Zbiórka została zakończona. Dziękujemy wszystkim za wpłaty.
Patronite nie pobiera prowizji od zbiórek
Szanowni Państwo!
Od dwudziestu lat wspaniali muzycy prezentują i przybliżają lidzbarskiej publiczności arcydzieła mistrzów renesansu, baroku i klasycyzmu. Organizowane przez nas wydarzenie wpisało się na stałe w ofertę kulturalną regionu i co roku na przełomie lipca i sierpnia dostarcza odbiorcom niezapomnianych wrażeń. Dwudziesty rok istnienia festiwalu skłaniają do refleksji nad historią naszej obecności na Warmii oraz prowokują pytania o potencjalne drogi rozwoju. W roku 2004, kiedy wraz z gronem pomocnych mi osób zaproponowałem organizację warsztatów muzyki dawnej w Lidzbarku Warmińskim, połączonych z serią koncertów, mój pomysł został przyjęty z niedowierzaniem. NIKT nie dawał wiary, że tzw. muzyka poważna może przyciągnąć do Zamku biskupów warmińskich publiczność w małym, choć pełnym uroku mieście.
A jednak stało się inaczej. Odpowiednia, choć nienachalna, reklama, a także charyzma artystów przyciągnęły na koncerty rzesze zainteresowanych lidzbarczan, a frekwencja przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Należy podkreślić, iż działo się to w czasie, gdy w Lidzbarku Warmińskim trudno było znaleźć dogodny hotel do zakwaterowania artystów, przedzamcze wyglądało zgoła inaczej niż obecnie, a Oranżeria Krasickiego nie przykuwała jeszcze uwagi przyjezdnych tak, jak dzieje się obecnie. I tak festiwal rozwijał się z roku na rok, a my, organizatorzy, ze zdumieniem podziwialiśmy zmieniającą się rzeczywistość naszego ulubionego miasta. Lidzbark Warmiński piękniał i udowadniał swoją wysoką pozycję wśród innych miejscowości regionu. Nasz festiwal zdobywał coraz większy prestiż w polskim środowisku muzycznym, a wkrótce zaczęło być o nim głośno także w innych krajach europejskich oraz USA, Brazylii, Japonii i Kanadzie.
Przez te wszystkie lata razem wzrastaliśmy, aż dotarliśmy do dnia dzisiejszego, kiedy to niezwykle doniosłe wydarzenia odbywają się właśnie w historycznej stolicy Warmii, a wobec festiwalu Varmia Musica stawiane są coraz bardziej ambitne wyzwania, zarówno artystyczne, jak i organizacyjne. Miejscem od początku najważniejszym dla festiwalu i warsztatów jest Zamek biskupów warmińskich, Oddział Muzeum Warmii i Mazur. Te historyczne mury, sale ze znakomitą akustyką, są nierozerwalną częścią naszych wspólnych sukcesów. Także twórcy wydarzenia, na których czele mam zaszczyt stać, ustawicznie podnoszą poprzeczkę. Jest to grono niezwykle ambitnych i pracowitych osób, które z miłości do muzyki i do Warmii gotowe są do wielkich poświęceń, aby tylko „Lidzbark” doszedł do skutku.
Festiwal Varmia Musica nie byłby tak unikatowy, gdyby nie wieloletnia przyjaźń ludzi, których łączą wspólna wizja, uczynność i nieustająca chęć tworzenia wyjątkowego wydarzenia w wyśmienitym towarzystwie.
Marek Niewiedział
Trwa ładowanie...