OsiemPrzezDwa

W Patronite od 16.06.2017

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 777

liczba Patronów: 884

5 patronów
140 zł miesięcznie
6 980 zł łącznie
Niezwykły, drewniany domek "OsiemPrzezDwa" w centrum miasta prowadzony przez Pracownię Nauki i Przygody.

O Autorze

Górska chata w centrum miasta!

Tym właśnie jest OsiemPrzezDwa - drewnianym domkiem położonym w zielonym azylu zabytkowego Osiedla Jazdów, w samym centrum Warszawy.  Zapach świeżo rąbanego drewna, ogień trzaskający w kominku i niezwykli ludzie tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca.

To także miejsce działalności edukacyjnej, społecznej, kulturalnej i artystycznej. Co się u nas dzieje?

 • zajęcia edukacyjne dla dzieci
 • muzyczne spotkania  m.in. miłośników piosenki turystycznej 
 • warsztaty ceramiczne
 • szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, edukatorów i wszystkich zainteresowanych  pedagogiką przygody
 • gry miejskie, festiwale...

...I wiele, wiele więcej. Z radością gościmy u nas różne organizacje działające dla dobra Warszawiaków.

Skąd taka nazwa? Taki jest nasz adres - Jazdów 8/2 - adres, pod który zapraszamy wszystkich serdecznie, bo chcemy dzielić się historią tego miejsca i pasją, z jaką ciągle je tworzymy. Chcemy  opowiedzieć Ci, co robimy, żeby w OsiemPrzezDwa zawsze działo się mnóstwo dobra!

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej o nas i naszych działaniach? Zapraszamy do lektury:

 

Znalezione obrazy dla zapytania arrow down graphic

 

Kim jesteśmy?

Domkiem opiekuje się zespół fundacji Pracownia Nauki i Przygody

Ludzie tworzący Pracownie są w większości edukatorami, animatorami ale też podróżnikami, sportowcami czy harcerzami. Ukształtowały nas nie tylko studia czy kursy ale też trud podróży, wspinaczki, żeglarstwa. Swoimi doświadczeniami chcemy dzielić się z innymi, ponieważ w najlepszy z możliwych sposobów – na sobie – sprawdziliśmy jak wspaniale może rozwijać się człowiek poprzez przygodę w przyrodzie i zaskakujące spotkania z nauką.

Naszą misją jest tworzenie wartościowych rozwiązań służących wszechstronnemu rozwojowi dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W swoich działaniach kierujemy się szerokim rozumieniem edukacji - nie sprowadzamy jej tylko do ilości zdobytej wiedzy. Szukamy połączenia między wiedzą, kształceniem a wychowaniem.

Wierzymy  w edukacyjną i wychowawczą siłę natury i przygody. Inspirujemy się teoriami adventure i outdoor education, pedagogiką przeżyć (Erlebnispaedagogik), wychowaniem przez doświadczenie. My nazywamy to „pedagogiką przygody”.

 

Dlaczego domek jest dla nas ważny?

 • To miejsce poznawania świata przez młodych Odkrywców

Nasi najmłodsi goście mają okazję poeksperymentować, pomajsterkować i pokombinować po swojemu - w partnerstwie z uważnymi animatorami. Wyjątkowość tych zajęć polega nie tylko na braku opłat (wierzymy, że pieniądze nie muszą ograniczać dzieciom szansy rozwoju!), ale też na swobodzie poznawania - jesteśmy otwarci na propozycje naszych młodych Odkrywców. A oni już nie raz zaskoczyli nas swoja pomysłowością! 

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie u nas!
Za to brudzą się niezależnie od pogody - tak jest przecież najfajniej!
Kiedy tylko możemy, korzystamy z okoliczności tutejszej przyrody.
Nie brakuje u nas aktywności w plenerze!
 • Tu uczymy się pomagać

Podstawą naszego działania jest aktywność wolontariacka. Wolontariat jest wspaniałą okazją do rozwoju, nauki wzajemnego szacunku i bezinteresownej pomocy, uwrażliwienia się na potrzeby innych.

IMG_7358
Wolontariat u nas to wielka frajda, ale też lekcja uważności na potrzeby  innych

 

Swoją postawą dajemy przykład innym, a efekty są widoczne

Uczestnicy poprzedniej edycji naszych zajęć pomagają w organizacji działań
dla swoich młodszych kolegów 

 

 •  To bijące serce pedagogiki przyrody w Polsce

Jako fundacja podejmujemy działania, których zadaniem jest budowanie zdrowych relacji międzyludzkich, budowanie dialogu międzypokoleniowego, tworzenie bezpiecznego oraz twórczego środowiska dla rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych.

OsiemPrzezDwa jest miejscem wielu organizowanych przez nas spotkań, warsztatów i szkoleń. To także nasza bezpieczna przystań, w której spotyka się nasz zespół, aby wymieniać  się doświadczeniami, szkolić nowych wolontariuszy i planować dalsze działania.

Jak uczyć grupę skutecznej komunikacji i współpracy?
My robimy to poprzez gry i wspólne aktywności w naturze

 

Czasami warto zaufać... sobie i innym!
Otoczenie zieleni pozwala nam na budowanie mobilnych niskich parków linowych - jednego z ważnych elementów naszych działań
P1000931-2
Warsztaty dla fundacji Synapsis, wspierającej osoby z autyzmem,
przyniosły wiele wzruszających momentów

 

 • To alternatywa dla komputera i telewizora

OsiemPrzezDwa i jego okolice, to miejsce przygód i prawdziwe, bezpieczne podwórko dla wielu okolicznych dzieciaków. Nasi młodzi znajomi tworzą tory dla kapsli, organizują podchody, odwiedzają sąsiadów, inicjują akcje społeczne i próbują zamalować kredą cały jazdowski chodnik.  Brakuje tylko trzepaka!

W naszym domku nie pijemy alkoholu ani nie korzystamy z używek, dlatego goście często przychodzą z dziećmi wiedząc, że jesteśmy dla nich bezpieczną przestrzenią. 

Nasi animatorzy chętnie przyłączają się do podwórkowych gier
Kto w dzieciństwie nie budował bazy? Nic straconego!
U nas takie rzeczy są na porządku dziennym :)
W ogrodzie można czasem natknąć się na maszynę oblężniczą, wielką huśtawkę, basen z cieczą nienewtonowską... A z resztą, czego u nas nie było?
Nasi animatorzy chętnie angażują się w organizację gier miejskich i festiwali
Wielkie bańki? Czemu nie!

 

 •  To górskie schronisko w centrum Warszawy

Domek, swoją niezwykłą atmosferą, przyciąga miłośników gór i grupy zainteresowane piosenką turystyczną.  Wraz ze Studenckim Kołem Przewodników Bestkidzkich organizujemy comiesięczne śpiewanki. Spotykają się też u nas "Mamuty" czyli osoby zainteresowane starą piosenką turystyczną, a także Rozśpiewanki oraz amatorzy śpiewu gardłowego. 

Wieczory pełne muzyki i śpiewu to fenomen OsiemPrzezDwa, fot. Ania Szykiedans
 • To przytulna przestrzeń, w której chętnie ugościmy każdego przybysza

Atmosfera domku to nie tylko ogień w kominku i zapach lasu, ale przede wszystkim ludzie. Zdajemy sobie sprawę z niezwykłości miejsca, w którym działamy, dlatego angażujemy się w akcje dla lokalnej społeczności. Z przyjemnością oprowadzamy gości, opowiadamy o Jazdowie i naszej fundacji. Wkładamy w to miejsce mnóstwo serca i chcemy dzielić się nim z Wami. Wpadniecie?

Dlaczego zapraszamy Cię do zostania naszym Patronem/Patronką?

 • Jako organizacja pozarządowa potrzebujemy niezależnego wsparcia. W przeciwnym wypadku, zamiast realizować naszą misję, ulegamy "grantozie" i orientacji na pozyskiwanie funduszy. Nie ma nic złego w grantch (sami z nich korzystamy!) niemniej pośród grantodawców panują mody, priorytety, założenia, które nie zawsze zgodne są z naszą misją. Chcemy działać, a nie tonąć w kilkadziesiąt stronnicowych wnioskach grantowych zastanawiając się jakie słowa klucze wygrywają w tej turze grantów...
 • Będąc Patronem lub Patronką dajesz nam to, czego tak bardzo potrzeba: perspektywę. Dzięki temu, że wsparcie od Ciebie jest stałe, możemy wreszcie działać długofalowo, tworzyć strategie i inwerstować. Wyciągasz nas z rajdu po finansowych górkach-dołkach, sezonach. Pozwalasz działać nawet wtedy, kiedy inni czekają na otwarcie nowych konkursów grantowych lub budżetów sponsorskich.
 • Patron i Patronka to ktoś z kim jesteśmy w kontakcie. Zależy Ci na nas, a nam zależy na Tobie! Zapraszamy Cię w odwiedziny i prosimy, abyś dzielił/dzieliła się swoją wiedzą, umiejetnościami i doświadczeniem. Możesz współtworzyć to co dzieje się w OsiemPrzezDwa.
 • Wspierając nas w sposób długofalowy pokazujesz, że nasza praca ma sens. Przecież nie tworzymy OsiemPrzezDwa dla siebie. Domek otwarty jest dla Ciebie, innych Warszawiaków oraz gości z całej Polski.  Wiesz przecież, że za ogrzewanie, remonty i wyposażenie trzeba płacić.  Skoro chcesz w tym partycypować - oznacza to, że nasz cel wspierania aktywnego, obywatelskiego społeczeństwa jest krok bliżej do osiągnięcia!

Twórz to miejsce razem z nami!

Domek w wiosennej oprawie

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni