Poszukiwacz od unikatów

Obrazek posta

Poszukiwacz unikatów


 


 

 

 

 

 

 

Brzmi nieprawdopodobnie.

Jednak ciąg fortunnie następujących po sobie odkryć, zdaje się uzasadniać tę nową łatkę, jaką przyszyli mi koledzy poszukiwacze.


 

Na początku drugiego sezonu badań archeologicznych , w których miałem szczęście uczestniczyć, prowadzonych na stanowisku w okolicy Żuromina.

Miałem szczęście odnaleźć przy pomocy detektora (Deus xp, z detect.pl) Sestercję.


 

Niby nieszczególne znalezisko, na tle dokonań pozostałych kolegów, pracujących ( Rutusami) na tym stanowisku.

Skarbów odnalezionych przez doświadczonych detektorystów pod opieką słynnego poszukiwacza Sapera oraz Odyna, asystującego przy odnalezieniu bogato wyposażonego grobu Książęcego czy Kolegi Tomka Kindziała, mającego swój udział w powiększeniu zbioru 60 (srebrnych) denarów rzymskich.

Jednak ta duża moneta rzymska wykonana z brązu, odnaleziona w tym rejonie jest raczej niespotykana, a nawet jak twierdzą niektórzy poszukiwacze, rzadka, gdyż jest tak duża i ciężka, że była aż trudna do zgubienia.

 


Pod koniec sezonu 2019 na zaproszenia prowadzącego badania, powróciliśmy wraz z kolegami Witkiem Stusio i Łukaszem Kowalskim, na stanowisko, by przed jesiennymi pracami rolniczymi przebadać powierzchnię stanowiska. Pod koniec Witek i Łukasz poszczycił się fibulami oraz małym grotem strzały. Mnie przypadł w odnalezieniu między innymi obiegowy denar rzymski a tuż przed zakończeniem klamra od pasa z brązu, określona przez Kierownika badań jako klamra pasa z okresu wędrówek ludów.


Podziękowania dla Mariusza Goldfiner`a, za udostępnienie do testów Questa Q40


 

Późną jesienią minionego roku, Pomagałem, w zleceniu W. K. Z. Podczas badań powierzchniowych znalazłem Paciorki szklane, przy czym jeden z nich, archeolog, zakwalifikował jako paciorek z okresu wpływów rzymskich. Badania powierzchniowe polegają na odnajdowaniu na danym obszarze śladów osadnictwa, między innymi pradziejowego. Przeważnie są to skupiska fragmentów naczyń ceramicznych kultury łużyckiej. Wspomniany paciorek nie jest zatem znaleziskiem i powszechnym podczas takich badań.


 

Kilka dni temu, a dokładnie 22.02.2020 r. na zaproszenie archeologów, prowadzących badania archeologiczne w Uniejowie, brałem udział w pracach jako członek klubu KPE Eksplorer, podczas których udało się mi znaleźć bullę papieską Aleksandra IV datowaną na XIII wiek.


 

Archeolodzy jednogłośnie orzekli, że plomba papieska jest unikatowym znaleziskiem archeologicznym o dużej wartości historycznej.

 

 

Do odnalezienia powyższych zabytków przyczyniły się dwa czynniki. Niebywałe szczęście i życzliwe nastawienie ludzi, których spotkałem podczas realizowania tej pięknej romantycznej pasji.

Ostatniego dnia lutego KPE Eksplorer, klub z mojego rodzinnego miasta planuje kolejne poszukiwania podczas nadzoru budowlanego.

Być może już w sobotę uda nam się odnaleźć kolejne okruchy historii, a mnie przyjdzie w udziale kolejny unikat, Czego i Wam poszukiwacze serdecznie życzę.

Pozdrawiam RA

Radek Psiurski

 

Jest to fragment szerszej publikacji, dotyczący mojej przygody z poszukiwaniami, którym wkrótce się podzielę.




 


 


 


 


 


 


 

Zobacz również

Archeologia w Praktyce - zapowiedź
Na tropie okruchów przeszłości
Okruchuchy Historii

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...