Kołem Się Toczy

W Patronite od 25.09.2018

Autor bloga i kanału podróżniczego "Kołem Się Toczy". Podróżuję najczęściej rowerem - jak najbliżej natury, ludzi, ich kultury i historii. Piszę, fotografuję i filmuję dla swoich odbiorców już od 7 lat i raczej się nie zanosi na to, aby kiedykolwiek mi się to miało znudzić

O Autorze

Cześć, jestem Karol! 

I wraz z narzeczoną Martą podróżujemy po świecie. Zawsze blisko natury, ludzi ich kultury i historii. 

Miasta zdecydowanie nie są w moim typie. Najczęściej podróżujemy rowerami, bo nie wyobrażamy sobie lepszego środka transportu w podróży, ale czasem robimy od tej normy drobne wyjątki i zdarza nam się wyskoczyć również z plecakiem.

W ciągu ostatnich 8 lat odwiedziłem około 50 krajów, stworzyłem setki materiałów i filmów, za które dostałem m.in. Wyróżnienie Główne w konkursie na Bloga Roku 2013, nagrodę National Geographic Traveler w kategorii "Podróżnik Online 2017" czy też dwa wyróżnienia w "Grand Video Awards 2019".

Postanowiłem rzucić standardową ścieżkę "kariery" i po roku pracy na etacie stwierdziłem, że spróbuję swoich sił w podróżach. Moją motywacją nie były jednak (i dalej nie są) pieniądze, a chęć sprawdzenia się w czymś innym, niekonwencjonalnym. I tak od już trzech lat mam to szczęście, że "Kołem Się Toczy" jest moim głównym życiowym zajęciem. Zajmuje co prawda dużo więcej czasu niż etat, ale daje tak ogromną satysfakcję, że głowa mała.

Jaka tutaj rola Patronite? Co już udało nam się zrobić?

Nie ukrywam, że Patronite pozwoliłoby mi nie tylko rozwinąć jeszcze bardziej skrzydła, uzupełnić brakujące braki sprzętowe, ale też zrezygnować z części współprac komercyjnych, a tym samym móc robić treści w pełni niezależne tylko i wyłącznie dla Was. I po roku od odpalenia Patronite mogę powiedzieć, że powoli idziemy w dobrym kierunku, bo już mamy za sobą jedną serię filmową z Nepalu, która powstała całkowicie bez współprac zewnętrznych, a jedynie dzięki Wam - PATRONOM. Poniżej dwa wybrane filmy :)

Drugi film dostał nominację w konkursie "Grand Video Awards 2019" w kategorii "wideo rozmowa i publicystyka". Mega wyróżnienie, którego nie byłoby by, gdyby nie Patroni.

Ponadto dzięki Patronom uzupełniłem kilka braków sprzętowych (obiektyw makro, baterie i inne okablowania), a także naprawiłem slider. Mam nadzieję, że zrobione nim timelapsy Wam się podobają!

Staram się przykładać ogromną wagę do tego jak wyglądają moje filmy. Zależy mi, aby nie tylko zwierały ciekawą i wartościową treść, ale także aby były przyjemne dla oka.  Abyście mogli nie tylko zwiedzić wraz ze mną wszystkie te ciekawe miejsca, ale także doświadczyć ich w wizualnie jak najpiękniejszej formie. 

Co jeszcze robię poza vlogami?

Nagrywam także różnego rodzaju materiały poradnikowe, w których dzielę się swoim doświadczeniem zdobytym podczas podróżowania na własną rękę. A także tworzę klipowe filmy z serii "Dzień dobry..." w których bawię się formą, eksperymentuję z montażem i staram się w niecodzienny sposób pokazać odwiedzane miejsca.

Mam dużo pomysłów na różnego rodzaju filmy zarówno vlogowe, klipowe, jak i będące miksem różnych form i mam nadzieję, że Patronite w znacznym stopniu będzie główną siłą napędową tego wszystkiego.  

Co się stanie z Waszymi pieniędzmi?

Staram się, aby moje filmy były najładniejszymi wizualnie produkcjami podróżniczymi na polskim YouTube. Być może brzmi to górnolotnie, jednak myślę, że kurs jest dobry i wspólnie dopłyniemy do tego celu. Aby się to zadziało, potrzebuję rozszerzyć swój arsenał sprzętowy, wiedzę (nauka, warsztaty) a także wesprzeć się nieco pomocą innych osób (pomoc w filmowaniu, transporcie, logistyce).

Może po prostu wypiszę co w najbliższym czasie planuję kupić/zrealizować i na co pójdą Pieniądze  Patronite.

 • Gimbal FeiyuTech AK4500 - żeby móc robić naprawdę dobre, kinowe wręcz ujęcia.
 • Nowy aparat Lumix GH5, bo jak być może wiecie z norweskiego vloga stary się rozbił.  Co  prawda oddałem go do naprawy, jednak od tego czasu działa ze sporymi problemami (szwankuje stabilizacja, zacina się, nie reaguje na polecenia, resetuje się podczas nagrywania) co strasznie utrudnia, a czasami nawet uniemożliwia pracę.
 • Potrzebuję dokupić kilka obiektywów. Stałoogniskowych i zmiennoogniskowych (szeroki kąt, ale też większy zoom i "rybie oko"),
 • Mały netbook, aby móc pracować także w podróży,
 • Nowe podzespoły do komputera stacjonarnego, gdyż aktualny nie wyrabia z  wysoką rozdzielczością nagrywanych materiałów, co bardzo spowalnia pracę,
 • Planuję zrealizować kolejny wyjazd dzięki Patronom, z którego przywiozę dla Was masę świeżych i mam nadzieję ciekawych materiałów. Nie ukrywam, że w 2020 chcę wrócić z kamerą do Azji i stworzyć materiały w stylu tych z Nepalu, a w dalszej perspektywie czasu zrealizować tego typu reportażowe materiały także z obu Ameryk i Afryki.

Co poza nowymi, lepszymi treściami dodatkowo będziecie mieli z wspierania "Kołem Się Toczy"?

Staram się regularnie wysyłać pocztówki do Patronów, a także losować na naszej Facebookowej grupie różnego rodzaju pamiątki z podróży. Jak chociażby takie:

A więcej informacji o progach znajdziecie po prawej stronie


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)