Avatar użytkownika

Cyngwajs

3
patronów
180 
miesięcznie
1 200 
łącznie
3
patronów
180 zł 1 200 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Symboliczne nawet wsparcie dodaje niezwykle dużo siły i wiary. Pokazuje twórcy, że jego starania nie giną w zalewie treści pompowanej przez media każdego dnia. Niezwykłym jest czuć, a co dopiero widzieć i pracować w oparciu o realne wsparcie. Dziękuję, a odwdzięczyć się mogę wspominając Państwa wkład w publikacjach na naszych platformach kontaktowych oraz chętnie wymienię się wiadomościami.
30 zł miesięcznie
Bardzo dziękuję i zapraszam raz w miesiącu na spotkanie przy syfonie pełnym kawy do "Cyngwajsa", a kto nie z Lublina i z Kozim Grodem się mija, otrzyma od nas pamiątkowy magnes drogą pocztową.
50 zł miesięcznie
Bardzo jest mi miło, proszę dać sobie podziękować syfonem dla dwojga i uroczym spotkaniem, które wesoło zaburzymy rozmowami oraz szczyptą dawnej likierowej elegancji! W "Cyngwajsie" rzecz jasna, umówionego dnia danego miesiąca, w najlepszych humorach! Komu Lublin daleki, temu postaramy się przybliżyć wysyłając poprzez pocztę przedruk mapy Lublina z 1931 roku z zaznaczonym "Cyngwajsem" oraz próbką naszej kawy, co by Państwo jednak do Lublina zawitali!
100 zł miesięcznie
Dziękuję, w ramach podzięki zapraszam na piękną celebrację kawową z likierami dla dwojga, podczas której poznają Państwo świat kawy od zupełnie innej strony. Różne aromaty, przyprawy przeniosą Was w czasie, a deserem podane likiery i ich historia sprawią, że wieczór będzie zdecydowanie za krótki.
Ci z Pańśtwa, którzy Lublin w oddali mają mogą liczyć, że wspomnimy o Was w naszych materiałach promocyjnych, że dostaniecie Państwo od Nas drogą pocztową co miesiąc pyszną paczkę ziaren naszej autorskiej kawy i wabiki, co by Wasz krok do Lublina się skierował!
500 zł miesięcznie
Muszą Państwo wiedzieć, że organizacja najprostszego wieczoru z żywą muzyką to mniej więcej takie koszta podstawowe. Każdy kto wspomoże nasze działania taką sumą może być pewny miejsca w pierwszym rzędzie na wybranym wydarzeniu oraz musi się przygotować na wspólny kieliszek szampana z artystami. Pragniemy, by poczuli się Państwo fundatorami sztuki i pozwolili "Cyngwajsowi" przenieść Was do niesamowitego świata przeszłości. Każdy kto pojawić się na koncercie nie zdoła lub nie jego w tym głowa, otrzyma od nas nagranie całości wydarzenia wykonane w wysokiej jakości obrazu i dźwięku ze specjalną dedykacją dla Patrona.
1000 zł miesięcznie
Wsparcia takiego rzędu mogą stanowić o przyszłości tego projektu. Im większa swoboda finansowa, tym lepsze efekty pracy oddawanej dla Państwa. Ciężko mi ująć myślą, że takie wsparcie jest możliwe. Odwdzięczyć się za to nie sposób, inaczej jak dążąc do tym piękniejszej realizacji zakładanych celów. Osoby, które wspomogą Nas w taki sposób mogą liczyć na to, że będziemy chcieli z nimi poważnie porozmawiać o ich motywach, a także poznać się bliżej, by stworzyć może coś jeszcze wspanialszego dla zachowania tej strony dziedzictwa.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Cyngwajs w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Miejsce z duszą i łapiące ducha! Tak, że siada wnet i słucha! Jak koncerty ludzie grają, po angielsku rozmawiają. Czasem w karty nawet trefl i z przeszłości ciągną blef! Żywym powód dobry dają, i na tańce zapraszają!

Od ponad roku realizuję projekt mający na celu przywrócenie żywej pamięci o dawnych mieszkańcach Lublina. Mieszkając w pożydowskiej kamienicy na skraju Starego Miasta codziennie ocieram się o duchy. Klatka schodowa, nieremontowana od 1867 roku nosi ślady i dobre, i złe, a dźwięk drewna przyprawia nieraz o dziwnej natury ciarki. Otoczony tym oraz całą masą wszystkiego innego co zaklętego ducha ma w sobie chłonąłem od dziecka historię. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie rozumiałem, że skoro tamtym ludziom ktoś brutalnie przerwał wszelkie plany, ja ze swoimi nie mogę dłużej czekać. Traf chciał, że obok kamienicy, w której mieszkam, stoi druga, narożna, i ma lokal od ulicy, na tym właśnie rogu. 

      

Przed oczami stanęła mi chwila wyjęta jakby z innego czasu, wymiaru. Ruch i zgiełk. Kopyta końskie. Dziwne głosy, czy zawołania. Dałem się ponieść wyobraźni. Stojąc przed drzwiami i patrząc na kartkę z napisem "Do wynajęcia" rysowało się wszystko bardzo ostro. Kawiarnia na rogu. Z wystrojem na lata 30. XX wieku. Będziemy parzyć kawę jak dawniej. I bawić ludzi, jak to dawniej czyniono. Pokażemy moment dnia lub wieczoru, ale ten dobry, nie zmierzający ku pożodze i zniszczeniu. Dosyć czasem już tej martyrologii. Dlaczego aż całe czasy musimy zwać "przedWOJENNE"? A czy ktoś pamięta śmiech tych ludzi, czy tylko płacz. A jeśli płacz ktoś pamiętał, to wolał zapomnieć. W Lublinie ludzie szybko zapomnieli o dawnych sąsiadach. Dziwią się niektórzy, inni boją widząc, że i w jidysz jest nasz szyld. 

W założeniach, samo przekroczenie progu "Cyngwajsa" ma działać jak wehikuł czasu. Niektórzy mówią, że w istocie tak jest. Dołożyliśmy do tego wielu starań, samemu tworząc od zera lub odnawiając meble pozyskiwane i gromadzone latami. Dekoracje i zdjęcia, kasa fiskalna i lampy naftowe, kilim na ścianie i barometr, radio jedno i drugie, a przede wszystkim syfony do kawy! Wszystko to przenosić ma i nieść najdalej jak się tylko da! Do dni zabawy i beztroski. Goszczenia się wielce eleganckiego, ale i dzikich tańców przy ostrych dźwiękach jazz bandu! Udało się. 

W toku ponad roku pracy udało się nam zbudować coś z niczego. Odkopać z gruzowisk dawnych dzielnic ułamek żywej kultury, którą chcemy przybliżać. Dlatego chociażby zorganizowaliśmy szereg wydarzeń muzycznych, dlatego kontynujemy starania i walczymy z różnymi trudnościami, bo wiemy, że to ma istotną wartość, całkowicie zapomnianą, a zwłaszcza wypaczoną wszędobylską śmiercią. I ktoś nas zauważył! The Guardian pisząc o Lublinie wspomniał o naszej kawiarni. Lokalne gazety, Kurier i Dziennik, dwukrotnie czerpały inspirację do swych artykułów z naszego istnienia. Do współpracy zapraszają nas Muzea i Instytucje Państwowe - uczestniczymy i z dumy kipimy! Miałem przyjemność pracować m.in. z: Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Ośrodek Brama Grodzka, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Stałe wydarzenia kulturalne realizowane w przestrzeni "Cyngwajs":

- kameralne koncerty w stylu lat 20. i 30. XX wieku przenoszące w czasie i przestrzeni;
- spotkania z rekonstruktorami historycznymi, podczas których widownia ma możliwość realnego zetknięcia się z przedmiotami towarzyszącymi ludziom, gdy pisała się historia;
- edukacyjne spotkania z językiem angielskim dla nieśmiałych realizowane wespół z entuzjastami edukacji;
- wydarzenia typu Jam Session dla młodych twórców w formie otwartej, ulicznej, w czasie których okoliczni sąsiedzi dołączają się na balkonach lub rozkładanych leżakach wyniesionych z domów;
- spotkania z żywą muzyką w weekendy dając tym samym miejsce do występów dla artystów, którzy w ciepłe dni grają na ulicy;
- sesje RPG prowadzone przez 'mistrzów gry' o tematyce literackiej, kryminalnej i historycznej;

Pomysłów jest dużo więcej! Możemy organizować wystawy, prelekcje, spotkania z autorami książek i publikacji! Możemy zacząć transmitować nasze koncerty, robić ich tym więcej, bo jest z kim - naprawdę w naszym kraju żyje bardzo wiele zdolnych osób! Możemy tym mocniej skupić się na warstwie kulturotwórczej, skoro przez rok udało się dokonać tak wiele piękna, to ile uda się stworzyć w następnych latach?

Do tego, by wznieść "Cyngwajs" jeszcze wyżej, by zapewnić mu trwałość i rozbłysk na jaki zasługuje, potrzebuje Państwa uwagi! Szkoda, by część kultury znikła znowu pod gruzami, tym razem trudów dnia codziennego. 

Wszystkie wydarzenia, które organizujemy są nieodpłatne dla widowni, każdy może do nas przyjść i czerpać z tworzonej tu kultury co mu tylko potrzeba! Chcemy dalej rozwijać się, popularyzować historię oraz dawać Państwu ten element, który z biegiem lat zanikł, pod tumanami kurzu opadł i czekał. 

To czego brakuje najbardziej to swobody finansowej, która gwarantować może zwiększenie mocy realizatorskiej dla projektu jakim jest "Cyngwajs".

Jeżeli chcą Państwo wspomóc ożywianie kultury, a także zapewnić jej trwałość bardzo proszę zapoznać się z możliwościami wsparcia.

Bardzo dziękuję, Krzysztof Twaróg, "Cyngwajs"

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Cyngwajs już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anna Prażmo
Anna Prażmo
50 zł
Marceli Walczyk
Marceli Walczyk
30 zł
Jeremi Jędruszczak
Jeremi Jędruszczak
100 zł
Malwina Majsak
Malwina Majsak
30 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.