Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Grodzisko Rzeczyca w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
W roku 2020 każdy z nas eventowców dostał w kość!
Nie był to też łatwy czas dla naszej słowiańskiej działalności, co przełożyło się na brak progresu budowlanego na terenie Grodziska.
Z powodu braku jakichkolwiek zarobków nasz główny cieśla musiał zacząć szukać pracy, aby opłacić życie prywatne, więc budowa stanęła w miejscu. Materiał leży i gnije, a budowle dalej są niedokończone.
Wiemy, że ten kawałek ziemi żyje ludźmi, a ostatnio nie było szans na spotkania przy wspólnym ogniu z kuflem miodku w ręce. Nie było też okazji na wspólną pracę z drewnem i gliną, a jesteśmy pewni, że wielu z Was chciałoby wspomóc tę naszą budowę, a nie ma możliwości przyjechać i wesprzeć pomocną dłonią. Teraz jest możliwość pomocy na odległość, aby zgarnąć coś ciekawego w zamian w dogodnym dla każdego terminie!
Chcielibyśmy tak jak zawsze ugościć Was po naszemu!
Wasze wsparcie będzie niezastąpione. Pozwoli nam to ruszyć z budową i dokończyć nasze marzenie, którym jest miejsce przyjazne ludziom i naturze, zakorzenione w kulturze Słowian z przełomu wieku X i XI.
Teren Grodziska Rzeczyca to blisko 3 ha ziemi.
Na miejscu znajduję się siedlisko ze stodołą(w przyszłości biesiadną), budynkiem gospodarczym(wraz z powstającym schroniskiem dla pielgrzymów) i miejscem na docelowy dom mieszkalny dla założycieli grupy rekonstrukcji historycznej Rodu Dębowego Liścia Magdaleny Dobromiły i Witosława.
Dodatkowo na Grodzisku już stoją dwie bliskie końca budowy chaty, budowane metodą plecionkową i obrzucane gliną, Chram, czyli świątynia słowiańska(jeszcze otwarta i służy nam wszystkim za miejsce spotkań), wiata kowala, która docelowo z każdej strony będzie miała ścianki, z dwóch stron otwierane tworząc przedłużenie dachu i dodatkową przestrzeń dla uczestników pokazy i warsztatów.
Patrząc na drogowskaz umiejscowiony niedaleko centralnego ogniska możemy doczytać Dom Chleba. Jest to nic innego jak piec chlebowy (jak już sprawdziliśmy pizzę i drożdżowiec też da się w nim zrobić), a nad piecem wiata z pokryciem deskowym.
Idąc dalej "w pole" doszlibyśmy do toru łuczniczego, przy którym wyrasta winnica. Kierując się głębiej trzymając stodołę za plecami i "Thor Łuczniczy" po naszej prawicy, dojdziemy do miejsca samotnych i wspólnych medytacji, spotkań, obrzędów, ceremonii, zaślubin i swadźb (ślubów w kulturze słowiańskiej). Miejsca, które darzy nas nadzieją, miłością i energią prosto z głębi naszej. miejsce to, które pierwsze zakwita i zostaje w naszych duszach zielone, stworzone specjalnie ku czci Matki Ziemi nazwane Świątynią Mokoszy (Bogini słowiańskiej będącej według wierzeń Naturą).
Oprócz tego co już stoi na terenie Grodziska, ma powstać jeszcze: chata muzealna, wiata do suszenia materiałów budowlanych, wiata kuchenna (Miejsce, w którym na festiwalach Dobromiła upichci wiele smacznych potraw, z których powstanie wielka biesiada), wiata biesiadna, w której ta biesiada by się odbyła, gdyby przytrafiła nam się jakakolwiek niepogoda, mieszkalna chata wzniesiona metodą zrębową, ziemianka, urozmaicony plac zabaw(mały Gród), scena dla artystów, kilka szałasów i wiele wiele innych budynków, które nam i Wam się wymarzą :)
Grodzisko to teren, na którym przed tymi wszystkimi problemami pandemicznymi regularnie odbywały się spotkania i warsztaty. Tęskni nam się za wspólnymi budowami, tęskni nam się za wspólnymi biesiadami w kręgu przy ognisku, tęskni nam się za przekazywaniem wiedzy, którą zdobyliśmy za pomocą eksperymentów i zbieranych doświadczeń. (Poniżej filmik z przygotowania do eksperymentu zakopywania żywności na okres 6 miesięcy w zimnym okresie roku, odkopanie odbyło się live na FB )
STYCZEŃ I LUTY
Te dwa zimowe miesiące to weekendy zorganizowane na budowy różne oraz
dla chętnych biwakowanie zimowe podczas ferii po wcześniejszym umówieniu się.
MARZEC
Zaczynamy dniem kobiet, czyli weekendem osadzonym najbliżej 8.03, kiedy to kobiety są najważniejsze.
Dodatkowo w minimum jeden weekend więcej spotykamy się na warsztatach tematycznych.
KWIECIEŃ
To czas kiedy zaczynają do nas przyjeżdżać wycieczki szkolne lub my się wybieramy do nich, aby opowiedzieć coś ciekawego :)
co więcej tutaj są dwa weekendy gdzie tworzymy warsztaty tematyczne połączone z budową!
MAJ
Jak maj to oczywiście przez wielu uwielbiana Majuffka oraz owszem uwielbiany
Festiwal Słowian i Wikingów Mokoszowisko: Ku czci Matki Ziemi, chyba najbardziej rodzinny festiwal tych klimatów w Polsce, czas na koncerty, spotkania konkursy rodzinne, zabawę (Nie mówimy, że najlepszy, gdyż sami na wielu wspaniałych byliśmy)
CZERWIEC
Ten miesiąc to zazwyczaj Dzień dziecka. W tym czasie to my wyjeżdżamy do innych, ale zdarzają się też warsztaty specjalne, wycieczki szkolne do nas i piękne uroczystości okolicznościowe. Zaczynają się też wakacje, a razem z tym kolonie na Grodzisku.
LIPIEC
Miesiąc kolonii małych i dużych, obozów i spotkań rodzinnych.
Czas zbierania pierwszych owoców, tworzenia przetworów i biegania na boso!
SIERPIEŃ
Powtórka z rozrywki z lipca i małe dodatki w stylu słowiańskim.
Trening Armii Bolesława i Rzeczyckie Dożynki.
WRZESIEŃ
Zbiory, Zbiory, Zbiory!
Wrzesień to miesiąc ostatnich zbiorów i przetwarzania tych wszystkich darów natury.
To także miesiąc wielkiego gotowania i warsztatów kulinarnych!
W 2020 roku miał odbyć się festiwal gotowania na żywym ogniu Kuchnia Unplugged.
Mamy nadzieję, że w tym roku życie nie pokrzyżuje nam planów.
PAŹDZIERNIK
Miesiąc zadumy i długich spotkań przy ogniu. Czas umacniania przyjacielskich więzi i ogrzewania się przy piecu chlebowym. Jesienne Wino czyli klimatyczne śpiewanki przy grzanym winie i Dziady!
LISTOPAD
Czas na ostatnie warsztaty, budowa i ognisko, gdyż zaczyna się robić chłodnawo.
Jest to moment niehistorycznych ziemniaków z ogniska i przygotowywanie się do zimy.
GRUDZIEŃ
Ostatnie ogniska zamykające rok, ostatnie budowy.
Planowanie kalendarza i wspominanie tego co się działo.
W tym okresie Dębowi zbierają się na wiecu mikołajkowym i dzielą się ręcznie wykonanymi prezentami.
Zapraszamy do sprawdzania naszych działań i kontaktu oraz wsparcia tego zacnego projektu :)
Nasze kanały, które warto śledzić
FB: https://www.facebook.com/grrzeczyca
https://www.facebook.com/rdltiwi
https://www.facebook.com/RDL.debowi
YT: https://www.youtube.com/channel/UC-RG6DcRZOJ-3JU-RvimChw
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.