Różowa skrzyneczka

W Patronite od 15.10.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 675

Liczba Patronów: 389

Zostań Patronem
37 patronów
455 miesięcznie
1 465 łącznie
Walczymy z wykluczeniem menstruacyjnym, zabiegamy o równą, bezpieczną i przyjazną przestrzeń dla każdej osoby. Działamy na rzecz szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek w przestrzeni publicznej - szkole, urzędzie, kinie. Dziś blisko 700 różowych skrzyneczek zmienia już polską rzeczywistość.

O Autorze

Różowa skrzyneczka to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej. Ze środkami higieny menstruacyjnej regularnie docieramy do osób w kryzysie bezdomności skrajnym ubóstwie. Edukujemy i walczymy z miesiączkowym tabu.

Magazyn Szajn – Słowem kluczem jest dostępność

 

Dlaczego działamy?

4% kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się jednak każda z nas – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. 

Maja Staśko – Podpaski po choinkę?

Gazeta Wyborcza Warszawa – Różowe skrzynki pojawią się w całej Polsce

 
Brak środków higieny osobistej w toaletach wyklucza nas i ogranicza nasze możliwości. Odbiera nam prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią naszej fizjologii.

Dlatego działamy. Różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi umieszczamy w różnych miejscach w całej Polsce. Dziś są one w szkołach, centrach aktywności lokalnych, miejskich ośrodkach pomocy społecznej, siedzibach stowarzyszeń Poznania, Wrocławia, Warszawy, Oleśnicy, Świebodzic, Bydgoszcz, Stęszewa, Torunia, Katowic, Mosiny.

Gazeta Wyborcza Wrocław – Darmowe środki higieny menstruacyjnej we Wrocławiu

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz – Darmowe podpaski w Bydgoszczy

 

Żeby działać na różnych poziomach, wystosowałyśmy petycję do Władz RP o konieczności powszechnego dostępu do środków higieny osobistej na czas menstruacji w instytucjach publicznych: petycja dostępna tutaj.

 

Wszystkich, którym równa i bezpieczna przestrzeń leży na sercu, zapraszamy do dołączania do akcji. Różowe skrzyneczki czekają na kolejne punkty i osoby.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Najnowsi Patroni
Krzysztof J. Nadratowski
Krzysztof J. Nadratowski
60 zł jednorazowo
Karolina Kozak
Karolina Kozak
30 zł jednorazowo
Aleksandra Stępień
Aleksandra Stępień
120 zł jednorazowo
Janusz Lemiesz
Janusz Lemiesz
50 zł jednorazowo
Anonimowy patron
60 zł jednorazowo
Anonimowy patron
60 zł jednorazowo