Avatar użytkownika

Wiedźmin Wiki

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Prowadzę największą internetową wideo-wikipedię o świecie Wiedźmina. Filmy udostępniam na platformie YouTube w okolicach weekendu. Oprócz tego jestem uczniem LO w Krakowie, uczęszczam do klasy o profilu Mat-Fiz-Inf, więc wszelkie zdobyte tu pieniądze będą dla mnie niezwykle miły dodatkiem do kieszonkowego. Pozdrawiam! :)

Kim jestem:

Właścicielem kanału Wiedźmin Wiki, największej w internecie wideo-wikipedii o świecie Wiedźmina, którą prowadzę na platformie YouTube.

 

Co tworzę:

Link do najnowszego (na ten moment) filmu, w którym bez potrzeby czytania całego tekstu poniżej możecie zobaczyć co tworzę, jak tworzę i czy warte jest to waszego wsparcia:

 

W tym miejscu powinna być zewnętrzna treść

Aby zobaczyć treść musisz zmienić ustawienia polityki prywatności

 

Jakiś czas temu zauważyłem, że sukces vlogów nie tyle polega na charyzmie ich twórcy, czy jego osobowości. To oczywiście też w dużym stopniu przyczynia się do zdobywania większej popularności przez konkretnych vlogerów, ale uważam, że tym czynnikiem, który sprawia, że ogląda ich masa ludzi, jest historia. A raczej historie jakie przedstawiają w swoich vlogach. Ludzie po prostu lubią posłuchać czyjejś opowieści, zwłaszcza jeżeli ktoś potrafi podczas jej przedstawiania pokazać trochę emocji, oraz zrobić to wszystko w atrakcyjny sposób. Pomyślałem sobie wtedy, że przecież bardzo dużo czasu spędzam w internecie czytając różne teorię, newsy i artykuły związane ze światem Wiedźmina, a oprócz tego czytałem oba zbiory opowiadań i pięcioksiąg dwa razy. To wszystko sprawiało, że stałem się (chyba można tak to nazwać) pewnego rodzaju znawcą tego świata. To, w połączeniu z poprzednim odkryciem sprawiło, że postanowiłem założyć mój własny kanał na YouTube, na którym będę ludziom przedstawiał historię tego świata, wyjaśniał niektóre rzeczy i odpowiadał na nurtujące ich pytania. Przyjęło się to zadziwiająco dobrze, kanał rozwija się w błyskawicznym tempie i pozwala myśleć mi o nim, nie tylko jako o hobby, ale też i przyszłym źródle utrzymania.

 

Tematem danego filmu najczęściej jest jakaś postać, której historię staram się przedstawić. Rozpocząłem także ostatnio serię, w której wyjaśniam wszelkie sprawy związane z potworami, które możemy znaleźć w tym świecie. Oprócz tego, nie tylko jako fan Wiedźmina, ale i zapalony gracz przedstawiam zbiory najlepszych, czy najgłupszych (spoiler: zbliżający się odcinek) modyfikacji, więc nawet jeżeli nie interesują was kwestie związane z tzw. lore tego świata, to powinniście znaleźć tam coś dla siebie. Jakiś czas temu wrzuciłem także film, w którym przedstawiam moje spekulacje na temat następnej gry w tym uniwersum, więc zainteresowanych szczerze zachęcam do obejrzenia.

 

Na YouTube odpisuje także na wszelkie pytania związane z wiedźmińską sagą, jak i z grami, więc w razie jakichkolwiek kłopotów proszę śmiało pytać albo w komentarzach, albo w wiadomości prywatnej. Staram się odpisywać w ciągu tego samego dnia, a najczęściej robię to około 15 minut po dodaniu przez kogoś komentarza (pod warunkiem, że nie jestem wtedy w szkole, ale powiedzmy, że dość mocno wykorzystuje przywilej pozwalający mi na maksymalnie 50% nieobecności na danych przedmiotach, więc to nie zawsze jest tak, że od poniedziałku, do piątku na odpowiedź trzeba czekać dłużej).

 

Jak często wrzucam filmy:

Filmy wrzucam (w miarę możliwości oczywiście) w raz w tygodniu, o godzinie 10:00. Rzadko. Zwłaszcza jak na standardy naszego polskiegu YouTube'a, na którym część twórców potrafi wrzucić pięć filmów w ciągu jednego dnia. To, że pojawiają się one tylko raz w tygodniu spowodowane jest kilkoma czynnikami, ale w dużym skrócie wyznaję zasadę "Quality not Quantity". Przede wszystkim, YouTube to nie moje jedyne zajęcie. Na co dzień jestem zwyczajnym uczniem liceum ogólnokształcącego w Krakowie, który uczęszcza do klasy o profilu Mat-Fiz-Inf. To sprawia, że mój czas jest nieco ograniczony, bo w połączeniu z dojazdami do szkoły, średnio spędzam poza domem od ośmiu, do jedenastu godzin. A przecież trzeba jeszcze kiedyś spać, czy okazjonalnie, od święta, się czegoś pouczyć prawda? Druga sprawa to czas produkcji takiego filmu. Średnio zajmuje mi to trzy dni (gdyby nie szkoła zajmowałoby mi to pewnie dwa). W ciagu pierwszego wpadam na jakiś konkretny temat, a następnie piszę o nim tekst. W ciągu drugiego, w zależności od tego czy temat przeze mnie podjęty jest rozgległy, czy nie, albo kończę pisać tekst i potem go nagrywam, albo od razu go nagrywam, a następnie montuje swój głos, poprzez wycięcie nieudanych fragmentów nagrania (których potrafi być sporo, czasem nagranie 25 minutowego odcinka tak jak chce zajmuje mi ponad półtorej godziny). W ciągu trzeciego natomiast nagrywam wszystkie potrzebne mi materiały wideo, montuję to wszystko, przygotowuje opis filmu, miniaturki itp., a następnie wysyłam całość na YouTube, tak by mogło się to opublikować rankiem nastepnego dnia.

 

Na co przeznaczę zebrane pieniądze:

Aktualnie zbierane przeze mnie pieniądze poświęcę na polepszenie jakości audio na moim kanale. Już teraz uważam, że jest ona niczego sobie, natomiast w wakacje mam plany zacząć streamować Wiedźmina (prowadzić transmisję na żywo), a do tego mój mikrofon już się nie będzie nadawał. W tym momencie używam Samsona C01-u, mikrofonu pojemnościowego, a te mają to do siebie, że są niezwykle czułe. C01-u to do tego raczej budżetowe rozwiązanie, bardzo dobre na start. Audio nagrane przez niego (oczywiście przed obróbką) zawiera sporo szumów, a te byłyby bardzo niemile widziane podczas transmisji na żywo, dlatego moim celem jest kupienie łącznie pięciu rzeczy, które pozwolą mi przejść na nieco wyższy poziom. O to lista moich prawdopodobnych zakupów (bo nie twierdzę, że po drodzę na natrafię na coś lepszego):

 

1.) Przede wszystkim będzie to mikrofon RODE Procaster - mikrofon dynamiczny, generujący niezwykle mało szumów, ale co ważniejsze, nie zbierający aż tylu dźwięków otoczenia. Mikrofony pojemnościowe są niezwykle czułe, te lepsze z nich nagrywałyby pewnie dźwięk silników samolotu startującego 25 km ode mnie (oczywiście jest to spore wyolbrzymienie, ale rozumiecie o co chodzi). To sprawia, że podczas nagrywania bardzo często muszę poczekać aż ktoś przejdzie obok mojego pokoju, bo wiem, że inaczej jego kroki będzie bardzo wyraźnie słychać na nagraniu. Mikrofony dynamiczne natomiast są dość toporne, by było nas dobrze słychać trzeba mówić do takich najdalej z odległości 20 cm. To rozwiązałoby większość moich problemów. Pojemnościówki nadają się do dobrze wyciszonych studiów nagrań. Dynamiki z kolei do np. do radia, w którym ważna jest jakość dźwięku, ale jednocześnie nie chcemy słyszeć jak ktoś w pokoju obok przekłada kartki, czy siada na swoim skrzypiącym krześle.

 

2.) Następna rzecz to RODE PSA1 - ramię mikrofonowe, które pozwoli mi przymocować do siebie wyżej opisany mikrofon. Procaster charakteryzuje się też tym, że jest niezwykle ciężki i naprawdę, mało który statyw jest w stanie go stabilnie trzymać, więc tańsze rozwiązania definitywnie nie wchodzą w grę.

 

3.) Kolejna rzecz to RODE PSM1 - koszyk antywstrząsowy, dzięki któremu do mikrofonu nie będą docierały żadne drgania powodowane przez moją klawiaturę mechaniczną, czy też nawet i myszkę. A skoro nie będą docierały, to mikrofon nie będzie ich też wyłapywał, a to pozwoli pozbyć się niepożądanych dźwięków.

 

4.) Następną rzeczą jest RODE WS2 - Pop filtr. Gdy mówimy do mikrofonu z bardzo bliska, to wszelkie związku wybuchowe, takie jak "p", "b" itp., są przez niego bardzo głośno nagrywane. Głównie dlatego, że podczas wymawiania tych głosek wyrzucamy przed siebie strumień powietrza, który uderzając o mikrofon zwyczajnie daje o sobie znać. Rozwiązaniem niestety nie jest oddalenie się od takiego mikrofonu, bo jak wspomniałem wcześniej Procaster jest mikrofonem dynamicznym, a do niego trzeba mówić z bliska. Pop filtr pozwala wyeliminować ten problem.

 

5.) I ostatnią rzeczą jest Focusrite Scarlett 8i6 - interfejs audio. Procaster to mikrofon, który podłącza się przez złącze XLR, a takiego nie ma w komputerze. Potrzebny jest więc interfejs audio, czyli w dużym uproszczeniu, rozbudowana karta dźwiękowa, którą wszyscy z nas mają w swoich komputerach, który pozwoli na podłączenie takiego mikrofonu bez żadnych strat na jakości przesyłanego audio. Ci bardziej obeznani z was mogą się zastanawiać dlaczego wybrałem akurat model 8i6, a nie tańsze modele takie jak SOLO, 2i2, czy 2i4. Scarlett 8i6 to interfejs, który posiada spory "gain range" na wyjściu mikrofonowym, konkretniej +60dB, czyli tyle ile potrzebuje Procaster by działać w pełni swoich możliwości. Tak naprawdę minimum jakie powinien mieć taki interfejs dla tego mikrofonu to +56dB, czyli tyle ile ma tańszy o 300 zł model 2i4, z tym, że jest to minimum jak powiedziałem, a ja wolę mieć odrobinę w zapasie - tak na wszelki wypadek, by kiedyś w przypadku wymiany tego mikrofonu na jeszcze lepszy nie musieć znowu wymieniać także i interfejsu audio.

 

Całość kosztuje ok. 2400zł, więc jak na moją kieszień - niemało, dlatego za wszelką pomoc będę po stokroć wdzięczny.

 

Podziękowania:

Kończąc już, za wszelkie wsparcie jestem ogromnie wdzięczny i możecie być pewni, że pieniądze, które mi podarujecie na 100% nie zostaną wyrzucone przeze mnie w błoto. W przyszłości planuję stworzyć dla siebie małe studio nagraniowe, ale to temat do omówienia przy zupełnie innej okazji. Pozdrawiam! ;)