NOWY ZŁOTY

W Patronite od 31.01.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 764

Liczba Patronów: 1031

Zostań Patronem
Kup na prezent
13 patronów
640 miesięcznie
16 770 łącznie
NOWY ZŁOTY to niezależna inicjatywa wystawiennicza. Prezentujemy sztukę współczesną, działamy w kiosku zlokalizowanym na wrocławskim osiedlu Ołbin. Zebrane tu pieniądze pozwalają nam na realizację kolejnych wystaw – za co z góry: szczerozłote dzięki!

O Autorze

NOWY ZŁOTY to niezależna inicjatywa wystawiennicza. 

Skupiamy się na tworzeniu nowych realizacji z obszaru sztuki współczesnej, uwzględniających kontekst miejsca i zapraszających do indywidualnego odbioru.

Działamy od lipca 2019 roku – przez prawie dwa lata w obiekcie architektonicznym (powstałym z inicjatywy Rewizji Grupy Projektowej) na jednym z ołbińskich podwórek we Wrocławiu. Od maja 2021 roku rozwijaliśmy inicjatywę w gościnnych progach OSA, czyli Otwartego Studio Antyfaszystowskiego będącego częścią Galerii Labirynt w Lublinie. Od lutego 2022 roku wróciliśmy do Wrocławia, na Ołbin – do zakupionego przez nas kiosku (na rogu ul. Górnickiego i Prusa)

Za program kuratorski i funkcjonowanie NOWEGO ZŁOTEGO odpowiadają Magdalena Kreis i Yuriy Biley.

NOWY ZŁOTY, 2022 / ​​​​zdjęcie: Jerzy Wypych
 


Początkowo dysponowaliśmy niewielkim budżetem na realizację wystaw, z czasem udało nam się zadbać o honoraria dla artystek i artystów. Swoją pracę wykonujemy nieodpłatnie, a ewentualne honoraria związane z działaniami wokół inicjatywy przeznaczamy na działalność NOWEGO ZŁOTEGOZebrane tu pieniądze pozwalają nam na realizację kolejnych wystaw i finansowanie symbolicznego wynagrodzenia dla artystek/artystów.
 
W ramach naszej działalności testujemy różne modele partnerstw i możliwości realizacji programu działając w nieformalnym duchu. W 2020 roku współtworzyliśmy program Sympozjum Wrocław 70/20 i TIFF Festival. Możemy też liczyć na pozafinansowe wsparcie ze strony Wrocławskiego Instytutu Kultury, a także Stowarzyszenia Żółty Parasol.

NOWY ZŁOTY_ odslona 15 Maria Kniaginin-Ciszewska_fot_Yuriy Biley
NOWY ZŁOTY odsłona XVIII – wystawa Adama Kozickiego / zdjęcie: Jerzy Wypych

 

Kolejni artyści i artystki pokazujący tu swoje prace są wybierani na podstawie nominacji czy rekomendacji. Artystka/artysta goszczący w danym momencie w NOWYM ZŁOTYM typuje trzy osoby, z których wybierana jest jedna. W ten sposób tworzy się swego rodzaju sztafeta, złoty łańcuszek – umożliwia to pominięcie drogi konkursowej czy otwartego naboru. 

Do tej pory w ramach inicjatywy NOWYM ZŁOTYM swoje prace pokazały/pokazali: Yuriy Biley –> Barbara Gryka –> Elżbieta Jabłońska –> Honorata Martin –> Marianna Grabska –> Jakub Danilewicz –> Jolanta Nowaczyk –> Liliana Piskorska –> Arek Pasożyt –> Daniel Kotowski –> Weronika Zalewska –> Spółdzielnia Krzak –> Weronika Wysocka –> Planeta –> Maria Kniaginin-Ciszewska –> Małgorzata Mycek –> Przemysław Piniak –> Adam Kozicki –> Piotr Puldzian Płucienniczak –> Piotrowska/Szczęśniak –> Bezimienny –> ... 

 

CEREMONIAŁ 4: Nikolay Karabinovych, 2021, Lublin. zdjęcie: Yuriy Biley
CEREMONIAŁ 9 – flaga Agnieszki Brzeżańskiej / zdjęcie: Jerzy Wypych

 

Z końcem 2020 roku uruchomiliśmy drugi element programu pod nazwą CEREMONIAŁ, zainspirowany propozycją Moniki Drożyńskiej, która zaproponowała wywieszenie flagi Mam gest na obiekcie. Rozpoczęła ona serię kolejnych prezentacji prac artystek i artystów w formie flag, które będą pojawiać się pomiędzy planowanymi odsłonami-wystawami.

Dotychczas w ramach cyklu CEREMONIAŁ swoje prace pokazały/pokazali: Monika Drożyńska –> Yulia Krivich –> Alex Urso –> Nikolay Karabinovych –> Jolanta Nowaczyk –> Nikita Kadan –> Joanna Rajkowska –> Magdalena Karpińska –>  Agnieszka Brzeżańska –> Nikita Kadan –> Clemens Poole –> ... 

Poza wernisażami NOWY ZŁOTY działa w systemie otwarte na życzenie – wystarczy wysłać maila (info.nowyzloty@gmail.com) lub wiadomość na Facebooku czy Instagramie i umówić się na indywidualne zwiedzanie.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika