W Patronite od 10.01.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1535

Liczba Patronów: 1291

Zostań Patronem
5 patronów
85 miesięcznie
3 775 łącznie
Piszę o sprawach kryminalnych w Polsce oraz o gwałcicielach i pedofilach z publicznego Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

O Autorze

Jestem Kvoka i prowadzę bloga polskiepato.pl, gdzie opisuję historie kryminalne z Polski oraz przedstawiam sylwetki gwałcicieli i pedofilów z publicznego Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Pisanie zaczęłam od prowadzenia autorskich tagów na Wykopie (#polskiepato i #rejestrzboczencow). Swoje pierwsze teksty pisałam na podstawie informacji z prasy internetowej, książek oraz reportaży. Z czasem zaczęłam słać wnioski do sadów okręgowych oraz apelacyjnych z prośbami o skany publicznych zanonimizowanych wyroków, dzięki czemu moje posty znacznie się rozbudowały i stały bardziej autentyczne. Udało mi się uniknąć powtarzania zmyślonych i podkoloryzowanych przez brukowce informacji, wpłynęło to także na jakość moich artykułów. Zaczęłam coraz poważniej podchodzić do pisania, uczyć się jego zasad oraz wnikać w język prawny oraz prawniczy, śledzić kodeks karny i dopytywać ludzi zawodowo związanych z tematami zbrodni. Staram się ciągle rozwijać i aktualnie do pisania swoich tekstów korzystam z wielu innych źródeł, nawiązuję także kontakty z osobami z otoczenia sprawców. Spędzam długie godziny w czytelniach na wertowaniu starej prasy, a dzięki zdobyciu legitymacji dziennikarskiej uzyskałam dostęp do czytelni akt sądowych.

Mój progres wpłynął także na ilość pracy, która wkładam, by stworzyć każdy kolejny wpis. Jedną historię piszę przez kilkanaście dni, często nie odchodząc od komputera przez wiele godzin dziennie. Zbieranie informacji do wpisu zajmuje mi czasami nawet kilka miesięcy. Bardzo chciałabym spieniężyć cały ten czas i wysiłek, który wkładam w swoje hobby.

. . .

Edytując ten opis zdałam sobie sprawę, że większość marzeń i celów, o których pisałam zakładając tutaj konto spełniło się. Dostałam pracę w gazecie, zdobyłam legitymację dziennikarską i co najważniejsze - mam pięknego bloga i nie publikuję już tylko na Wykopie. Najwyższy czas spełnić resztę planów: nagrywać podcasty i napisać książkę o polskich sprawach kryminalnych.

. . .

Wiem, że jest sporo osób, którym podoba się to, co robię, a także ludzi, którzy proponowali mi swoją pomoc, dlatego mimo wielu wątpliwości, co do słuszności założenia konta tutaj, postanowiłam spróbować. Mimo wszystko, jeżeli pomysł z Patronite i ze sfinansowaniem swojej pasji nie wypali, wciąż będę dostarczała Wam darmowy kontent, nie martwcie się drogie Mirki i Mirabelki. To dzięki Wam tu jestem i dziękuję za każde dobre słowo, wsparcie, zachęty, wszelkie sugestie i dyskusje pod moimi wpisami — dzięki Wam czuję się lepszą osobą.

Bardzo lubię to, co robię, dlatego chciałabym móc włożyć w to jeszcze więcej energii i zaangażowania, mieć możliwość zrealizowania swoich pomysłów bez zamartwiania się, że wykopkowe plusy mi chleba nie kupią.

Dlatego, jeżeli ktoś chciałby zrezygnować, chociaż z jednego piwka miesięcznie i przekazać to na kvokową działalność — będę niesamowicie wdzięczna! Dzięki temu będę mogła z czystym sumieniem skupić się na swojej robocie i realizowaniu dalszych planów związanych z Polskim Pato.

• • •

Kilka słów o moich celach i założeniach, których chcę trzymać się podczas pisania i nagrywania o sprawach kryminalnych w Polsce:

Moim celem jest zwiększenie świadomości społecznej co do patologii i niebezpiecznych parafilii, które nas otaczają. Chciałabym by ludzie wiedzieli, że pedofil nie musi być starszym panem z wąsem i nadwagą, a morderca może być tym, który codziennie mówi Ci „dzień dobry” na klatce schodowej. Chcę pokazać, że życie nie jest czarno-białe, że środowisko, w którym się dorasta ma znaczy wpływ na to, dlaczego w dorosłym życiu powiela się wzorce wyniesione z rodzinnego domu i dlatego często staje się ofiarą drugiego skrzywdzonego człowieka. Chcę by moi czytelnicy zrozumieli, że nie warto oceniać i rzucać opiniami odnośnie do każdego i wszystkiego, bo za każdą ofiarą, jak i sprawcą, kryje się bardzo długa i zagmatwana historia skrzywdzonej psychiki. Chcę walczyć z niesprawiedliwymi opiniami dotyczącymi ofiar, że „sama się w to wpakowała”, „sama się prosiła” czy ze wciąż żywym przekonaniem, że ubiór jest zaproszeniem do seksu. To sprawcy powinni być piętnowani, a nie ofiary. Chciałabym nauczyć ludzi większej empatii, wielowarstwowego patrzenia na innych, ich historię i sytuacje. Ale także czujności i reagowania nie tylko, gdy sami jesteśmy w niebezpieczeństwie czy chociażby ją przeczuwamy, ale także pomagania innym i wyparcie społecznego przekonania, że „to nie moja sprawa, nie będę się wtrącać”.

W moich tekstach chciałabym poruszać tematykę, która przez goniące za tanią sensacją media jest zwykle pomijana. Zależy mi na poświęcaniu większej uwagi ofiarom, rodzinom ich i sprawców, ponieważ uważam, że każde z tych ludzi jest pokrzywdzone, a mimo wszystko społeczeństwo często stosuje odpowiedzialność zbiorową. Chciałabym docierać do badań psychiatrycznych, życiorysów, znaleźć odpowiedź na to, dlaczego ich losy potoczyły się w określony sposób.

W przyszłości chciałabym poruszyć także temat przemocy psychicznej, o której istnieniu wiele osób nie wie, nie zdaje sobie sprawy z jej skali oraz okrutności. Na pewno będę pisała także o przemocy w rodzinie i wychowaniu dzieci poprzez stosowanie wobec nich kar fizycznych oraz cichym przyzwoleniu na to sąsiadów i krewnych.

Moim priorytetem jest ukrycie danych osobowych ofiar, jeżeli nie wyraziły na ich publikacje zgody oraz pisanie w sposób niepozwalający na znalezienie ich w mediach społecznościowych.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Clarify
Clarify
5 zł miesięcznie
Aleksandra Gawryl
Aleksandra Gawryl
50 zł miesięcznie
Paweł Malinowski
Paweł Malinowski
10 zł miesięcznie
Agnieszka S
Agnieszka S
10 zł miesięcznie
Kamil Walczyk
Kamil Walczyk
10 zł miesięcznie