Nieskończone teksty

W Patronite od 17.03.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2227

Liczba Patronów: 1961

Zostań Patronem
2 patronów
25 miesięcznie
150 łącznie
Nieskończone Teksty to prowadzony od 2014 roku poczytny blog z analizami scenariuszy polskich filmów. Artur Wyrzykowski, zawodowy analityk opowieści, w surowy i zabawny sposób ocenia polskie scenariusze przy pomocy ekierki.

O Autorze

Od 2014 roku opublikowałem ponad 100 analiz polskich filmów. To nie są recenzje osoby zajmującej się krytyką filmową, tylko surowe i precyzyjne opisy osoby zawodowo zajmującej się analizami opowieści. Piszę, jak coś jest zbudowane i dlaczego coś nie działa. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega tworzenie angażujących opowieści i czego brakuje wielu polskim scenariuszom, zapraszam do czytania: https://nieskonczone.pl

 

NAJCIEKAWSZE ANALIZY:

• „Listy do M. 4” - Dlaczego jest nudno? Brak pomysłu na opowieść i brak konfliktu w większości wątków.  https://nieskonczone.pl/listy_do_m_4

• „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją” - Czy ta opowieść ma sens? Problemem nie jest gatunek, tylko brak dramaturgii.  https://nieskonczone.pl/wszyscy_moi_przyjaciele_nie_zyja

• „Boże ciało” - Jak zbudowany jest najlepszy polski film 2019 roku? Co jest przesłaniem tej opowieści?  https://nieskonczone.pl/boze_cialo

• „Kler” - Precyzyjna, wielowątkowa konstrukcja. Najlepszy polski scenariusz 2018 roku.  https://nieskonczone.pl/kler

• „Najlepszy” - Jak zrobiliby ten film Amerykanie?  https://nieskonczone.pl/najlepszy

 

Oprócz analiz na blogu czasem pojawiają się wykłady lub prezentacje dotyczące podstaw konstruowania opowieści. Na przykład rapsy o trzech aktach, które nagrałem wspólnie z Januszem Filmu:

Albo krótki wykład na temat, czym właściwie jest opowieść. Tłumaczę to na przykładach trzech super filmów: „Shrek", „Joker", „Green Book”.

Wiele razy słyszałem, że moje analizy są wartościowym wsparciem edukacyjnym dla studentów szkół filmowych, ale również dla aktywnych zawodowo scenarzystów, reżyserów i producentów. Jeśli czytasz Nieskończone Teksty i masz poczucie, że czegoś się nauczyłaś/eś, to rozważ wsparcie symboliczną piątką. Dzięki!

 

ARTUR WYRZYKOWSKI

Człowiek, który w 2006 roku wynalazł crowdfunding. Przynajmniej w Polsce. Przynajmniej tak mówili w Teleexpressie, Panoramie, DD TVN i wielu innych programach, serwisach i gazetach. Film „Wszystko” z Mateuszem Banasiukiem i Martą Żmudą-Trzebiatowską to pierwszy polski film finansowany przez zbiórkę na stronie https://wszystko.net. I niestety to film z bardzo słabym scenariuszem: https://nieskonczone.pl/wszystko

Po tej wesołej przygodzie postanowiłem jednak coś umieć i przez pięć lat studiowałem scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. Tam nauczyłem się oceniać opowieści ekierką, co od 2014 roku robię na swoim poczytnym blogu. Nieskończone Teksty przysporzyły mi wielu wrogów w polskiej branży filmowej, ale też wiele osób zwraca się do mnie o analizę ich scenariusza PRZED wydaniem kilku milionów złotych na zdjęcia. Obecnie współpracuję jako analityk opowieści z kilkoma polskimi producentami, wykładam w StoryLab Pro i na Uniwersytecie Gdańskim, czytam około 70 tekstów rocznie i oglądam ponad 250 filmów.

I wreszcie, po wielu latach, wracam do produkowania swoich krótkich filmów! W tym roku premierę będzie mieć animacja „Skafander Klingerta”, w której występuje Marcin Dorociński, oraz komedia „Bezpieczny dystans”, w której występują Eryk Kulm i Michał Milowicz.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Ilona Łepkowska
Ilona Łepkowska
Próg: 20 zł
Krzysztof Tyszowiecki
Krzysztof Tyszowiecki
Próg: 5 zł