HaKoach

W Patronite od 23.02.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2987

Liczba Patronów: 2695

Zostań Patronem
Kup na prezent
2 patronów
20 miesięcznie
450 łącznie
HaKoach znaczy siła. Zajmujemy się kulturą żydowską i nie tylko.

O Autorze

Kim jesteśmy?

HaKoach to po hebrajsku “siła”. Jesteśmy stowarzyszeniem z Łodzi. Swoją nazwę zaczerpnęliśmy od przedwojennego żydowskiego klubu sportowego. Zajmujemy się kulturą żydowską i nie tylko - lokalnie i szerzej!

Naszymi głównymi celami są: tworzenie i promowanie kultury żydowskiej, edukacja w zakresie kultury, tradycji i obyczajów żydowskich, integracja społeczności lokalnej, a także przeciwdziałanie antysemityzmowi, rasizmowi i ksenofobii. Fascynuje nas historia żydowskiej Łodzi.

Nasza organizacja ma siedmiu członków. Każdy/a z nas ma inny background. Są wśród nas: dwóch edukatorów i muzyków, dziennikarz, DJ-ka, dwie psychoterapeutki, kuratorka i koordynatorka projektów. Wierzymy, że ta różnorodność pomoże nam w dynamicznych i szerokich działaniach. Prezesem stowarzyszenia jest Dawid Gurfinkiel – młody Żyd, muzyk i edukator, związany z łódzką Gminą Żydowską.

CO ROBIMY?

 • Edukujemy o kulturze żydowskiej i innych kulturach! Stworzyliśmy autorskie narzędzie edukacyjne w formie kart do gry - “Elementarz HaKoach”. Na jego podstawie prowadzimy warsztaty dla dzieci i młodzieży o kulturze żydowskiej i innych kulturach, z elementami edukacji antydyskryminacyjnej i o prawach człowieka. Pracujemy głównie z dziećmi i młodzieżą ze świetlic środowiskowych i pogotowi opiekuńczych.

 • Oprowadzamy po żydowskiej Łodzi. Dawid Gurfinkiel pokazuje najważniejsze miejsca żydowskie w Łodzi: Synagogę Reicherów, Gminę Wyznaniową Żydowską, cmentarz żydowski i wiele innych. Oprowadza w języku polskim i angielskim. Te miejsca znane mu są od dziecka, ma także ogromną wiedzę z zakresu judaizmu, dlatego każda taka wycieczka jest niezapomnianym przeżyciem!

 • Kręcimy krótkie filmy o żydowskich miejscach i żydowskich tradycjach. Możecie je oglądać na naszym Facebooku i YouTube. Na przykład wideo-oprowadzanie po Synagodze Reicherów.

 • Na naszych social mediach regularnie publikujemy przeróżne treści: aktualności, informacje o świętach żydowskich, relacje z naszych działań! Codziennie nowe posty i relacje. Dużo zdjęć i filmików.

 • Live’y Dawida Gurfinkiela - Zapytaj Żyda! Parafrazując żydowskiego mistrza komedii Woody'ego Allena: "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale baliście się zapytać". Możecie zadać każde (nawet najbardziej krępujące) pytanie dotyczące Żydów i kultury żydowskiej, a prawdziwy Żyd - Dawid Gurfinkiel - odpowiada. 

 • Koordynujemy działania koalicji “Łódź różnorodności”, zrzeszającej przedstawicieli i przedstawicielki lokalnych grup mniejszościowych, a także działających na ich rzecz organizacji i instytucji. Koalicja działa od 2020 roku i mamy wiele nowych planów i pomysłów!

CO MAMY W PLANACH?

 • Wspólne kolacje szabatowe, podczas których będzie można razem zmówić modlitwy i pośpiewać, poznać szabatowe zwyczaje i tajemnice judaizmu, a także zjeść chałkę i inne żydowskie specjały.

 • Spotkania tematyczne online i offline wokół żydowskich świąt i inne. Możliwość spotkania się i wymiany myśli na żywo oraz wirtualnie.

 • Festiwal Kultury Żydowskiej w Łodzi! Już pracujemy nad jego organizacją i mamy ogromną nadzieję, że wystartujemy w tym roku!

 • Cykl podcastów o kulturze żydowskiej i nie tylko! Jako że mamy różne umiejętności i szeroki background, będziemy opowiadać Wam o różnych rzeczach :) Będą też zaproszeni goście i gościnie. Stworzymy nasze własne miejsce w audiosferze!

 • Nasze autorskie warsztaty w szkołach w całej Polsce. Chętnie przyjedziemy z warsztatami lub wyedukujemy nauczycieli/nauczycielki, edukatorów/edukatorki, przekazując całe nasze “know-how”.

 • Projekty międzynarodowe, opierające się na wymianie młodzieży i wspólnych działaniach kulturalnych/edukacyjnych. Aktualnie nawiązujemy kontakty i tworzymy grunt pod nowe projekty :) Mówimy po polsku, angielsku, niemiecku i hebrajsku. Jesteśmy otwarci na współpracę!

 • Aktualnie naszym największym marzeniem jest stworzenie własnego miejsca - otwartego i przyjaznego, nastawionego na wymianę myśli, tworzenie kultury i edukację. Chcemy łączyć dwa światy - religijny i świecki. Pragniemy tworzyć społeczność osób chcących wkroczyć do świata żydowskiego - Żydów i Żydówek, osób, które mają korzenie żydowskie, ale nie wiedzą, co z tym zrobić i wszystkich innych, których zawsze fascynowała kultura żydowska.

HaKoach znajdziesz tutaj:

Facebook - https://www.facebook.com/hakoach.lodz
Instagram - https://www.instagram.com/hakoach.lodz/
Nasza strona www - https://hakoach.eu


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Literatka kawy.
Literatka kawy.
Próg: 10 zł
Łukasz Nadgrodkiewicz
Łukasz Nadgrodkiewicz
Próg: 10 zł