Różowa skrzyneczka

W Patronite od 15.10.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 639

Liczba Patronów: 424

Zostań Patronem
35 patronów
515 miesięcznie
2 830 łącznie
Walczymy z wykluczeniem menstruacyjnym, zabiegamy o równą, bezpieczną i przyjazną przestrzeń dla każdej osoby. Działamy na rzecz szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek w przestrzeni publicznej - szkole, urzędzie, kinie. Dziś blisko 700 różowych skrzyneczek zmienia już polską rzeczywistość.

O Autorze

Różowa skrzyneczka to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej. Ze środkami higieny menstruacyjnej regularnie docieramy do osób w kryzysie bezdomności skrajnym ubóstwie. Edukujemy i walczymy z miesiączkowym tabu.

Magazyn Szajn – Słowem kluczem jest dostępność

 

Dlaczego działamy?

4% kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się jednak każda z nas – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. 

Maja Staśko – Podpaski po choinkę?

Gazeta Wyborcza Warszawa – Różowe skrzynki pojawią się w całej Polsce

 
Brak środków higieny osobistej w toaletach wyklucza nas i ogranicza nasze możliwości. Odbiera nam prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią naszej fizjologii.

Dlatego działamy. Różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi umieszczamy w różnych miejscach w całej Polsce. Dziś są one w szkołach, centrach aktywności lokalnych, miejskich ośrodkach pomocy społecznej, siedzibach stowarzyszeń Poznania, Wrocławia, Warszawy, Oleśnicy, Świebodzic, Bydgoszcz, Stęszewa, Torunia, Katowic, Mosiny.

Gazeta Wyborcza Wrocław – Darmowe środki higieny menstruacyjnej we Wrocławiu

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz – Darmowe podpaski w Bydgoszczy

 

Żeby działać na różnych poziomach, wystosowałyśmy petycję do Władz RP o konieczności powszechnego dostępu do środków higieny osobistej na czas menstruacji w instytucjach publicznych: petycja dostępna tutaj.

 

Wszystkich, którym równa i bezpieczna przestrzeń leży na sercu, zapraszamy do dołączania do akcji. Różowe skrzyneczki czekają na kolejne punkty i osoby.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Najnowsi Patroni
michał Laskowski
michał Laskowski
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Natalia Krukar
Natalia Krukar
Próg: 5 zł
Karolina Siwkowska
Karolina Siwkowska
Próg: 5 zł
Jakub Neska
Jakub Neska
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 40 zł