Według skandynawskich badań z 2012 roku, dzieci, które we wczesnym wieku nawiązują z naturą bliską relację, potem o nią dbają. Stąd wzięła się misja Dzikoprzygód i mój zawód.
Cześć! Z tej strony Aneta Chmielińska – pedagożka leśna w Dzikoprzygodach i autorka książki „Dzikie Opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury”.
Od 100 odcinków podcastu, co piątek nurkuję z Wami w tajemnice natury. Wspólnie dowiadujemy się dlaczego kowale tramwajarze łączą się w pary, czemu przechodzi nas prąd, gdy uderzymy się w łokieć i dlaczego wrzos lubi ogień. Wszystko po to, by zakochiwać Was w naturze - tej małej i dużej. Bo wierzę w to, że każdy z nas dba o to, co kocha. I jeśli pokochamy naturę, to już wkrótce wyrośnie nam świetne pokolenie, które będzie się chciało o nią troszczyć.
Wszystkie odcinki podcastu - znajdziesz na przykład na Spreakerze

W podcastach, staram się przekazać, że:
- natura zawsze jest ciekawa i pełna tajemnic. Nawet ta bliska i najbardziej zwykła - wystarczy, że przyjrzymy się jej wystarczająco blisko. I co ciekawe - wszystko jest w niej ze sobą połączone. My też jesteśmy jej częścią, bo sami jesteśmy jednymi ze zwierząt.
- nauka jest świetna, a pytania nigdy nie są głupie. To właśnie one budują naszą ciekawość i sprawiają, że wciągamy wiedzę, jak odkurzacz. Nie ma złych pytań - zwłaszcza, gdy szukanie na nie odpowiedzi integruje całą rodzinę!
- jakościowa kultura należy się także dzieciom - dlatego zawsze staram się zwracać do Was z szacunkiem, dbać o dobór dźwięków i tworzyć podcasty, które nie będą brzmiały infantylnie.
- przygodowi są nie tylko chłopcy, ale i dziewczyny - dlatego używam też żeńskich form gramatycznych i odcinki na zmianę kieruję raz do chłopców, raz do dziewczynek
- warto dbać o poprawność językową - poznawać nowe słowa, akcentować je tak jak trzeba i od czasu do czasu użyć jakiejś intrygującej naukowej nazwy. Staram się w podcaście dbać o piękny język, by właśnie nim posługiwały się Twoje dzieci.
- z czułością staram się podejść też do Ciebie rodzicu - by podcast był ciekawy także dla Ciebie. I by wspierać Cię w rodzicielstwie pełnym przygody, ciekawości i radości ze spędzania czasu razem.

DZIĘKI WSPARCIU DZIKOPRZYGÓD NA PATRONITE
podcast może istnieć i się rozwijać. Zobacz co udało mi się zrobić w ciągu pierwszego roku na Patronite:
- Kupiłam dostęp do kursu wokalnego – by brzmieć w podcaście jeszcze lepiej (posłuchaj tego i tego odcinka, by zobaczyć różnicę!)
- Kupiłam lepszy sprzęt do nagrywania - mikrofon i przesłonę „dragon pad”
- Zainwestowałam w cotygodniowe lekcje z native speakerem, by…
- Powstał podcast po angielsku – Wildventures – tales about nature. Odcinki powstają co tydzień od kwietnia 2022 roku. Sprawdź je tutaj.
- Kupiłam książki do researchu – by napisać drugą część Dzikich Opowieści. Tym razem – o górach! A jeśli nie znasz pierwszej, to jest ona tu - "Dzikie Opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury."
- Nagrałam audiobooka pierwszej książki - właśnie trwa jego profesjonalny montaż.
- Byłam na dwóch wyjazdach researchowych do książki – geologicznym, pełnym wiedzy o minerałach, a także zimowym biwaku Wintercamp – na temat zimowej turystyki górskiej.
- Zrezygnowałam z dodatkowej pracy, która pozwalała mi się utrzymać i poświęciłam się pracy wyłącznie w Dzikoprzygodach.
PODCAST ROKU 2021
Twoje wsparcie sprawia, że mogę się podcastowo rozwijać i tworzyć coraz lepsze treści, które doceniają także eksperci.
Dzięki temu, w listopadzie 2021 roku Dzikoprzygody dostały nagrodę Podcastu Roku za:
"Intymność, wrażliwość i umiejętność zaszczepiania pasji do natury w każdym wieku, świetne opanowanie monologowania jako najtrudniejszej formy do poprowadzenia w podcaście, z zachowaniem przy tym zdolności dialogowania ze słuchaczem."



Co z Dzikoprzygodami w przyszłości?
- Dalej powstają odcinki polskiego podcastu Dzikoprzygody - co tydzień jeden. Czyli 52 odcinki w roku. Dodatkowo Patroni otrzymują raz w miesiącu bonusowy odcinek, co składa się na dodatkowe 12 odcinków.
- Co tydzień powstaje też odcinek angielskiej wersji podcastu, czyli Wildventures - tales about nature. Rok 2022 planuję zamknąć na 32 gotowych odcinkach po angielsku.
- Zimą 2022 roku planowana jest premiera drugiej części książki "Dzikie Opowieści - tym razem o górach.
- Na przełomie roku powinniśmy skończyć też pracę nad audiobookiem pierwszej części Dzikich Opowieści.
- Na jesień i zimę 2022 roku a także wiosnę 2023 planowana jest praca nad książką fabularną - od początku pisaną we współpracy z ilustratorem.
- Maj-październik 2023 to czas wędrówki szlakiem Pacific Crest Trail - od granicy Meksyku do Kanady - przez dziką naturę Stanów Zjednoczonych. 2650 mil czyli 4 260 kilometrów. Tutaj także książka jest w planach. I podcasty - o ile pozwoli na to dostęp do prądu :)
