Avatar użytkownika

Fika Szczecin

9
patronów
290 
miesięcznie
14 580 
łącznie
9
patronów
290 zł 14 580 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Uśmiecham się. Czuję wdzięczność i jeszcze większą motywację do działania. Dajesz swoją cegiełkę w funkcjonowanie i rozwój Fiki.
20 zł miesięcznie
To trochę mniej niż abonament na HBO czy Netflixie. Nie żebym namawiała do cofania ewentualnych subskrypcji, ale dla cyfrowych gigantów takie pieniądze to pestka, a dla mnie – realny wkład w dalsze działanie księgarni. Odwiedzając FiKę dostajesz garść "firmowych" krówek do zakupów. O wdzięczności już nawet nie wspomnę!
30 zł miesięcznie
To trochę więcej niż kawa i ciastko na mieście, a dla mnie – działanie cenniejsze niż tysiąc dobrych słów. Choć też nie ma co wartościować. Jeśli nie masz nic przeciwko, dopisuję Twoje imię do mecenasów/mecenasek księgarni, którą wyeksponuję wewnątrz lokalu, a oprócz tego zapewniam indywidualną poradę dotyczącą zakupu książek.


50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
198 dostępnych miejsc
Porównania stają się już zupełnie zbędne – stajesz się współtwórcą/współtwórczynią przyszłości FiKi. Obok wszystkiego, co powyżej, zapraszam Cię do ekskluzywnego Klubu Przyjaciół FiKi proponując specjalną kartę klubową, która daje wstęp do klubu czytelniczego, który poprowadzi Inga Iwasiów – świetna szczecińska pisarka, literaturoznawczyni i przyjaciółka FiKi oraz Joanna Fenrych - Smolińska - polonistka, etyczka, nauczycielka, pasjonatka wprowadzania zmiany w edukacji, zapalona czytaczka książek i miłośniczka Księgarni FiKa. Co miesiąc będziemy spotykać się, by porozmawiać o książkach ważnych, kształtujących świadomość i wrażliwość na świat. Planujemy uruchomienie Klubu Przyjaciół FiKi dla dzieci i młodzieży oraz Klubu Przyjaciół FiKi dla dorosłych.
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
49 dostępnych miejsc
Jesteś „lokalnym bohaterem” / „lokalną bohaterką”! Obok wszystkiego, co powyżej, rezerwuję dla Ciebie i Twoich dzieci jedną godzinę na kwartał. Przychodzicie do księgarni, a ja przy znanym co po niektórym stoliku z maskotką Edzia czytam Wam fragmenty najciekawszych nowości z ostatnich miesięcy. Doradzam Wam w wyborze książek i zapraszam na pyszne kakao i krówki. Jeśli pozwolisz, w ramach swojej wdzięczności wrzucam też na profil FiKi post z Waszym zdjęciem. To może być wyśmienity pomysł na lokalną wycieczkę z grupą przedszkolną lub szkolną!
400 zł miesięcznie
Wybierz 400 zł
8 dostępnych miejsc
Tę opcję kieruję bardziej do firm, przede wszystkim wydawców, ale też prywatnych mecenasów, którym bliskie jest wspieranie lokalnych społeczności. Przekazuję Ci do wykorzystania fragment witryny FiKi. Mogą się na nim znaleźć wspólnie wybrane książki Twojego wydawnictwa (jeśli jesteś wydawcą), lub wyraźnie widoczny dyplom z logo Twojej firmy jako mecenasa księgarni. Mam dużo doświadczeń i zwyczajną przyjemność w aranżowaniu witryny FiKi – to dla mnie ważna droga komunikacji z odbiorcami. Nie trzeba dodawać, że zawiera się w tym wszystko, o czym napisałam wcześniej!
600 zł miesięcznie
Wybierz 600 zł
5 dostępnych miejsc
Jestem pewna, że żadna księgarnia w Polsce nie może się poszczycić równie szczodrym Patronem / Matronką. Nie porównując się z miłymi kolegami / koleżankami po fachu (bo i po co, gramy do jednej bramki) – przy Twoim wsparciu FiKa nabiera mocnego wiatru w żagle, i płynie daleko jak rodzina Muminków w poszukiwaniu innych dolin z bratnimi i siostrzanymi Muminkami. Księgarnia żyje spotkaniami, warsztatami, dzieciakami majstrującymi przy swoich pracach i autorami / autorkami szczęśliwymi, że mogą tego dnia być w Szczecinie. Trochę jak teraz, tylko bardziej.
Do wszystkiego, co wyżej dodaję indywidualny wieczór przy książkach. Przychodzę, siadamy i razem z dziećmi przenosimy się w ponadczasowy świat opowieści.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fika Szczecin w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Nazywam się Małgorzata Narożna i od ośmiu lat prowadzę w centrum Szczecina autorską księgarnię FiKa - jedyne na Pomorzu Zachodnim miejsce wyspecjalizowane w literaturze dla najmłodszych. Jestem autorką przewodnika dla dzieci "Fikamy po Szczecinie". Organizuję spotkania z autorami i autorkami.

Nazywam się Małgorzata Narożna. Od ośmiu lat prowadzę w centrum Szczecina autorską księgarnię FiKa – jedyne na Pomorzu Zachodnim miejsce wyspecjalizowane w literaturze dla najmłodszych. FiKa to szwedzki zwyczaj celebrowania przerwy w pracy w stylu slow, a w mojej księgarni – filozofia, w której to czytelnik/czytelniczka jest zawsze na pierwszym miejscu.

Małgorzata Narożna. foto: Ewelina Prus

 

Nie podążam za listami bestsellerów, ale poświęcam swój czas na wnikliwą selekcję takich książek, w których zawiera się piękno literatury dla dzieci bez względu na wiek – bo dziecko jest w środku każdego z nas. Czasami już zamawiając książkę na półkę myślę o konkretnej, zachodzącej do FiKi osobie, której na pewno się spodoba. Wkładam całe swoje serce w uważne wsłuchiwanie się w potrzeby odwiedzających moją księgarnię. Końcowy efekt tych dłuższych niekiedy rozmów – szczęście dziecka odwiedzającego z opiekunem/opiekunką FiKę w poszukiwaniu kolejnych tytułów – składa się na moje zawodowe spełnienie.

Wnętrze księgarni FiKa. foto: Monika Libera

 

Przez te kilka lat przez FiKę przewinęło się mnóstwo czytelników i czytelniczek zachwyconych, że mogą usłyszeć tu o książkach, o których wcześniej nie wiedzieli. Być może jesteś jednym/jedną z nich. Udało nam się zaszczepić książkowy bakcyl w dzieciakach, które przychodzą już tu same po książki z półki młodzieżowej.

Zorganizowałam i planuję zorganizować niezliczoną ilość spotkań z autorami i autorkami, z których wielu / wiele odwiedza mnie spontanicznie przy każdej wizycie w Szczecinie. W ramach współtworzonego przeze mnie projektu „Fikamy po Szczecinie” pokazuję najmłodszym i już nie najmłodszym miasto, jakiego nie znają. Uczestniczę w Nocy Księgarń i ruchu księgarń kameralnych, który z roku na rok rośnie w siłę wraz z globalną już chyba potrzebą spowolnienia i przeżywania życia w bardziej autentyczny sposób.

Dla wielu FiKa stała się niezastąpionym puntem na kulturalnej mapie Szczecina – i księgarskiej mapie Polski.

Spacer Fikamy po Szczecinie. Trasa Mewy


Założyłam konto FiKi na Patronite, bo:

  • Mam dalekosiężne plany rozwoju księgarni (patrz zakładka „Cele”) i chciałabym, żeby mieszkańcy Szczecina i sympatycy FiKi mogli ich wspólnie ze mną doświadczać i współtworzyć;
  • Wierzę, że dobra literatura to nasze wspólne dobro, a internet nie zastąpi przestrzeni rozmowy o książce;
  • Wierzę w siłę lokalnych społeczności.
  • Chcę, by księgarnia miała stabilne warunki funkcjonowania 

Autorska księgarnia to dużo więcej, niż sklep z książkami i alternatywny dom kultury.

To klub i wspólnota ludzi ceniących wspólne wartości, wierzących w magię słowa i opowieści.

Proponuję Ci bycie jego częścią i realne wspieranie księgarni z proczytelniczą misją.

Bo nikt nie zrobi tego lepiej, niż my!

Książki kupuje się w księgarni 


Małgorzata Narożna, czyli Ciocia FiKa

Współtwórczyni księgarni FiKa w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje literaturę i czytelnictwo. Absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Uhonorowana nagrodą za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie "Książka Roku 2018". Realizatorka licznych projektów animujących czytelnictwo w Szczecinie, m.in. „Książka się stroi”, „FiKa – księgarnia przyszłości” , „Książki kupuje się w księgarni – czytam i fikam”, „Książnica fika” „Czyta się”, "Fika filozofuje", "Fika na języku". Twórczyni projektu „Fikamy po Szczecinie” – serii przewodników dla dzieci i dorosłych po swoim rodzinnym mieście.


Do tej pory odwiedzili nas:

Barbara Kosmowska

Elżbieta Pałasz

Rafał Skarżycki

Anna Dziewitt - Meller

Marcin Szczygielski

Zofia Stanecka

Justyna Bednarek

Małgorzata Swę

Tomasz Broda

Åsa Lind

Ewa Solarz

Aleksander Doba

Marta Guśniowska

Marcin Przewoźniak

Przemek Staroń

Barbara Stenka

Katarzyna Huzar-Czub

Kinga Konieczny

Inga Iwasiów

Marcin Wicha

Filip Springer

Marek Stelar

Kluboksięgarnia FiKa

 

Laudacja Anny Czernow, prezeski PS IBBY, wygłoszona z okazji przyznania Nagrody w 31. edycji konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii upowszechnianie czytelnictwa

Małgorzata Narożna, księgarka dyplomowana, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje świetną literaturę dla młodych czytelników, m.in. w ramach projektów: FIKa Czyta, FIKa filozofuje, FIKoplastykon, Klubu Świerszczyka. Organizuje spotkania z osobistościami ze świata literatury i kultury (Åsa Lind, Aleksander Doba, Grzegorz Leszczyński), pokazuje dobrą książkę w środkach masowego przekazu. Jej działalność wykracza poza granice Szczecina. W ramach projektu „Książnica FIKa” wraz z Książnicą Pomorską promuje czytelnictwo w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Jest wreszcie czytającą mamą, która doskonale rozumie problemy bibliotek szkolnych i pomaga je rozwiązywać.


Pisali/pisały o nas:

(fragmenty recenzji z Facebooka i z wizytówki księgarni w Google)

Pani Edyta: „Rozmowa z panią Małgosią to niekończące się pasmo inspiracji”.

Pan Przemek: „Magiczne miejsce na wyciszenie się pośród książek w samym centrum Szczecina. Idealna księgarnia aby zarazić dzieci miłością do książek. Polecam!”

Pani Anna:FiKa to wspaniałe miejsce i niesamowita osoba #ciociaFika – Małgosiu dziękujemy, że z taką pasją wprowadzasz nas w świat literatury :*”

Pan Michał: „Bogaty zbiór książek, często niedostępnych w innych księgarniach. Obsługa bardzo profesjonalna, z fascynującym podejściem do dzieci. Księgarnia stworzona wprost pod gusta dziecka, aż chciało by się zostać małym brzdącem”.

Pani Ewa: „Fika ma osobowość, duszę i wspaniałą energię! Fika to pasja, którą przekazuje cudowna właścicielka!”

Pan Piotr: „Wielkie dzięki za poświęcony czas przy wyborze książek dla gromady 4, 5, 9 latków i… kilkutygodniowej dzidzi 🙂 Ps. Plakat z Harrego Pottera – bajeczny, dosłownie!”.

Księgarka Małgorzata Narożna w księgarni FiKa
 

 

 

 

Pisałam / opowiadałam dla:

„Nawet nie chcę o tym myśleć”, czyli o losie kameralnych księgarni w Polsce dla Onet.pl

„Sama tej pracy nie wykonam”, czyli o kształtowaniu czytelniczej świadomości wśród Polaków i Polek dla Dwutygodnika

„Życie bez namiętności jest nic nie warte”, czyli słówko dla magazynu biBLioteka

„Pamiętamy obrazy”, czyli o ulubionych książkach dzieciństwa z Michałem Rusinkiem i Katarzyną Huzar-Czub dla Radia Szczecin

„Książki dla dzieci i młodzieży" czyli o tym co wybrać z nowości, które znajdziemy w księgarniach? Jak do czytania nie zniechęcić nastolatka? Dlaczego dorośli z przyjemnością wracają do książek z dzieciństwa? dla Radia Szczecin

Cele Autora

Tak, to ma sens!
  • 1 000 zł miesięcznie
  • 710 zł brakuje
29%
Nigdy nie narzekałam na niedobór sensu w mojej pracy, ale przy takim wsparciu nadzieja – i serce – rosną! Osiągnięcie tego celu będzie najlepszym znakiem, że pomysł współtworzenia FiKi przy zaangażowaniu Waszym, czyli Patronów i Matronek (tak, muszę to dodać 😊) był trafiony i rozwojowy. Bo z kim, jak nie z Wami?
FiKa była, jest i będzie
  • 3 000 zł miesięcznie
  • 2 710 zł brakuje
9%
Wsparcie na takim poziomie gwarantuje mi bezpieczne funkcjonowanie księgarni. Jesteście wielcy!
Nie będę Was oszukiwać – to nie jest i nie będzie dochodowy biznes. Wkładam swoją całą energię w miejsce, który realizuje ważne cele społeczne – daje dostęp do wysokiej jakości książek najmłodszym odbiorcom i „nasącza skorupki”.
Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że przeciętny czytelnik/czytelniczka nie będzie odwiedzać księgarni z nowymi książkami częściej niż raz na miesiąc. Za dużo dobrych rzeczy stoi w kolejce do przeczytania, czasu ciągle za mało, a budżet domowy też nie jest z gumy.
Uzyskując wsparcie Patronów i Matronek w takiej skali, jestem spokojna o czynsz i z czystą głową mogę zająć się tym, co kocham najbardziej – wyszukiwaniem i polecaniem Wam najlepszych książek. Z większą śmiałością zaczynam też myśleć o rozwoju FiKi i działaniach kulturalnych – ale o tym dalej.
Do przodu!
  • 5 000 zł miesięcznie
  • 4 710 zł brakuje
5%
Takie grono Patronów i Matronek zaangażowanych w FiKę pozwala mi podjąć realnie plany rozwoju księgarni i Fikuśnego Festiwalu Literackiego w Szczecinie!

Przede wszystkim – więcej działań kulturalnych w księgarni. Wspólnie mamy szansę stworzyć pierwszy literacki festiwal dla dzieci i dorosłych w Szczecinie i zaprosić Waszych ulubionych twórców! Wakacje to najlepszy czas na plenerowe działania z książką, a nowa lokalizacja księgarni Fika w Ogrodach Śródmieścia doskonale się do tego nadaje! Wyobraźcie sobie tylko:
wspólne czytanie na trawie przy lemoniadzie w towarzystwie literackich gwiazd, koncert waszego ulubionego zespołu muzycznego w księgarni, warsztaty literackie pod okiem Marcina Szczygielskiego... Tak może wyglądać Fikuśny Festiwal Literacki stworzony z Waszym udziałem.

Po drugie – rozwój sekcji literatury dla dorosłych. Przychodzicie do księgarni jako rodzice lub opiekunowie swoich dzieciaków, bardzo chciałabym, żebyście i Wy mieli czytelniczą przyjemność z odwiedzania FiKi.

Po trzecie – rozkręcam w księgarni stały klub czytelniczy, którego uczestnikami będą mogli być Patroni lub Matronki. Jego prowadzenia zgodziła się już podjąć Inga Iwasiów – w Szczecinie i nie tylko kobieta-instytucja. Czeka nas cykl fascynujących rozmów wokół ważnych, nie pozostawiających obojętnym książek. Będziemy robić wszystko, by czytanie kojarzyło się przede wszystkim z przyjemnością wsłuchiwania się we własną czytelniczą intuicję. A dla starszych dzieci przygotujemy cykl spotkań warsztatowych rozwijających kompetencje pisarskie. Coś dla każdego!

Po czwarte – rozwijam projekt „Fikamy po Szczecinie”. Fikamy po Szczecinie to seria autorskich przewodników po moim mieście, którą tworzę wspólnie z ilustratorką Olą Szwajdą. Pokazujemy dzieciom i dorosłym miasto, jakiego nie znali, inspirując zainteresowanie lokalnością. W projekt wciągamy przedszkola, szkoły i biblioteki, a także firmy chętne na podobną współpracę.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fika Szczecin już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Paweł Stawicki
Paweł Stawicki
30 zł
Anonimowy patron
50 zł
Anonimowy patron
10 zł
Piotr Pankowski
Piotr Pankowski
50 zł
Zosia Fenrych
Zosia Fenrych
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.