Avatar użytkownika

KANAŁ HISTORYCZNY Adama Sikorskiego

52
patronów
1 590 
miesięcznie
2 730 
łącznie
52
patronów
1 590 zł 2 730 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

Obrazek progu
10 zł miesięcznie
Masz wolną dyszkę i zdecydowałeś się ją przeznaczyć na wsparcie naszych treści? Nie ma dla nas większego komplementu! Dziękujemy Ci, że nie tylko nas oglądasz, ale także chcesz nas wesprzeć! Dodatkowo Twoje imię/nick jako Patronat będziemy umieszczać na końcu każdego naszego materiału w danym miesiącu.
Obrazek progu
20 zł miesięcznie
Masz wolne dwie dyszki i zdecydowałeś się je przeznaczyć na wsparcie naszych treści? Dla nas to cały świat! Oficjalnie zostajesz naszym patronem. Oprócz całej oferty z poprzedniego progu, zapraszamy Cię do naszej rodziny na Facebooku. Tutaj, oprócz zwyczajowych informacji na temat tego, co robimy i bonusowych krótkich materiałów z naszych nagrań, chcemy stworzyć przestrzeń dla prawdziwych fanów tego kanału.
Obrazek progu
50 zł miesięcznie
Te pieniądze można by przeznaczyć na bilet do kina, ale zamiast tego chcesz wesprzeć nasz Kanał Historyczny. Brak nam słów. Dla nas to naprawdę ogromne wsparcie. Oprócz bonusów z poprzednich progów, dodatkowo otrzymasz od nas elektroniczny certyfikat imienny, potwierdzający wszem i wobec, że jesteś naszym Patronem!
Obrazek progu
100 zł miesięcznie
To bardzo poważna kwota, która realnie wpływa na sprawne funkcjonowanie naszego kanału - to niemal jak mecenat! Dlatego będziemy wdzięczni za Twoje wsparcie. Oprócz bonusów z poprzednich progów, dodatkowo jako wyraz naszej wdzięczności, otrzymasz od nas płytę DVD z jednym z archiwalnych odcinków programu pt. „Ocalić od zapomnienia” z oryginalnym autografem Adama Sikorskiego. Płytki będą wysyłane do momentu wyczerpania zapasów.
Ale to nie koniec korzyści.
I teraz prawdziwa bomba! Minimum raz na kwartał zostaniesz zaproszony na rozmowę online z Adamem Sikorskim, innymi patronami oraz twórcami naszego Kanału. Będziemy się starali, żeby transmisje i spotkania z Tobą odbywały się w ramach kręconych przez nas planów zdjęciowych. To będzie wyjątkowa chwila by podzielić się z naszymi przyjaciółmi tym co się aktualnie dzieje na Kanale i poznać Twoją opinię!
Obrazek progu
200 zł miesięcznie
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poświęcić dużo czasu na realizację filmów. Dzięki Tobie możemy skompletować niezbędne materiały (książki, archiwalia, przedmioty) i realizować nasze odcinki. Twoje wsparcie pomaga nam również zbliżyć się do naszego wymarzonego celu, jakim jest realizacja odcinków poza granicami naszego kraju. Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć nas tą kwotą, oprócz bonusów z poprzednich progów, otrzyma TRZY płyty DVD z archiwalnymi odcinkami programu pt. „Ocalić od zapomnienia” z oryginalnym autografem Adama Sikorskiego. Płytki będą wysyłane do momentu wyczerpania zapasów.
Obrazek progu
500 zł miesięcznie
Jesteś prawdziwym Mecenasem - spowodowałeś, że nasze materiały są na jak najwyższym poziomie, nasze poświęcenie w realizacji odcinków całkowite, a satysfakcja z ukończonego dzieła - pełna. W ramach nagrody zostaniesz Mecenasem odcinka, a Twoje dane osobowe/pseudonim pojawią się na początku filmu. Dodatkowo, jako wyraz naszej wdzięczności oprócz bonusów z poprzednich progów, dodatkowo otrzymasz kubek i oficjalną naszywkę Kanału.
Obrazek progu
2000 zł miesięcznie
To już Kosmos - osoby, które dokonają wpłaty tej kwoty mogą liczyć na - Szczególne podziękowania: Logo swojej firmy lub imię i nazwisko pojawią się na początku oraz w napisach końcowych filmu w sekcji: szczególne podziękowania. Oprócz tego oczywiście skumulowane bonusy z poprzednich progów oraz zaproszenie od Adama Sikorskiego na plan zdjęciowy, w uzgodnionym z Tobą terminie!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora KANAŁ HISTORYCZNY Adama Sikorskiego w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Adam Sikorski - Niestrudzony tropiciel historii. Twórca kultowego programu TVP "Było nie minęło". Aktualnie twórca autorskiego Kanału Historycznego Adama Sikorskiego na platformie YouTube
www.youtube.com/@KanalHistorycznyAdamaS

 

Opis zrzutki

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe dla projektów filmowych redaktora Adama Sikorskiego, twórcy programu "Było... nie minęło", który był emitowany przez dwie dekady na antenie Telewizji Polskiej. Adam Sikorski jest zaangażowany w tworzenie filmów historycznych od ponad 30 lat, które mają na celu poszerzenie wiedzy historycznej o polskiej historii, często zapomnianej.

Tworzenie projektów filmowych to ogrom pracy, czasu i nakładu finansowego. Produkcje Adama Sikorskiego są ambitnymi przedsięwzięciami, wiążącymi się z dużymi kosztami, takimi jak produkcja, montaż, muzyka, dźwięk i inne aspekty postprodukcji. Dlatego prosimy o dobrowolne wsparcie finansowe, które pomoże mu rozwijać kolejne produkcje filmowe. Wszelkie wpłaty, zarówno jednorazowe, jak i regularne, będą mile widziane. Wsparcie finansowe pomoże w rozwoju jego nowego projektu jaki jest kanał internetowy na platformie YouTube o nazwie "KANAŁ HISTORYCZNY Adama Sikorskiego". Dziękujemy za każdą złotówkę wsparcia.

 

Od Autora

Być może niektórzy zastanawiają się, czy kolejny historyczny dokument ma sens, biorąc pod uwagę bogatą już historię filmów i reportaży opowiadających o burzliwych czasach naszego państwa. Odpowiedź jest jednak prosta. Dopóki istnieją jeszcze nieodkryte fakty, dopóki możemy rzucić nowe światło na znane już wydarzenia, dopóty istnieje sens i potrzeba tworzenia takich produkcji. To nie tylko potrzeba dzisiejszego społeczeństwa, ale także dług względem tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolności i Polski, często ginąc bez śladu w tamtych burzliwych dniach. Dzisiaj jesteśmy im winni pamięć i prawdę.

 

Dlaczego zbiórka

Po naszych doświadczeniach z produkcją programu "Było nie minęło" oraz kilku innych projektów filmowych, zdajemy sobie sprawę, że szanse na znalezienie wsparcia w tradycyjnych źródłach finansowania, takich jak stacje telewizyjne, fundusze filmowe czy ministerstwo kultury, są obecnie bardzo ograniczone, by nie powiedzieć, że praktycznie zerowe. Produkcje filmowe o charakterze historycznym rzadko są finansowane ze środków publicznych, z wyjątkiem bardzo nielicznych przypadków. W związku z tym, coraz więcej twórców decyduje się na szukanie alternatywnych źródeł finansowania, takich jak społeczne zbiórki.

Wiele projektów filmowych, niezależnie od ich tematyki, odniosło znaczne sukcesy dzięki wsparciu społecznemu. Dlatego teraz, zainspirowani osobami, które już skorzystały z tego typu finansowania, postanowiliśmy podjąć próbę pozyskania społecznego wsparcia, kierując się bezpośrednio do fanów twórczości Adama Sikorskiego, jak również do szerszej publiczności.

 

Nasze Plany i Projekty

Na co zbieramy to bardzo ważne pytanie. Autor ma wiele pomysłów na tworzenie nietuzinkowych reportaży historycznych, lecz jeden z nich jest wyjątkowy pod wieloma względami. Autor postanowił zatytułować go „Gen Leonarda” a jakimi pobudkami kierował się tworząc ten tytuł możecie przeczytać poniżej.

 

 

"Gen Leonarda" to wyjątkowy segment osobowości, rzadko nadawany przez Stwórcę, lecz wszystkie osoby obdarzone nim mają zdolność dostrzegania rozwiązań tam, gdzie inni ich nie widzą, oraz wychodzenia poza krąg zniewalającego pojęcia "nie możliwe". Opatrzność, jakby chcąc rekompensować Polsce zapaść po ponad stuletniej niewoli, hojną ręką obdarzyła nas Genem Leonarda.

Opowieść ta rozpoczyna się w kolejnym pokoleniu po Powstaniu Styczniowym. Rodziny starannie trzymały swoich potomków z dala od nieuchronnego narodowego konfliktu, wysyłając ich na studia za granicę, najczęściej na kierunki inżynierskie. Po powrocie, uzbrojeni w nową wiedzę, stali się częścią odradzającej się Polski. To była niezwykła szansa dla młodych ludzi, gdyż Polska stanowiła prawdziwą pustynię gospodarczą, gotową na zapisanie na nowo.

Najważniejszym aspektem było jednak ogromne zaangażowanie patriotyczne, które popychało ich do wyzwań i sprawiał, że każde działanie miało osobisty sens. Ich wysiłki przyniosły imponujące owoce w latach trzydziestych, zwłaszcza w sektorze przemysłowym, gdzie ich innowacyjność i jakość produktów otworzyły drzwi na światowe rynki.

Niestety, wojna zatrzymała wiele z tych obiecujących karier, ale nie przekreśliła ich całkowicie. Ci, którzy przeżyli, znaleźli swoje miejsce na obczyźnie, pracując nadal w swoich ukochanych dziedzinach, ale z dala od Polski. Mimo że świat rozcięła Żelazna Kurtyna, dla wielu nie było już drogi powrotu. Ich historia została często zatarta z naszej pamięci, a oni sami zostali zapomniani, pozostawiając nas z poczuciem długu wobec ich dziedzictwa.

Tak więc, głównym przesłaniem serii filmów dokumentalnych "Gen Leonarda" jest przywołanie pamięci o tych wybitnych jednostkach i ich niezwykłych dokonaniach, które na zawsze pozostaną w historii Polski.

 

Ciekawostki o Autorze

Dziś nazwisko Adama Sikorskiego jest znane szerokiemu gronu osób, głównie za sprawą cykli dokumentalno-historycznych emitowanych od kilku lat w TVP. Jest postrzegany jako pasjonat historii, poszukiwacz prawdy o wydarzeniach z polskiej przeszłości, posiadający ogromną wiedzę w tej dziedzinie. Choć dla wielu jest jedynie twarzą widoczną w telewizyjnym świetle, w rzeczywistości jest osobą pewną siebie, inteligentną, spokojną i opanowaną, którą w chwilach wytchnienia można zobaczyć z książką lub czasopismem zawierającym treści historyczne.

Czy ktoś mógłby sobie wyobrazić Adama Sikorskiego jako miłośnika sportów ekstremalnych czy też poetę, snującego refleksje nad życiem i ubierającego je w teksty piosenek? Może wydawać się to absurdalne, ale Adam Sikorski potrafi zaskoczyć znacznie bardziej, niż się spodziewamy. Zacznijmy od prostych faktów, które możemy łatwo znaleźć.

Adam Sikorski to wybitny historyk, dokumentalista i absolwent UMCS w Lublinie, specjalizujący się w historii najnowszej. Jego głównym obszarem zainteresowań są dzieje polskiego żołnierza w ostatniej wojnie, partyzantka oraz ruch oporu przeciwko komunizmowi. Jest autorem wielu cykli programowych, takich jak „Ocalić od zapomnienia”, „Było…nie minęło” czy „Z Archiwum IPN”, emitowanych przez różne stacje telewizyjne. Programy te nie tylko przyczyniły się do gromadzenia relacji i badań nad mniej znaczącymi wątkami historii, ale także inicjowały współpracę z ruchami poszukiwaczy, grupami rekonstrukcji historycznej oraz lokalnymi badaczami. Jego praca pozostawia trwałe ślady w postaci pomników wzniesionych na trasach reporterskich oraz interesujących kolekcji muzealnych. Ponadto, Adam Sikorski jest również cenionym scenarzystą filmów dokumentalnych, takich jak „Powstanie Zamojskie” czy „Wielki Plan”, które zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych. Mimo swojego skromnego podejścia do życia i pracy, jego pasja i zaangażowanie są inspiracją dla wielu. A choć rzadko mówi o sobie, bliższe poznanie jego osoby pozwala odkryć fascynujące szczegóły i inspirującą historię życia.

Adam Sikorski jest osobą niezwykle barwną i fascynującą, a najlepsze informacje o nim można uzyskać od tych, którzy mieli z nim kontakt. Polecamy Portal Historii Ożywionej - dobroni, gdzie znajdziecie relacje osób, które znały Sikorskiego od dawna, nawet współpracując z nim. Opisywane są tam jego początki pracy po studiach w Radio Lublin w trudnych czasach PRL-u, pierwsze autorskie audycje, jak również pasja do rajdów samochodowych. Wspomina się także jego współpracę z Budką Suflera i jak to się zaczęło. Autorzy nazywają Sikorskiego "człowiekiem-instytucją wielopłaszczyznową", co najlepiej oddaje jego wszechstronność i znaczenie. Wypowiedzi na jego temat są pełne szacunku i podziwu:
 

„Fascynat historii, tropiciel zagadek i zapomnianych zdarzeń, ludzi i ich losów. Orędownik pamięci narodowej, człowiek, który wspiera każdego, kto robi coś dobrego dla historii Polski, bez patosu i sztucznych póz, a dla utrwalania pamięci o naszych polskich bohaterach oddających życie za Ojczyznę […]. Osoba, która kładła podwaliny pod przywracanie pamięci i utrwalanie jej. Osoba, która ma dar rozmawiania z innymi i przekonywania ich. A za razem osoba, za którą ciężko jest nadążyć tematycznie w rozmowie.[…]. Facet ma zawsze wszystko w głowie![…]. Osoba, która musi pozostawać w naszych sercach i pamięci za to, co robiła i robi!”

Sam Adam Sikorski napisał niegdyś o sobie: nie daj Bóg, nawet w domu nie daję się zamknąć, jestem człowiekiem przestrzeni otwartych, bardzo niechętnie się podporządkowuję, bardzo niechętnie daję się szufladkować, ponieważ uważam, że istnienie to jest codzienna przygoda - jutro, pojutrze musi być inne od wczoraj, jeżeli co przypomina młynek, modlitewnik lub katarynkę to jest to…, to jest po prostu pewien typ wrażliwości nakierowanej na świat, na historię, na los mojego bohatera...”

To wyznanie jest prawdziwe i nadal aktualne. A miał on z pewnością na myśli polskiego bohatera, bo w jego przekonaniu, gdzie na świecie znajdziesz większych. A pamięć o jego losie nigdy nie zaginie, m.in. dzięki takiemu człowiekowi jak Adam Sikorski, którego życiową pasję śmiało możemy określić mianem misji, bo…..

… Dobrze, że jest Ktoś, kto chce opowiedzieć nam o tym, co było…

… Dobrze, że jest Ktoś, kto chce sprawić, by nie minęło…

 

PROLOG - Cykl reportaży z życiorysu autora -Zainteresowania poezją i literaturą

 

PROLOG - Cykl reportaży z życiorysu autora - Zainteresowania motoryzacją i lotnictwem
 
 

Ku pamięci przyjaciela - Historia powstania słów do wielkiego hitu Budki Suflera - "Cień wielkiej góry"

 

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora KANAŁ HISTORYCZNY Adama Sikorskiego już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Krzysztof Zaleski
Krzysztof Zaleski
20 zł
Jan Kwiatkowski
Jan Kwiatkowski
50 zł
Wojciech Tkaczyk
Wojciech Tkaczyk
50 zł
Michał Bielak
Michał Bielak
10 zł
Piotr Leczowicz
Piotr Leczowicz
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.