki

PS
Ten profil żyje. Ciągle coś wymyślam, próbuję rozwinąć lub poprawić. Dotyczy to też progów wsparcia. Jeśli zależy Ci na innych formach podziękowania za pomoc, pisz, dzwoń, krzycz śmiało.
Na pewno się dogadamy, wystarczy tylko zacząć rozmowę :-)
P.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni