Dzień dobry
Nazywam się Mateusz Piechnik i od 10 lat moje życie wypełniają zegarki.
Jest to hobby multidyscyplinarne. Zegarki mają dla mnie wymiar kolekcjonerski. Posiadam własną kolekcję, a egzemplarze, które znajdują w niej miejsce, uważam za niemych świadków historii.
Wiele uwagi poświęcam również renowacji. Dla miłośnika zegarków nie ma większej przyjemności niż przywrócenie dawnego blasku zniszczonego czasomierza.
Staram się również angażować w inicjatywy mające na celu rozwój i integrację środowiska zegarkowego. W 2017 roku wraz z grupą aktywnych kolekcjonerów założyliśmy Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa (SPiRZ), które jeszcze w tym samym roku zorganizowało festiwal "It's all about watches" - Łódź 2017, jedną z największych tego typu imprez w kraju.
Edukacja/Wiedza
Najważniejsze są dla mnie jednak dzieje zegarmistrzostwa, historia tworzenia urządzeń do pomiary czasu i ich droga do coraz większej precyzji i doskonałości. Od 2013 r. publikuje teksty i artykuły, które ukazują zegarki przede wszystkim od strony historycznej. Moje opracowania można odnaleźć na portalu Facebook, forum Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków (największe zegarkowe forum w kraju). Współpracuje z takimi portalami i gazetami jak: Zegarki Club, Zegarki i Pasja, Time&More i Divers24, dla których regularnie pisze artykuły.
Szczególne znaczenie mają dla mnie zegarki do nurkowania, czyli popularne divery. Od dość dawna ten typ zegarków o specyficznym przeznaczeniu jest najbliższy memu sercu. Pogłębiając wiedzę na ich temat i docierając do coraz nowych opracowań i dokumentów, uświadomiłem sobie jednocześnie, że polski czytelnik nie ma dostępu do żadnego kompletnego opracowania na ten temat w języku ojczystym. Był to impuls do napisania książki o historii zegarków nurkowych.
Prace nad książką ruszyły pod koniec roku 2017, a premiera miała miejsce na początku grudnia 2018 r. „Czas na głębokości – historia i rozwój zegarków do nurkowania” to ponad 200 stron opisujących 170 lat ewolucji tych niezwykłych „narzędzi” od prostych zegarków wodoodpornych, do współczesnych zegarków narzędziowych. To również opowieść o ludziach, którzy ją tworzyli, zegarmistrzach, wynalazcach i nurkach.
Cele
Pierwsze wydanie książki spotkało się z bardzo pozytywna reakcja i zainteresowaniem środowiska. Daje to wielką motywację, do stworzenia dzieła jeszcze lepszego. Obecnie rozpoczynam pracę nad drugim, uzupełnionym i poprawionym, wydaniem „Czasu na głębokości". Wymaga to wielkiego nakładu sił i czasu, a dzięki wsparciu pozytywnie nastawionych ludzi, więcej mógłbym go poświęcić na pisanie.
Chciałbym, aby moja publikacja dotarła do jak najszerszego grona odbiorców.
Pierwszym celem jest II wydanie „Czasu na głębokości" w języku polskim.
Drugim i głównym celem jest przetłumaczenie i wydanie książki w języku angielskim oraz dotarcie z nią do międzynarodowego środowiska kolekcjonerów.
Gdzie nas znaleźć?
Jeśli zainteresowała Ciebie tematyka diverów możesz przeczytać więcej na ich temat na mojej stronie:
Zegarki do nurkowania - https://zegarkidonurkowania.pl/
Znajdziesz mnie również na Fb:
Czas na głębokości - https://www.facebook.com/Czas-na-głębokości-Historia-i-rozwój-zegarków-do-nurkowania-235423987184421/
Możesz także dołączyć do grupy Fanów zegarków nurkowych:
https://www.facebook.com/groups/148186745844687/
Pozdrawiam Mateusz