Magda Lassota

W Patronite od 16.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 132

Liczba Patronów: 188

Zostań Patronem
Kup na prezent
115 patronów
4 120 miesięcznie
Jestem podróżniczką, fotografką, autorką książki W cieniu Everestu. Najwięcej czasu spędzam w górach, najczęściej sama. Opowiadam o podróżach, górach, ludziach i emocjach - zdjęciami, filmami, pisząc, czy po prostu mówiąc. Chcę robić to na jeszcze większą skalę. Niebawem zaczynam nowy projekt.

O Autorze

Cześć, nazywam się Magda.

Robię to, co kocham najbardziej i w czym jestem najlepsza!
Opowiadam.

 

Ostatnie trzy lata to praca nad fotoreportażem W cieniu Everestu, projektem, jakiego jeszcze nie było. Kilka miesięcy spędziłam w Nepalu, dwa w bazie pod Everestem, żeby dowiedzieć się, kto wspina się na Everest i dlaczego i dzięki komu jest to możliwe. Chciałam dowiedzieć się, skąd cała ta everestowska gorączka. Po powrocie napisałam książkę W cieniu Everestu, która odniosła ogromny sukces, a ja opowiadałam o projekcie na dziesiątkach prelekcji, w radiu i telewizji.
 

Teraz pora na nowy projekt! Na nową opowieść!

Od 21 marca jestem w Stanach Zjednoczonych, gdzie realizuję nowy fotoreportaż – Czy Ameryka istnieje?

 

 

Czy nasze wyobrażenia o Stanach mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością?


Wychowywałam się na amerykańskich serialach, filmach, amerykańskiej literaturze. Na ich podstawie w wyobraźni stworzyłam sobie obraz Ameryki. Ale czy ten świat rzeczywiście istnieje?

Wśród turystów z Japonii znany jest syndrom paryski. Przyjeżdżają do Paryża w poszukiwaniu romantycznej miłości, a potem rozczarowani tym, że znany z mediów obraz miasta nie spełnił ich oczekiwań, wracają do domu z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.


Czy tak samo będzie z moją podróżą po Stanach, czy pojawi się u mnie syndrom amerykański?
Czy Ameryka będzie taka, jak od lat ją sobie wyobrażam?

Czy na Alasce, jak w Przystanku Alaska, po ulicach będą przechadzać się
   łosie?
• Czy w Yosemite spotkam żyjących w camper vanach wolnych,
   niezależnych i nieco szalonych wspinaczy?
• Czy w Teksasie porządku będzie strzegł Strażnik Teksasu?
• Czy na Wielkich Równinach w Alei Tornad zobaczę tornada i ludzi, którzy
   je ścigają?
• Czy po kalifornijskich plażach będą biegać piękni i wysportowani
   ratownicy w czerwonych kostiumach?
• Czy w przydrożnych barach będą stoły z ceratowymi obrusami w
   czerwono-białą kratę i kelnerki ciągle dolewające kawę z dzbanka?
• Czy poznam ludzi, którzy spełnili amerykański sen i od zera przeszli
   do milionera?
• Czy amerykańska flaga będzie powiewać na każdym kroku?


Ja chcę dowiedzieć się, czy taka Ameryka rzeczywiście istnieje. Dlatego już z początkiem kwietniu 2022 r. wyjeżdżam do Stanów na co najmniej pół roku. Mam zamiar kupić na miejscu vana i nim podróżować po kraju. Chcę odwiedzić miejsca zarówno dobrze znane, jak i takie, w które mało który turysta się zapuszcza, bo kto był w Wyoming, Idaho, Kentucky. Chcę zobaczyć prawdziwe życie, prawdziwych ludzi, prawdziwą Amerykę.

Albo wrócę zawiedziona, bo nie znajdę tego, czego szukałam, albo wręcz przeciwnie, może odnajdę tam świat, który od dziecka mam w głowie. A kto wie, może nie będę już chciała wracać.
 

Zapraszam Was do wspólnego odkrywania Ameryki!

Szykujcie się na pół roku wspólnej wirtualnej podróży.
Już można śledzić relacje w mediach społecznościowych, filmy na YouTubie, transmisje live z  podróży, mnóstwo zdjęć. Są przygody, emocje, prawdziwi ludzie i prawdziwa ja.


To po prostu świetna codzienna rozrywka – już niedługo zaczynamy zupełnie nowy sezon Lassoflixa!!!

Jeśli macie ochotę wspierać kolejne odcinki tego serialu, możecie wykupić abonament 😉

Zapamiętajcie te trzy hasztagi: #samawgórach #samawstanach #samawvanie

 

Gdzie można śledzić wyprawę?

- W relacjach na Instagramie: https://www.instagram.com/magda_lassota/
- W relacjach na Facebooku: https://www.facebook.com/magdalassotapodroze
- Na moim kanale YouTube: https://www.youtube.com/c/MagdaLassota
- Na blogu: https://www.magdalassota.com/blog/

 

 

Do tej pory dzięki wsparciu Patronów:

- Przeszłam najtrudniejszy szlak w Europie - GR20 na Korsyce.
- Pierwszy raz w życiu wybrałam się w Alpy Słoweńskie i poznałam via ferraty.
- Zrealizowałam projekt Ucieczka - trzytygodniowy trekking w Alpach Słoweńskich.

Efekt:
- Relacje na bieżąco, które oglądały tysiące osób
- Mnóstwo zdjęć
- Posty w mediach społecznościowych
- Wpisy na blogu
- Filmy na YouTubie
- Możliwość prowadzenia prelekcji w całej Polsce
- Akcja #samawgórach weszła na zupełnie nowy poziom. Nie tylko ja pokonywałam wiele swoich lęków i ograniczeń, tak samo wiele z Was! Bo jeśli ja, bojąc się niemal wszystkiego, mogę, to naprawdę każdy może. Stać nas na wiele więcej, niż nam się wydaje!

 

 

Nie jestem himalaistką. Nie chodzę po górach wyczynowo. Wydaje mi się, że mieszczę się gdzieś pośrodku skali między zwykłym turystą a profesjonalistą. Nie biję rekordów prędkości ani wysokości, ale lubię wchodzić wysoko, lubię pokonywać duże dystanse i lubię się zdrowo zmęczyć. To mi pomaga na głowę. Nie jestem też specjalnie odważna, boję się mnóstwa rzeczy. Ciemności, w której czają się potwory, samotności, starości, czy niedźwiedzi - ich ogromnie się boję. Mimo to sama chodzę po górach. Nawet po Himalajach chodzę sama, choć jeszcze całkiem niedawno nie mieściłoby mi się to w głowie. Weszłam też na dwa sześciotysięczniki i wspinałam się po słynnych Icefallu na lodowcu Khumbu, ale to akurat z przewodnikiem.
 

 

Zaczęłam chodzić w góry sama, bo nie miałam z kim. Bo znajomi nie zawsze mogli lub nie chodzili tak, jak ja bym chciała, a faceci – wiadomo, raz są, raz ich nie ma. Przestałam więc uzależniać swoje wyjścia w góry od innych, czekać, aż ktoś mnie w góry zabierze. Wolałam pójść sama, niż zostać w domu. I tak zaczęłam. Teraz sama chodzę po Himalajach. I te samotne wędrówki lubię najbardziej.

Zainicjowałam akcję #samawgórach, żeby zachęcać dziewczyny, zresztą tak samo chłopaków, żeby nie czekali, aż ktoś wreszcie zabierze ich w góry, żeby chodzili też sami. Ale oczywiście z głową i odpowiedzialnie. I ja właśnie pokazuję, jak to się robi, jak stawia się pierwszy krok, a potem kolejne, jak pokonuje się własne słabości, ból, strach. Sama cały czas się z tym mierzę i zawsze mówię o tym szczerze.
 

 

Prawda jest taka, że planowanie, pisanie, zdjęcia, filmy, komunikacja to praca na pełny etat, a najpierw trzeba gdzieś pojechać, kogoś poznać, coś przeżyć, trzeba mieć o czym opowiadać. Ja chciałabym, żeby to było możliwe, żeby można było żyć z podróżowania i opowiadania.Co o książce W cieniu Everestu sądzą czytelnicy:

"Chyba nie tylko ja, ale nie mogę doczekać się kolejnych książek! Swoim pisaniem zabierasz czytelnika w swój świat, sprawiając, że przeżywamy to wszystko razem z Tobą, dlatego strasznie ciężko jest się od niej oderwać! Dwa słowa - pisz więcej, bo ciężko znaleźć równie dobry styl i potem utrzymać czytelnika w oczekiwaniu przez całą książkę, a na sam koniec sprawiając, że chce się przeżyć tę historię ponownie!"

"Właśnie skończyłam czytać. Czuję się jak gówniara, która skończyła oglądać swój ulubiony serial i nie wie, co dalej zrobić z życiem. Magda, to była jedna z lepszych, jeśli nie najlepsza książka, którą przeczytałam. Od samego początku do samego końca, do ostatniego zdania czułam się jakoś dziwnie przywiązana. Może to też dlatego, że śledzę Twój profil - fajnie jest czytać książkę i słyszeć Twój głos w głowie. Jakbyś na żywo opowiadała swoją historię. (...) Fantastyczne osoby i historie, NIESAMOWITE zdjęcia!!!"

"Jesteś uzależniająca. Dziś jestem sama i postanowiłam przy kawie zobaczyć, co tam W cieniu Everestu... tak wiesz "przejrzeć", tylko... finalnie odwołałam wszystkie dzisiejsze spotkania".

"W zasadzie nie wiem, co powiedzieć. Dzięki Tobie wróciłem właśnie spod Everestu. Czułem, jakbym tam był, czułem przenikliwe zimno, smak potraw, ciasnotę namiotów, prawie widziałem ludzi, z którymi rozmawiasz. Dzięki Tobie miałem najlepsze święta od kilku lat."

"Przeczytałam... ileż emocji... bardzo Ci dziękuję za te trzy dni i noce. Dawno nie czytałam tak wciągającej książki. Bardzo Cię podziwiam za odwagę i umiejętność słuchania, bezstronną analizę zachowań ludzi i wielkie serce do pracy."
 

Co o moim opowiadaniu sądzą moi obsewrujący:

"I to opowiadanie na relacjach świetnie Ci wychodzi, uwielbiam Cię tu słuchać. Obserwuję trochę osób, ale nikogo się tak fajnie nie słucha i piszę to naprawdę szczerze."

"Zgadzam się z przedmówcą, jesteś stworzona do opowiadania."

"To prawda. Obserwuję dużo osób, ale Ciebie mogłabym słuchać i słuchać i słuchać itd."

"Ja też chcę się dorzucić z ciepłym słowem. Zawsze, jak widzę, że jest Twoja relacja, czekam do wieczora, żeby w spokoju (mam dwójkę dzieci) Cię posłuchać. Masz super dykcję i kojący głos. Bardzo lubię Cię słuchać i oglądać relacje. Książkę pochłonęłam w trzy dni - cudowna."

"W sumie zgodzę się z tym, bo obserwując sporo profili osób, które wrzucają fotki bądź relacje z podróży, tylko z Twoim profilem mam taką myśl "O, Lassota wrzuciła relację, obejrzę nawet jak jestem zmęczona albo nie mam ochoty, bo na 100% będzie fajnie opowiadać i będzie mi się podobać. Szczerze to nigdy mi się nie nudzi słuchanie Ciebie, także proszę rób to dalej."

"To prawda. Nawet kiedy czytam, co napisałaś, intonuję jak Ty i tak mam pierwszy raz."

DZIĘKUJĘ!!!

Magda

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Agnieszka Szymczyk
Agnieszka Szymczyk
Próg: 10 zł
Anna Wróbel
Anna Wróbel
Próg: 25 zł
Aleksandra  Dżaman
Aleksandra Dżaman
Próg: 10 zł
Olga Bagińska-Kołodziejczyk
Olga Bagińska-Kołodziejczyk
Próg: 10 zł
Emiliana Guzik
Emiliana Guzik
Próg: 25 zł
Anna Górzna
Anna Górzna
Próg: 100 zł