NOWY ZŁOTY

W Patronite od 31.01.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 716

Liczba Patronów: 966

Zostań Patronem
Kup na prezent
14 patronów
720 miesięcznie
12 920 łącznie
NOWY ZŁOTY to niezależna inicjatywa wystawiennicza. Prezentujemy sztukę współczesną, zapraszamy do indywidualnego odbioru. Zebrane tu pieniądze pozwolają nam na realizację kolejnych wystaw – za co z góry: szczerozłote dzięki!

O Autorze

NOWY ZŁOTY to niezależna inicjatywa wystawiennicza. 

Skupiamy się na tworzeniu nowych realizacji z obszaru sztuki współczesnej, uwzględniających kontekst miejsca i zapraszających do indywidualnego odbioru.

Działamy od lipca 2019 roku – przez prawie dwa lata w obiekcie architektonicznym (powstałym z inicjatywy Rewizji Grupy Projektowej) na jednym z ołbińskich podwórek we Wrocławiu. Od maja 2021 roku rozwijaliśmy inicjatywę w gościnnych progach OSA, czyli Otwartego Studio Antyfaszystowskiego będącego częścią Galerii Labirynt w Lublinie. Od lutego 2022 roku wróciliśmy do Wrocławia, na Ołbin – do zakupionego przez nas kiosku (na rogu ul. Górnickiego i Prusa)

Za program kuratorski i funkcjonowanie NOWEGO ZŁOTEGO odpowiadają Magdalena Kreis i Yuriy Biley.

Wrocław, 2022
zdjęcie: Jerzy Wypych


Początkowo dysponowaliśmy niewielkim budżetem na realizację wystaw, z czasem udało nam się zadbać o honoraria dla artystek i artystów. Swoją pracę wykonujemy nieodpłatnie, a ewentualne honoraria związane z działaniami wokół inicjatywy przeznaczamy na działalność NOWEGO ZŁOTEGOZebrane tu pieniądze pozwalają nam na realizację kolejnych wystaw i finansowanie symbolicznego wynagrodzenia dla artystek/artystów.
 
W ramach naszej działalności szukamy nowego rodzaju partnerstw i możliwości realizacji programu działając w nieformalnym duchu. W 2020 roku współtworzyliśmy program Sympozjum Wrocław 70/20 i TIFF Festival. Możemy też liczyć na pozafinansowe wsparcie ze strony Stowarzyszenia Żółty Parasol, a także Wrocławskiego Instytutu Kultury

NOWY ZŁOTY_ odslona 15 Maria Kniaginin-Ciszewska_fot_Yuriy Biley
NOWY ZŁOTY odsłona XV: Maria Kniaginin-Ciszewska
OSA (Otwarte Studio Antyfaszystowskie),
plac przed Galerią Labirynt, Lublin, 2021
zdjęcie: Yuriy Biley

 

Kolejni artyści i artystki pokazujący tu swoje prace są wybierani na podstawie nominacji czy rekomendacji. Artystka/artysta goszczący w danym momencie w NOWYM ZŁOTYM typuje trzy osoby, z których wybierana jest jedna. W ten sposób tworzy się swego rodzaju sztafeta, złoty łańcuszek – umożliwia to pominięcie drogi konkursowej czy otwartego naboru. 

Do tej pory w ramach inicjatywy NOWYM ZŁOTYM swoje prace pokazały/pokazali: Yuriy Biley –> Barbara Gryka –> Elżbieta Jabłońska –> Honorata Martin –> Marianna Grabska –> Jakub Danilewicz –> Jolanta Nowaczyk –> Liliana Piskorska –> Arek Pasożyt –> Daniel Kotowski –> Weronika Zalewska –> Spółdzielnia Krzak –> Weronika Wysocka –> Planeta –> Maria Kniaginin-Ciszewska –> Małgorzata Mycek –> Przemysław Piniak –> Adam Kozicki –> ... 

 

CEREMONIAŁ 4: Nikolay Karabinovych, 2021, Lublin. zdjęcie: Yuriy Biley
CEREMONIAŁ 4: Nikolay Karabinovych
OSA (Otwarte Studio Antyfaszystowskie),
plac przed Galerią Labirynt, Lublin, 2021
zdjęcie: Yuriy Biley

 

Z końcem 2020 roku uruchomiliśmy drugi element programu pod nazwą CEREMONIAŁ, zainspirowany propozycją Moniki Drożyńskiej, która zaproponowała wywieszenie flagi Mam gest na obiekcie. Rozpoczęła ona serię kolejnych prezentacji prac artystek i artystów w formie flag, które będą pojawiać się pomiędzy planowanymi odsłonami-wystawami.

Dotychczas w ramach cyklu CEREMONIAŁ swoje prace pokazały/pokazali: Monika Drożyńska –> Yulia Krivich –> Alex Urso –> Nikolay Karabinovych –> Jolanta Nowaczyk –> Nikita Kadan –> Joanna Rajkowska –> Magdalena Karpińska –> ... 

Poza wernisażami NOWY ZŁOTY działa w systemie otwarte na życzenie – wystarczy wysłać maila (info.nowyzloty@gmail.com) lub wiadomość na Facebooku czy Instagramie i umówić się na indywidualne zwiedzanie.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika