Avatar użytkownika

Aleksandra Pakuła

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Jestem trenerką etykiety i od ponad 4 lat wiedzę z zakresu dobrych manier propaguje także w Internecie. Udowadniam, że elegancja nie musi być nudna, lecz może stać się znakiem rozpoznawczym tak osoby, jak i marki.

Dzień dobry!

Nazywam się Aleksandra Pakuła i jestem założycielką Instytutu Etykiety.

Bardzo się cieszę, że mogę Cię tutaj gościć! To tylko jedno z miejsc w internecie, w których możesz mnie spotkać, ale jedyne, w którym skupiam się bardziej na mówieniu o sobie, niż na nauce dobrych manier. Postaram się wyjaśnić Ci tym razem nie to, dlaczego nie zaczynamy maili od witam, ale to, dlaczego ja się tym w ogóle zajmuję.

Jak to wszystko się zaczęło?

Bądźmy ze sobą szczere - podjęcie decyzji o tym, że w latach 20. XXI wieku będę zajmowała się uczeniem ludzi zasad dobrych manier, było dość odważnym (o ile nie utopijnym) krokiem. Gdy w 2017 roku zamieściłam na swoim blogu pierwszy tekst o dobrych manierach, nie przypuszczałam zresztą, że kogokolwiek to zainteresuje. A jednak - savoir-vivre okazał się strzałem w dziesiątkę, pozwalając mi realizować niespełnione i niewypowiedziane marzenie o byciu nauczycielką.

Savoir-vivre zaczął mnie interesować w 2014 roku. Jako studenta dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Warszawskiego musiałam zaliczyć zajęcia z przedmiotu nazwanego Etykietą językową. Nie będę kłamała - szczególnie porywająco ta nazwa nie brzmiała. Po pierwszych 10 minutach zajęć prowadzonych przez profesor Małgorzatę Marcjanik wiedziałam jednak, że chcę o tej tajemniczej etykiecie wiedzieć więcej i więcej i więcej. Od czasu tych pierwszych zajęć dosłownie pochłaniałam książki poświęcone tematowi dobrych manier. Polska literatura szybko mi się skończyła, więc zabrałam się za tę w języku angielskim i - niekiedy - francuskim. Tak z dnia na dzień, miesiąca na miesiąc i roku na rok stawałam się edukatorką, która podczas spotkań ze znajomymi opowiadał o precedencji, zachowaniu przy stole i zasadach dress codu. Moi bliscy szybko pewnie mieliby mnie dość, jednak pojawiła się pewna (nie)szczęśliwa okoliczność - wyrzucono mnie z pracy. Szukając więc dla siebie zajęcia między jedną rozmową kwalifikacyjną a drugą, postanowiłam zacząć blogować i jakimś cudem przez kolejne lata mi się to nie znudziło.

WYSŁUCHAJ ROZMOWY, DO KTÓREJ ZAPROSIŁA MNIE KAMILA KALIŃCZAK W PODCAŚCIE WYSOKIE OBCASY - KLIKNIJ TUTAJ

Dziś mam to szczęście, że prowadzę jednego z najpopularniejszych w Polsce blogów poświęconych tematowi etykiety, dynamicznie rosnący kanał na YouTube i moją prawdziwą dumę - Instagram, który stał się właściwie moim znakiem rozpoznawczym. Zostałam głosem młodego pokolenia, który tłumaczy, że savoir-vivre wcale nie musi być sztywny i nudny, a może pomagać czuć się pewnie w każdej sytuacji!

Dlaczego Patronite?

Ostatni rok jest dla mnie czasem wielkich zmian i ogromnych wyzwań. Sięgam coraz wyżej, dzieląc się swoją filozofią życia, ułatwiając przy tym życie innym. Działam w wielu miejscach, poświęcając temu dosłownie każdą (nie)wolną chwilę. Niestety, nie za wszystko można zapłacić czasem. Im więcej robię, tym więcej to kosztuje. By móc rozwijać swoją działalność, potrzebuję Waszego wsparcia. Obiecuję, nie zawiodę i odwdzięczę się:

  • regularnym publikowaniem filmów na moim kanale, które będą pojawiały się nie rzadziej niż raz w tygodniu,
  • regularnym publikowaniem postów na moim blogu - idąc za ciosem, raz w tygodniu,
  • aktywnym prowadzeniem grupy na Facebooku SAVOIR-VIVRE - MERYTORYCZNIE O ETYKIECIE, która stanie się dosłownie savoir-vivre'owym pogotowiem, które pomoże Wam w opresyjnych sytuacjach.

Marzę, o robieniu rzeczy wielkich. Chcę, by elegancja zastąpiła bylejakość, a bycie po prostu miłym stało się czymś bardziej atrakcyjnym niż źle rozumiała asertywność. 

Specjalnie dla PATRONÓW

Wasze wsparcie zasługuje na szczególne podziękowanie. Poza treściami, dzięki którym będę realizowała swoją misję edukacyjną, dla osób, które będą moim wsparciem, przygotuję znacznie więcej!

  • Poprowadzę darmowe webinary dla PATRONÓW, podczas których będę dzieliła się najlepszą wiedzą.
  • Pokażę moją pracę za kulisami.
  • Umieszczę imiona i nazwiska PATRONÓW w specjalnej karcie na na końcu każdego filmu.
  • Z przyjemnością będę świętowała urodziny każdego z PATRONÓW. Jeśli zechcesz podać mi swoją datę urodzenia, z radością prześlę Ci kartkę z życzeniami!
  • Odwiedzę Twoją skrzynkę mailową ze specjalnym newsletterem dedykowanym właśnie PATRONOM - wiedza prosto do skrzynki,
  • Zaproponuję Ci kontakt 1 na 1 - PATRONI otrzymają specjalny adres mailowy, na który będą mogli przesyłać zapytania, a ja będę odpowiadała na nie jak najszybciej, nie później niż w ciągu 24 godzin.

Spójrz na kartę progów - tam dowiesz się wszystkich szczegółów!

Co dalej?

Chcę pokazać Wam, jak wygląda etykieta na całym świecie, uwzględniając różnice religijne i kulturowe.

Byłabym bardzo szczęśliwa, gdybym mogła rozmawiać z dyplomatami, którzy opowiedzą nam swoje historie i odkryją przed nami tajniki swojej pracy. 

Pragnę dostarczać Wam także coraz lepszą jakość przekazywanych treści, więc wśród celów do osiągnięcia jest także pomoc profesjonalistów i lepszy sprzęt - teraz wszystko robię sama, ale najlepiej, jak tylko potrafię.