W Patronite od 10.01.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 844

liczba Patronów: 818

7 patronów
160 zł miesięcznie
2 930 zł łącznie
Piszę o sprawach kryminalnych w Polsce oraz o gwałcicielach i pedofilach z publicznego Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

O Autorze

Dzień dobry!

Jestem Kvoka i prowadzę na Wykopie hasztagi polskiepato, gdzie opisuję historie kryminalne z Polski oraz rejestrzboczeńców, w którym przedstawiam sylwetki gwałcicieli i pedofilów z publicznego Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Od niedawna działa także mój blog polskiepato.pl gdzie także umieszczam swoje teksty.

Początkowo pisząc swoje artykuły opierałam się jedynie na informacjach z prasy, z czasem jednak zaczęłam słać wnioski do sadów okręgowych oraz apelacyjnych z prośbami o skany publicznych zanonimizowanych wyroków wraz z ich uzasadnieniem, dzięki czemu moje posty znacznie się rozbudowały i stały bardziej autentyczne. Udało mi się uniknąć powtarzania zmyślonych i podkoloryzowanych przez prasę informacji, wpłynęło to także na jakość moich artykułów. Zaczęłam coraz poważniej podchodzić do pisania, uczyć się jego zasad oraz wnikać w język prawny oraz prawniczy, śledzić kodeks karny i dopytywać ludzi zawodowo związanych z tematami zbrodni.

Mój progres wpłynął także na ilość pracy, która wkładam, by stworzyć każdy kolejny wpis. Jedną historię piszę przez kilka dni, często nie odchodząc od komputera przez wiele godzin dziennie. Czas i wysiłek, który wkładam w swoje hobby, niestety nie wpływa pozytywnie na moją sytuację finansową, przez co nie widzę możliwości bym mogła dalej rozwijać swoją internetowej działalności.

W przyszłości chciałabym:

  • Napisać książkę, w której opisałabym kilkanaście spraw kryminalnych z Polski. Jednak tym razem, chciałabym korzystać z akt spraw i rozmów ze świadkami, a nie tylko z krótkich wyroków;
  • Dostać pracę w jakiejś gazecie, prowadzić swój "kącik kryminalny" lub po prostu być publikowaną w prasie.

Jeszcze niedawno pośród tych postanowień było założenie bloga, no i udało się! Ale też by założyć kanał na YouTube, na którym nagrywałabym podcasty na temat spraw kryminalnych, reportaże o niewyjaśnionych zaginięciach, wywiady z ludźmi zawodowo związanymi z tematem kryminalistyki, kryminologii lub dziedzinami pokrewnymi, opowiadać o sprawach rozwiązanych przez polskie Archiwum X. Aktualnie nie dążę do tego ponieważ wolałabym się skupić na pisaniu i na powiększaniu swoich kompetencji w tej kwestii. Podcasty zajęłyby mi zbyt dużo czasu, który wolałabym wykorzystać na naukę pisania i dziennikarstwa. Podejrzewam, że musiałabym spędzać dużo czasu na nauce ładnego mówienia do mikrofonu, a talentu do tego raczej nie mam. :) Może w przyszłości, gdy spełnię cele związane z pisaniem, czas na podcastowanie także się znajdzie. Nie mówię nie!

. . .

Wiem, że jest sporo osób, którym podoba się to, co robię, a także ludzi, którzy proponowali mi swoją pomoc, dlatego mimo wielu wątpliwości co do słuszności założenia konta tutaj, postanowiłam spróbować. Mimo wszystko, jeżeli pomysł z Patronite i ze sfinansowaniem swojej pasji nie wypali, wciąż będę dostarczała Wam darmowy kontent, nie martwcie się drogie Mirki i Mirabelki. To dzięki Wam tu jestem i dziękuję za każde dobre słowo, wsparcie, zachęty, wszelkie sugestie i dyskusje pod moimi wpisami — dzięki Wam czuję się lepszą osobą.

Bardzo lubię to, co robię, dlatego chciałabym móc włożyć w to jeszcze więcej energii i zaangażowania, mieć możliwość zrealizowania swoich pomysłów bez zamartwiania się, że wykopkowe plusy mi chleba nie kupią.

Dlatego, jeżeli ktoś chciałby zrezygnować, chociaż z jednego piwka miesięcznie i przekazać to na kvokową działalność — będę niesamowicie wdzięczna! Dzięki temu będę mogła z czystym sumieniem skupić się na swojej robocie i realizowaniu dalszych planów związanych z Polskim Pato.

• • •

Kilka słów o moich celach i założeniach, których chcę trzymać się podczas pisania i nagrywania o sprawach kryminalnych w Polsce:

Moim celem jest zwiększenie świadomości społecznej co do patologii i niebezpiecznych parafilii, które nas otaczają. Chciałabym by ludzie wiedzieli, że pedofil nie musi być starszym panem z wąsem i nadwagą, a morderca może być tym, który codziennie mówi Ci „dzień dobry” na klatce schodowej. Chcę pokazać, że życie nie jest czarno-białe, że środowisko, w którym się dorasta ma znaczy wpływ na to, dlaczego w dorosłym życiu powiela się wzorce wyniesione z rodzinnego domu i dlatego często staje się ofiarą drugiego skrzywdzonego człowieka. Chcę by moi czytelnicy zrozumieli, że nie warto oceniać i rzucać opiniami odnośnie do każdego i wszystkiego, bo za każdą ofiarą, jak i sprawcą, kryje się bardzo długa i zagmatwana historia skrzywdzonej psychiki. Chcę walczyć z niesprawiedliwymi opiniami dotyczącymi ofiar, że „sama się w to wpakowała”, „sama się prosiła” czy ze wciąż żywym przekonaniem, że ubiór jest zaproszeniem do seksu. To sprawcy powinni być piętnowani, a nie ofiary. Chciałabym nauczyć ludzi większej empatii, wielowarstwowego patrzenia na innych, ich historię i sytuacje. Ale także czujności i reagowania nie tylko, gdy sami jesteśmy w niebezpieczeństwie czy chociażby ją przeczuwamy, ale także pomagania innym i wyparcie społecznego przekonania, że „to nie moja sprawa, nie będę się wtrącać”.

W moich tekstach chciałabym poruszać tematykę, która przez goniące za tanią sensacją media jest zwykle pomijana. Zależy mi na poświęcaniu większej uwagi ofiarom, rodzinom ich i sprawców, ponieważ uważam, że każde z tych ludzi jest pokrzywdzone, a mimo wszystko społeczeństwo często stosuje odpowiedzialność zbiorową. Chciałabym docierać do badań psychiatrycznych, życiorysów, znaleźć odpowiedź na to, dlaczego ich losy potoczyły się w określony sposób.

W przyszłości chciałabym poruszyć także temat przemocy psychicznej, o której istnieniu wiele osób nie wie, nie zdaje sobie sprawy z jej skali oraz okrutności. Na pewno będę pisała także o przemocy w rodzinie i wychowaniu dzieci poprzez stosowanie wobec nich kar fizycznych oraz cichym przyzwoleniu na to sąsiadów i krewnych.

Moim priorytetem jest ukrycie danych osobowych ofiar, jeżeli nie wyraziły na ich publikacje zgody oraz pisanie w sposób niepozwalający na znalezienie ich w mediach społecznościowych.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni