Dział Zagraniczny

W Patronite od 02.07.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 9

liczba Patronów: 8

1195 patronów
17 415 zł miesięcznie
120 875 zł łącznie
Dział Zagraniczny to serwis o wydarzeniach na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele, albo wcale.

O Autorze

Nazywam się Maciej Okraszewski, jestem dziennikarzem i specjalizuję się w tematyce iberoamerykańskiej oraz przestępczości międzynarodowej.

W 2017 r. byłem nominowany do nagrody Grand Press w kategorii "Dziennikarstwo Specjalistyczne" za tekst „Gra w chińczyka” opublikowany w tygodniku "Polityka", gdzie wyjaśniałem jak azjatyckie mafie bukmacherskie zarabiają fortunę na ustawianiu wyników w najniższych ligach rozgrywek sportowych.

Pisuję regularnie dla tygodnika "Polityka", "Gazety Wyborczej", oraz Onetu (publikowałem również między innymi na łamach "Newsweeka", "Wprost", "National Geographic", czy "Le Monde diplomatique"), opowiadam też o Hiszpanii oraz Ameryce Łacińskiej na antenach radia Tok FM i Polskiego Radia, a także przed kamerami TVN24 i Polsat News.
 

Projekt logo: Karolina Parysz
Projekt logo: Karolina Parysz

Przez lata słyszałem w różnych redakcjach, że jakiś temat nie ma szans na publikację, bo "polskiego czytelnika to nie interesuje".

Nie chciałem w to wierzyć i w 2010 r. założyłem pod takim hasłem bloga Dział Zagraniczny, gdzie zacząłem pisać na tematy, które mnie wydawały się jak najbardziej interesujące, między innymi:

- dlaczego mieszkańcy pewnej karaibskiej wyspy nie chcą, żeby Robert de Niro pomógł im ją odbudować

- jak afrykańscy raperzy przeciwstawiają się dyktatorom

- czemu Salwador poprosił swoje obywatelki by przez następne dwa lata nie rodziły dzieci

- jak łamane są prawa pracowników japońskiej branży porno

- kim w rzeczywistości jest nigeryjski przestępca, dzięki któremu powstał serial "Orange Is the New Black"

- dlaczego skończyła się bezkarność oskarżanego przez lata o korupcję przeora klasztoru Shaolin

- jak dzieci ukrywających się szefów meksykańskich karteli narkotykowych pokazują całemu światu na Instagramie swoje życie prywatne

 

Mój instagramowy redaktor, Pan Sadełko

Od założenia Dział Zagraniczny bardzo się rozwinął. Teraz to:

- dłuższe teksty na blogu: http://www.dzialzagraniczny.pl/

- krótsze na Facebooku: http://www.facebook.com/Dzial.Zagraniczny

- codzienne (od poniedziałku do piątku), nagrywane wspólnie z moim redaktorem-amstaffem Panem Sadełko instagramowe relacje o wydarzeniach na świecie: https://www.instagram.com/dzialzagraniczny/

- cotygodniowy podcast z zaproszonymi ekspertami, którego można słuchać bezpośrednio na blogu pod zakładką Podcasty, albo w aplikacjach: Spotify, iTunes, Pocket Casts, Stitcher, OvercastPodplayer

 

 

DLACZEGO PATRONITE?

 

Dział Zagraniczny od prawie 10 lat prowadzę pro bono - uważam, że mieszkańcy tak dużego kraju jak Polska, mają prawo do rozbudowanych informacji o świecie podawanych w rodzimym języku. Pisanie tych artykułów oraz nagrywanie relacji sprawia mi też zwyczajną frajdę i cieszę się, że moja działalność spotyka się z gorącym przyjęciem.

Ale nie mogę jej poświęcać tak wiele czasu, jak bym chciał.

Mój stan konta na koniec miesiąca zależy od ilości materiałów, które uda mi się przez 30 dni opublikować w mediach. Codzienny research, pisanie, redakcja itd. są nie tylko czasochłonne, ale też męczące - muszę sobie robić dłuższe przerwy od ekranu. Choć cały czas mam pomysły co jeszcze nadałoby się na Dział Zagraniczny, to często po prostu brakuje mi energii na ich realizację.

Dodatkowe źródło finansowania pozwoliłoby mi na rezygnację z kilku mniej ambitnych zleceń w miesiącu i złapanie drugiego oddechu, niezbędnego dla rozwinięcia Działu Zagranicznego.

Dlatego będę bardzo wdzięczny, jeżeli zechcesz mnie wesprzeć nawet symboliczną kwotą. Ale też nie obrażę się, jeżeli tego nie zrobisz - wiem, że czasem wizyty u weterynarza potrafią tak zczyścić portfel, że śledzenie tekstów o wojnie brazylijskich gangów schodzi na dalszy plan. ?

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem