Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Na bosaka — podcasty dla wokalistów w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyOd początku 2022 roku podcast Na bosaka dokonał niemal niemożliwego - stworzony z pasji, po nocach, zebrał wspaniałą grupę odbiorców, którzy podobnie jak ja lubią się dowiadywać. W rok przeprowadziłam ponad 20 rozmów ze specjalistami z dziedzin związanych z zawodem wokalisty, którzy bez skrupułów wyjawiają tajniki swojej pracy — pracy związanej głosem, zdrowiem fizycznym i psychicznym wokalisty, twórczością muzyczną, aspektami prawnymi i wizerunkiem artysty. Jak na wokalnej spowiedzi. A Ty za darmo możesz się tego dowiedzieć m.in. na:
Youtube, Spotify, Google Podcasts czy Apple Podcasts.
Wiedza o głosie wciąż wymaga od wokalistów aktualizacji: coraz więcej dowiadujemy się o działaniu obszaru orofacjalnego, psychosomatyce, psychologii; powstają nowe techniki wokalne, technologie, rynek muzyczny ewoluuje. Aby być z tym wszystkim na bieżąco i nie wypaść z obiegu, nie wystarczy szkoła muzyczna czy facebookowe grupy. W podcaście Na bosaka zbieram tę wiedzę w jednym miejscu, i co więcej — bardzo lubię to robić.
Patronowanie umożliwi mi nie tylko kontynuowanie tych spotkań, ale i pójście o krok dalej — np. w stronę wideopodcastów czy warsztatów ze specjalistami, które jeszcze bardziej umożliwią pogłębianie aktualnej wiedzy na temat głosu.
(Zajrzyj do kanału Na bosaka na Youtube)
Droga od miłości do śpiewu aż po karierę wokalną jest wyboista i nieprzewidywalna. Tym ważniejsze jest dostać drogowskazy od osób doświadczonych. Przeprowadzam słuchaczy przez ścieżkę od miłości do swojego głosu, ciała, poprzez troskę o emocje i zdrowie fizyczne, aż po umiejętność pisania tekstów piosenek, komponowania utworów, produkowania ich, organizowania koncertów, tras koncertowych, managementu, rozliczeń z Zaiksem czy Stoartem. O wszystkich tematach dowiesz się m. in. na www.jestemnabosaka.pl, Instagram, Facebook.
Dzięki Waszym komentarzom (na Youtube, Facebooku czy Instagramie) wiem, jak ważne i potrzebne są tematy, które poruszam w rozmowach, jak dużo znaczy dla Was ich pogłębianie i szczegółowe przedstawienie, i jak bardzo brakowało formuły, która je wszystkie zbierze w jednym miejscu, i to dostępne za darmo.
Nagrywam podcasty, montuję ich audio, tworzę grafikę, uploaduję na kilka serwisów, promuję w social mediach, wyszukuję gości i ich umawiam na spotkania (często w weekendy, po pracy, czasem nawet późnymi wieczorami). I sama też przeprowadzam rozmowy, co może i jest wisienką na torcie, ale jednak wymaga dodatkowych godzin przygotowania... by nie gadać bzdur. Dlatego po roku pracy poczułam, że wsparcie pomoże mi się rozwijać, bo nie tylko dalej chcę to robić, ale mam też potrzebę wyjścia poza audio.
(Tak wygląda moja praca już po odbytej rozmowie. Przesłuchuję ją całą co najmniej dwa kolejne razy...)
Podcasty powstają jako wyraz mojej chęci stanięcia oko w oko z:
Listę gości mam na kolejnych kilkadziesiąt spotkań, w toku zazwyczaj ok. 5. Bo ludzi pracujących wokół zawodu wokalisty jest naprawdę wielu, wspaniałych. A każdy z nich to skarbnica wiedzy i z niepohamowaną przyjemnością goszczę ich w podcastach.
Posłuchaj przykładowych podcastów:
(Przesłuchaj wszystkich na Spotify, Google Podcasts lub Apple Podcasts)
Po roku pracy nad Na bosaka nie tylko ustalił mi się rytm pracy, ale także ugruntowało przekonanie, że chcę to robić dalej. Zarówno dla wewnętrznej satysfakcji i wiedzy (a naprawdę każdy podcast mnie bardzo wiele uczy!), jak i dla rosnącej grupy odbiorców. Wychodzę bowiem z założenia, za Steve'em Jobsem, który postulował Stay hungry, stay foolish, że najbardziej sexi jest niegasnąca potrzeba rozwoju. Zatem mimo dość wyboistej osobistej drogi ze śpiewem, pozostaję w gotowości do zgłębiania tego tematu.
Co równie istotne, moi goście często też nie mają miejsca do odbycia tak długiej i spokojnej rozmowy na interesujący ich temat. Bezkompromisowość moich podcastów polega bowiem m.in. na tym, że trwają tyle, na ile pozwala flow rozmowy (1-2h). Nie mam ograniczeń rynkowych, programowych czy żadnych innych. To też wyraz mojej niezgody na powierzchowność i tempo dzisiejszego świata. I w tym też upatruję potrzebę zorganozowania Patronite'a — aby móc pozostać niezależną.
(Zajrzyj na Instagrama Na bosaka)
Mam pomysły na kolejne:
Namówiona przez bliską, dobrą duszę nieśmiało odpalam Patronite, wysyłając w świat zaproszenie do mojego mikroświata. Jeśli podoba Ci się to, co robię, zapraszam. Jeśli tak, jak ja, czujesz, że to dopiero początek Na bosaka, też zapraszam. Znając siebie, mogę być pewna jedynie tego, że pomysłów i energii do rozwoju mi nie zabraknie. Bo kiedy wierzę w to, co robię, jestem w tym całą sobą.
Podróże do gości (unikam nagrań zdalnych, by zachować dobrą jakość dźwięku, który nie przeszkadza w odbiorze treści), czas mój, wynajęcie sprzętu wideo, specjalistów i chęć odwdzięczenia się gościom zaprowadziły mnie tu.
Przez lata zdobywałam doświadczenie jako sekretarz redakcji. Prowadziłam audycje na żywo, serwisy informacyjne, wywiady. Przeprowadziłam szereg rozmów z muzykami, wśród których byli m. in. Melody Gardot, Monika Borzym, Anna Gadt, Dorota Miśkiewicz, Rafał Bryndal, Marek Napiórkowski, Wojtek Mazolewski. Napisałam też relacje z koncertów dla magazynu muzycznego, m.in. z koncertu Melody Gardot, Snarky Puppy czy z Jazz Around Festival. Od kilku lat zarobkowo śpiewam, co staram się robić za każdym razem lepiej (a rozumienie, co to znaczy, zmienia mi się nieustannie).
W 2020 zaczęłam pisać książkę, w której przeprowadzam wywiady z wokalistami i pytam ich o ich doświadczenia. Odbyłam już rozmowę m.in. z Krzysztofem Cugowskim, Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz czy Anną Serafińską. Wciąż zbieram do niej rozmowy i zamierzam ją wydać.
Jestem niezmiernie wdzięczna za wszystkie spotkania, jakich doświadczyłam w ramach podcastów Na bosaka, za wspaniałych ludzi, którzy poświęcają swój czas, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem i za wszystkie nowe punkty widzenia, wnioski i refleksje, z jakimi przyszło mi się zmierzyć podczas tych rozmów.
Fot.: Michał Szperling
Make up, włosy: Hulia Jebel
Dlaczego Na bosaka? Bo często wokalistyka, występowanie na scenie kojarzy się nam z ogromną obudową w postaci ubrań, butów, choreografii, scenografii etc. A moje podcasty sięgają do człowieka, uziemiają nas, pytają o emocje, trudy, przeżycia. Są życiowe. Sama też lubię śpiewać i chodzić na bosaka.
Wesprzyj działalność Autora Na bosaka — podcasty dla wokalistów już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.