Fundacja Różowa Skrzyneczka

W Patronite od 15.10.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 703

Liczba Patronów: 642

Zostań Patronem
Kup na prezent
28 patronów
755 miesięcznie
12 210 łącznie
Jesteśmy fundacją walczącą z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Zabiegamy o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.

Wieszamy w przestrzeni naszego kraju różowe skrzyneczki, w których znajdziesz darmowe podpaski i tampony.

O Autorze

Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej. Ze środkami higieny menstruacyjnej regularnie docieramy do osób w kryzysie bezdomności i skrajnym ubóstwie, do ośrodków pomocowych oraz do szkół. Edukujemy i walczymy z miesiączkowym tabu.

Magazyn Szajn – Słowem kluczem jest dostępność

 

 

Od grudnia 2019 r., kiedy zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu, udało nam się (z Waszą pomocą!) umieścić ich w przestrzeni publicznej ponad 8000! Różowe skrzyneczki znajdują się dziś w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają się kolejne samorządy - Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, powiat trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn, Legnica to tylko niektóre z nich.

 

Dlaczego działamy?

4% kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się jednak każda z nas – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu

Maja Staśko – Podpaski po choinkę?

Gazeta Wyborcza Warszawa – Różowe skrzynki pojawią się w całej Polsce

 

 

Brak środków higieny osobistej w toaletach wyklucza nas i ogranicza nasze możliwości. Odbiera nam prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią naszej fizjologii.

Dlatego działamy. Różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi umieszczamy w różnych miejscach w całej Polsce. Dziś są one w szkołach, centrach aktywności lokalnych, miejskich ośrodkach pomocy społecznej, ale też w galeriach sztuki, restauracjach i prywatnych biurach.

 

Gazeta Wyborcza Wrocław – Darmowe środki higieny menstruacyjnej we Wrocławiu

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz – Darmowe podpaski w Bydgoszczy

 

Żeby działać na różnych poziomach, wystosowałyśmy petycję do Władz RP o konieczności powszechnego dostępu do środków higieny osobistej na czas menstruacji w instytucjach publicznych: petycja dostępna tutaj.

Ruszyłyśmy też z serią webinarów Różnie o miesiączce! Obejrzycie je tu: klik

 

 

Wszystkich, którym równa i bezpieczna przestrzeń leży na sercu, zapraszamy do dołączania do akcji. Różowe skrzyneczki czekają na kolejne punkty i osoby.

Więcej informacji o nas znajdziecie tu: rozowaskrzyneczka.pl

 

Pomóż nam pomagać!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Najnowsi Patroni
Maciej Góralski
Maciej Góralski
Próg: 20 zł
Magdalena Burczyńska
Magdalena Burczyńska
Próg: 5 zł
Piotr Wojciechowski
Piotr Wojciechowski
Próg: 40 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł