Po-Dzielnia

W Patronite od 01.07.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1163

Liczba Patronów: 1095

Zostań Patronem
Kup na prezent
13 patronów
350 miesięcznie
9 930 łącznie
Po-Dzielnia to freeshop. Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania rzeczy. Po-Dzielnia jest miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką ekologii i nadmiaru przedmiotów.

O Autorze

W Poznaniu od 13 października 2018 r. działa Po-Dzielnia – Centrum Ekonomii Współdzielenia, miejsce stworzone przez aktywistów Givebox Poznań. Przy Głogowskiej 27 mieści się  freeshop – czyli sklep, w którym wszystko jest za darmo oraz centrum edukacyjno-kulturalne. 

Projekt Po-Dzielni wyrósł z dwuipółletniego doświadczenia istnienia kilku szaf (giveboksów) w Poznaniu. Po-Dzielnia, podobnie jak giveboksy, jest miejscem, z którego za darmo zabieramy rzeczy, które nam posłużą i w którym zostawiamy niepotrzebne nam już rzeczy w dobrym stanie. 

Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania rzeczy. Po-Dzielnia jest miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką nadmiaru przedmiotów i nadawania im nowego życia.

Po-Dzielnia jest czynna od poniedziałku do piątku od 12 do 18. Można zabierać wszystko za darmo oraz przynosić pojedyncze rzeczy (nie są przyjmowane pełne worki, kartony etc.). Nie przyjmujemy w Po-Dzielni jedzenia, leków, rzeczy o dużych gabarytach (meble, dywany etc.), ostrych przedmiotów. Ubrania należy przynosić tylko wyprane. Do Po-Dzielni nie można przysłać paczek z rzeczami (polecamy rozdawanie rzeczy lokalnie).

W ramach konkursu „Otwarta Strefa Kultury Łazarz” inicjatorzy Po-Dzielni otrzymali od miasta lokal przy Głogowskiej 27. Remont został sfinansowany z pieniędzy zebranych na akcji crowdfundingowej zrzutka.pl, a także dzięki sponsorom (Aquanet S.A. i Lisner). Projekt wnętrza wykonali studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. W wykończeniu lokalu pomogli też MaxiLight, REC.ON, drukarnia Annart, Tomek Kaszany (Tomek – stolarz z lasu), Pogotowie Techniczne 24 Poznań. 

Wszystkie prace przeprowadzili wolontariusze i wolontariuszki wspierający/e projekt. Osoby te pełnią też na co dzień dyżury w Po-Dzielni.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony: www.podzielnia.pl

IDEA

W ostatnim półwieczu zaludnienie Ziemi wzrosło ponad dwukrotnie, a flora i fauna zmniejszyły się o ok 60%! Po raz pierwszy jesteśmy świadkami zagrożenia równowagi w przyrodzie. Nigdy wcześniej upodmiotowienie i zrozumienie natury i tego jak możemy jej pomóc nie było tak ważne jak teraz. Świat zagrożony globalną katastrofą ekologiczną jeszcze ma szansę na pokój i równowagę. Dużo zależy od codziennych wyborów, od wychodzenia poza strefę komfortu, od prostych czynności, które powinny nam wejść w nawyk, jeśli zależy nam na tej planecie. Tak długo jak będziemy myśleć, że nic od nas nie zależy, tak długo nic się nie zmieni. Jesteśmy zmęczone myśleniem krytycznym bez żadnej pozytywności, kwaśnymi minami, cynizmem, ironicznymi uśmiechami, sceptycyzmem, krótkowzrocznością, wygodną rolą komentatorów rzeczywistości. Już wolimy od tego bezrefleksyjne naśladownictwo modnych eko-postaw…

To nie są tylko ekologiczne frazesy na temat utopii: musimy ograniczyć konsumpcjonizm, nie tylko segregować śmieci, ale i postarać się generować ich jak najmniej (jeśli nie zero waste, to przynajmniej less waste), przetwarzać wyprodukowane już rzeczy, sięgać po używane przedmioty, współdzielić rzeczy, pozostawiać po sobie jak najmniejszy ślad węglowy, wybierać lokalne produkty i opakowania nie z plastiku, świadomie planować potomstwo (czy moralne jest rodzenie kolejnych dzieci?). Pomimo lęku i świadomości jak złożonym procesem jest zmiana biegu świata przez osobiste wybory, naprawdę mamy nadzieję na pozytywne programowanie, wierzymy w sens tego zaangażowania. Dlatego powstała Po-Dzielnia.

Wierzymy w edukacyjną, misyjną rolę tego miejsca. Chcemy mówić o rzeczach ważnych i docierać do szerokiego grona odbiorców. Dlatego robimy transmisje live  z naszych wykładów i spotkań (dostępne na FB).


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Natalia Krukar
Natalia Krukar
Próg: 20 zł
Paula Koczara
Paula Koczara
Próg: 10 zł
Agnieszka Habel
Agnieszka Habel
Próg: 5 zł