Avatar użytkownika

Lasy Janowskie i okolice

12
patronów
221 
miesięcznie
9 929 
łącznie
12
patronów
221 zł 9 929 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

3 zł miesięcznie
Dziękuję! Oficjalnie są Państwo moim patronem i wsparcie od Państwa jest dla mnie bardzo ważne. Podziękuję osobiście, jeżeli tylko będzie okazja.
7 zł miesięcznie
Bardzo dziękuję za wsparcie!
Każdy patron z tego i wyższych progów otrzyma dostęp do nowej zamkniętej grupy na Facebooku pt. "Lasy Janowskie i okolice dla patronów". Będę tam publikował posty, zdjęcia i filmy, które nie ukazały się i nie ukażą na innych kanałach. Państwo również będą mogli dzielić się tam wrażeniami i uwagami odnośnie działania "Lasów". Będziemy tam mogli porozmawiać, wymienić opinie, nawiązać relacje.
14 zł miesięcznie
Bardzo dziękuję za wsparcie! To wiele dla mnie znaczy.
W ramach tej kwoty otrzymają Państwo dostęp do grupy Facebookowej, o której mowa w progu 7 zł.
Ponadto pod koniec każdego roku kalendarzowego otrzymają Państwo unikatowy kubek z logo Lasów Janowskich i okolic.
21 zł miesięcznie
Bardzo, bardzo dziękuję!
W ramach tej kwoty otrzymają Państwo dostęp do grupy Facebookowej, o której mowa w progu 7 zł.
Pod koniec każdego roku kalendarzowego otrzymają Państwo unikatowy kubek z logo Lasów Janowskich i okolic, a także kalendarz na ścianę ze zdjęciami Lasów Janowskich na nowy rok.
34 zł miesięcznie
Wielkie dzięki!
Aby Państwa dodatkowo wyróżnić za to wsparcie, to oprócz wszystkich upominków wynikających z poprzednich progów, dodatkowo otrzymają Państwo po każdym roku patronatu koszulkę z logo Lasów Janowskich i okolic, lub album z własnymi fotografiami zwierząt z minionego roku.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Lasy Janowskie i okolice w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Pasja w odkrywaniu i dzieleniu się walorami przyrodniczymi, kulturowymi i historycznymi regionu jakim są Lasy Janowskie i ich okolice doprowadziła do założenia strony na Facebooku, założenia grupy społecznościowej na Facebooku, oraz stworzenia strony internetowej www.lasyjanowskieiokolice.pl.

Szanowni Państwo,

moją pasją jest odkrywanie i promowanie walorów terenów Lasów Janowskich i ich okolic. Aby promować i dzielić się z Państwem pięknem tego regionu stworzyłem fanpage i grupę społecznościową na Facebooku oraz stronę internetową www.lasyjanowskieiokolice.pl. Przynajmniej 3-4 razy w tygodniu wstawiam tam artykuły opowiadające o walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych regionu. Oprócz artykułów pojawiają się galerie zdjęć oraz filmy. Strona również gości chętnych, którzy chcą się podzielić swoimi wrażeniami. Całe przedsięwzięcie promuje turystykę w Lasach Janowskich i ich okolicach i opowiada o miejscach mało znanych. Tworzona jest też baza informacyjna dotycząca agroturystyki.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Lasy Janowskie i okolice” powołałem do życia we wrześniu 2019 r., kiedy założyłem na Facebooku fanpage o tej nazwie oraz konto na Instagramie. W zamierzeniu miałem tam publikować różne informacje o tym regionie, które nagromadziłem, kiedy zakładałem tam w terenie skrzynki geocache. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem. Wystarczyło 3 miesiące (bez reklam), kiedy liczba obserwujących fanpage osiągnęła tysiąc osób. Społeczność facebookowa była ciekawa i głodna informacji, zdjęć i filmów  z tego terenu. Kiedy coraz więcej otrzymywałem próśb o umieszczenie czegoś na Facebooku zdecydowałem się na założenie grupy publicznej na tym portalu o nazwie „Lasy Janowskie, Lipskie i okolice”, aby również inne osoby mogły dzielić się swoimi wrażeniami z tych terenów.

Następnym naturalnym krokiem było stworzenie strony www, aby wiadomości i relacje przekazywane Państwu móc uporządkować i uczynić je łatwiejszymi do znalezienia.

Aktualnie fanpage na Facebooku jest obserwowany prze niemal trzytysięczną społeczność. Artykuły pojawiające się na stronie internetowej cieszą się dużą popularnością. Oprócz mnie na stronie swoje zdjęcia, filmy i artykuły publikują również gościnnie inni autorzy oraz jedna osoba mająca funkcję stałą redaktora strony. Pojawiają się nowe pomysły i nowe przedsięwzięcia. Powstała ciągle aktualizowana mapa kapliczek i krzyży przydrożnych oraz mapa mogił i cmentarzy wojennych, planowana jest mapa pomników i miejsc pamięci. Obok działów „kultura regionu”, „historia regionu” i „przyroda regionu” pojawiają się aktualności i wydarzenia z naszego terenu. W planach jest przygotowywany dział związany z agroturystyką i noclegami. Została opracowana seria unikalnych wzorów na koszulki związanych z regionem, które produkowane są na konkretne zamówienie. Kolejne wzory w planach.

Strona nie jest komercyjna, nie ma statusu firmy czy innego przedsiębiorstwa, jest zrodzona z czystej pasji i podziwu dla naszego regionu. Nie są umieszczane na niej żadne reklamy. Oprócz zrobionych na zamówienie kilkudziesięciu koszulek nie generuje żadnego finansowego dochodu. Niżej podpisany oraz inni autorzy publikujący na stronie robią to bezinteresownie, z pasji i chęci podzielenia się wiadomościami i wrażeniami. Jednak aby pójść dalej, móc się ciągle rozwijać i realizować nowe pomysły, jednocześnie utrzymując niekomercyjność całego przedsięwzięcia, zwracam się z prośbą do Państwa o wsparcie finansowe „Lasów” poprzez niniejszy portal Patronite.pl.

Jeżeli podoba się Państwu to co robię, mogą Państwo, oprócz tak wiele dających mi radości kciuków w górę, również wyrazić swoje poparcie dla mnie poprzez te dobrowolne comiesięczne wpłaty. Przeznaczę ich na coroczną opłatę serwera, jakieś symboliczne gratyfikacje dla autorów za przesyłane artykuły, a przede wszystkim na rozwój strony i realizację nowych pomysłów. Mam nadzieję, że tym sposobem będę mógł więcej czasu poświęcić „Lasom”, aby jak najlepiej i najciekawiej dzielić się z Państwem wiadomościami i wrażeniami z tych terenów.

Jakub Piechota

 

PS.
Załączam garść informacji o Lasach Janowskich:

Lasy Janowskie to zachodnia część Puszczy Solskiej. Położone są w ok. 70% na terenie województwa lubelskiego, a pozostała część w województwie podkarpackim. Stanowią zwarty kompleks leśny należący do największych w kraju. Region geograficzny jaki zajmują to północna część Kotliny Sandomierskiej (makroregion), a konkretnie jej mezoregion geograficzny – zachodnią część Równiny Biłgorajskiej (zwanej kiedyś również Równiną Puszczańską).  

Obecnie Lasy Janowskie utożsamia się z kompleksem leśnym w granicach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Park ten został utworzony w 1984 roku. Zajmuje powierzchnia – 39150 ha (401,22 km²) i leży na terenie powiatów janowskiego i stalowowolskiego. Obejmuje on lasy prywatne (niewielka część) oraz lasy państwowe, którymi w całości zarządza Nadleśnictwo Janów Lubelski.

Jednak do dziś potocznie określa się Lasy Janowskie jako obszar leśny rozciągający się od okolic Borowa nad Wisłą do okolic Biłgoraja, gdzie graniczą z właściwą Puszczą Solską. Ciągną się szerokim pasem, równoległym do Doliny Sanu na południu i Wzniesień Urzędowskich oraz Roztocza Zachodniego na północy, poprzez wspomniane już powiaty janowski i stalowowolski, ale także powiaty niżański i biłgorajski . Ten obszar tutejsza ludność również rozdziela na Lasy Lipskie i Lasy Janowskie. Lasy Lipskie to las wokół wsi Lipa w powiecie stalowowolskim stanowiący zachodnią cześć kompleksu leśnego, na który składa się las na zachód od Lipy stanowiący aktualnie niedostępny dla zwiedzających poligon wojskowy i las na wschód od Lipy wchodzący w skład parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Starsze przewodniki wskazywały umowną granicę Lasów Lipskich z Lasami Janowskimi wzdłuż szosy krajowej Janów Lubelski – Nisko (aktualnie buduje się tu droga ekspresowa S19). Z kolei umowna granicę Lasów Janowskich i Puszczy Solskiej wyznacza droga wojewódzka Lublin – Biłgoraj – Przeworsk.

Na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie znajduje się 6 rezerwatów przyrody:

  • Lasy Janowskie,
  • Imielty Ług,
  • Kacze Błota,
  • Szklarnia,
  • Łęka,
  • Jastkowice.

Poza Parkiem znajduje się również rezerwat przyrody Obary.

W 2004 r. Lasy Janowskie zostały wpisane na listę obszarów Natura 2000. Od wielu lat proponuje się utworzenie Janowskiego Parku Narodowego, chroniącego lasy o unikalnym w Polsce stopniu zróżnicowania.

Z Parkiem niemal w całości pokrywa się Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie. Kompleks powołany na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski jako pilotażowy obszar wdrażania proekologicznej polityki leśnej państwa. Takie kompleksy obejmują wybrane duże zwarte obszary leśne charakterystyczny dla danego obszaru. Obecnie Lasy Janowskie są jednym z 19 Leśnych Kompleksów Promocyjnych w Polsce.

Teren Lasów Janowskich i ich okolic jest bardzo bogaty w ciekawe miejsca pod względem przyrodniczym, historycznym, czy kulturowym. Wystarczy wspomnieć, że znajduje się tam jedyna w Polsce ostoja koników biłgorajskich (innych niż koniki polskie) pochodzących od dzikich tarpanów; jest tam pomnik oraz wiele miejsc upamiętniających największą w Polsce bitwę partyzancką podczas II wojny światowej zwanej bitwą na Porytowym Wzgórzu; jest też tu w lasach chyba jedyna w Polsce szkoła suki biłgorajskiej, zapomnianego ludowego instrumentu z tych terenów, na której gra chociażby Kapela ze Wsi Warszawa, jak również Same Suki.


Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Lasy Janowskie i okolice już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Krzysztof Kluger
Krzysztof Kluger
21 zł
Agnieszka  Dąbrowska
Agnieszka Dąbrowska
34 zł
Małgorzata Jakubów
Małgorzata Jakubów
14 zł
Agnieszka Ryń
Agnieszka Ryń
21 zł
Łukasz Piechota
Łukasz Piechota
34 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.